Monster Abra A5 v17.1 düşük FPS ve FPS düşmesi

GkhanKlc

Hectopat
Monster Abra A5 v17.1 laptop aldım arkadaşlar. 1650 laptop almak istemedım ama aldığım sonuc ondan da kötü cıktı maalesef. 9 bin TL'ye bu performansında bir sıkıntı var.

i5-11400h 8 GB 500 GB SSD RTX3050

Dying Light da 40 50 FPS ama hiçbir sabitlik yok surekli FPS düşmesi. Monster teknik servis de bağlandı bir sürü ayar yaptı internette gördüğüm birçok NVIDIA ayarını denedim bir şey yok. Diğer oyunlarda da farklı bir durum yok Valorant LoL gibi oyunlar 100 -120 FPS gibi ama orada da droplar yaşanıyor. Yorumlarda yazan 200 FPS'ler görunmuyor bu tip espor oyunlarında. RAM veya ekran kartı o kadar ahım şahım değil ama bu değerlerde normal değil. GPU usage yüzde 50leri geçmiyor RAM darboğaz da yapmıyor yetiyor. Isınma desen yok laptop buz gibi anlamadım gitti.
Bir önerisini bilgisi olan var mı acaba? Monster teknik servise versem benchmark testi yapıp gerı verecek diye düşünüyorum ya da rama bahane atacak gibi geliyor.

NVIDIA tum performans ayarları optimus olayını yaptım.
Driver temiz kurulum yaptım.
Format atıp sadece driver kurup sadece 1 oyun denedım yine sonuc aynı.

Dosya Ekleri

• monstor.jpg
    monstor.jpg
    196,1 KB · Görüntüleme: 180
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam son durum nedir bende bundan sipariş verdim

3. degısımden sonra tekrar goturdum. Bu sefer de sorunu RAM ile alakalı oldunu, RAM degısıp, yapıp BIOS güncellediklerini, kesin çözüldüğünü söylediler ama hiçbir fark yok. Kimisi baska ekran takıp çözmus. Bazıları adaptoru değiştirerek çözmüş. 144 Hz ekran var diye alıyoruz, baska ekran takmak zorunda kalıyoruz, komedi durum. Tekrar servise goturucegım m ama bıktım bıraz.

Sanırım bu model Clevo kasa kullanıyordu, FPS düşüklüğünün iki sebebi olabilir birincisi kasa Clevo kasa olduğu için ısınma sorunlarından dolayı, bir diğeri ise gördüğüm kadarıyla GPU hiç kullanmıyor benim oynadığım ağır oyunlarda GPU kullanımı %98-99'un altına düşmüyordu. Bazen silent modda unutuyorum GPU sıcaklığı CPU'yu geçiyordu kullanım ise %50-60'lara düşüyürdu, fan ayarlarınız ne durumda? Muhtemelen fanlar silent da değildir ama gene de bir sorayım.

RAM ile alakalı diyen arkadaşlar, 8 GB RAM ile rahatlıkla 60 üstü alması gerekir, 16 ile 60+ alır.

Kasada hiç ısınma yok çünkü kullanım sıfır. İşlemci ve ekran kartı yatıyor gibi bir durum :D
O programı tekrar kurmadım, sıkıntılı oldugu için default fan ayarları neyse oyle duruyor cihaz. Sürekli format değişim oldugu için artık kurup ayarlamakla bile uğraşmıyorum.

Zaten 8 RAM görünce +8 RAM takmazsan FPS alamazsın kalıbı cevabı gelmeden konu ilerlemiyor. 3 laptopum var, hepsinde 8 RAM var. RAM'den dolayı bir sıkıntı cekmıslıgım yoktu. MSI 2012'de aldıgım neredeyse kafa kafaya FPS verecek Monster ile :D

3. degısımden sonra tekrar goturdum. Bu sefer de sorunu RAM ile alakalı oldunu, RAM degısıp, yapıp BIOS güncellediklerini, kesin çözüldüğünü söylediler ama hiçbir fark yok. Kimisi baska ekran takıp çözmus. Bazıları adaptoru değiştirerek çözmüş. 144 Hz ekran var diye alıyoruz, baska ekran takmak zorunda kalıyoruz, komedi durum. Tekrar servise goturucegım m ama bıktım bıraz.

Kasada hiç ısınma yok çünkü kullanım sıfır. İşlemci ve ekran kartı yatıyor gibi bir durum :D
O programı tekrar kurmadım, sıkıntılı oldugu için default fan ayarları neyse oyle duruyor cihaz. Sürekli format değişim oldugu için artık kurup ayarlamakla bile uğraşmıyorum.

Zaten 8 RAM görünce +8 RAM takmazsan FPS alamazsın kalıbı cevabı gelmeden konu ilerlemiyor. 3 laptopum var, hepsinde 8 RAM var. RAM'den dolayı bir sıkıntı cekmıslıgım yoktu. MSI 2012'de aldıgım neredeyse kafa kafaya FPS verecek Monster ile :D
Değişim dediğiniz yeni bir laptop mu yoksa sizin laptobun anakartını söküp ram ssd hariç onu mu değiştiriyor
Değişim dediğiniz yeni bir laptop mu yoksa sizin laptobun anakartını söküp ram ssd hariç onu mu değiştiriyor
Bu arada rtx 3050.1650 nin rtx eklenmiş versiyonu değil mi ?

Birde bana ne önerirsiniz şuan sipariş hazırlanıyor durumunda gelince ne testi yapayım ne sıkıntısında para iadesini alayım ?

Bu arada rtx 3050.1650 nin rtx eklenmiş versiyonu değil mi ?

Birde bana ne önerirsiniz şuan sipariş hazırlanıyor durumunda gelince ne testi yapayım ne sıkıntısında para iadesini alayım ?
Direk yeni laptop ile değişim sözde. Belkide iade gelen ürünlerle değiştirip veriyorlardır bilemiyorum. En son goturdugumde RAM degıstı laptop degısmedi. RTX biraz üstünde ama 1650 performansı bile yok bu laptopta. Eğer bu modeli veya benzerini alıyorsan iptal etmen tavsiyem.

Yeni konular

Geri
Yukarı