Monster Abra A5 v17.1 düşük oyun performansı

İşletim sistemi
Windows 10
GTA 5 ve Sea of Thieves Ultra veya düşük ayar fark etmiyor aynı FPS 30-40 civarı ama CS de 140-160 arası alıyorum CS'de 1920x1080'e alınca 60-70 civarı alıyorum FPS değerini fakat normalde de 1280x960 oynadığım için sorun olmuyor.
Benim cihazımda GTA 5 High ayarlarda 180 fps civarı. CS:GO menüde 900 , oyun içinde 250 civarı geziyor 720p düşük ayarlarda. Forza Ekstrem ayarlarda 55 fps civarı alıyorum. Sistemindeki RAM miktarı yeterli olmadığı için bu kadar düşük alıyor olabilir misin? Çünkü benim cihazım da 8GB iken sürünüyordu şuan 16GB ile keyfime bakıyorum.
Harici GPU, HD Graphics üzerinden görüntü verdiği için HDMI üzerinden bağladığımda FPS kaybı yaşıyorum. Ha şunun da etkisi var ASUS bu model için arka arkaya bios güncellemesi sunup sorunların çoğunu düzelttiler. Dual Channel ram taktığımda 2933Mhz çalışıyordu BIOS ile fixlediler problemi.

Benim cihazımda GTA 5 high ayarlarda 180 FPS civarı. CS:GO menüde 900, oyun içinde 250 civarı geziyor 720p düşük ayarlarda. Forza ekstrem ayarlarda 55 FPS civarı alıyorum. Sistemindeki RAM miktarı yeterli olmadığı için bu kadar düşük alıyor olabilir misin? Çünkü benim cihazım da 8 GB iken sürünüyordu şu an 16 GB ile keyfime bakıyorum.
Harici GPU, HD Graphics üzerinden görüntü verdiği için HDMI üzerinden bağladığımda FPS kaybı yaşıyorum. Ha şunun da etkisi var ASUS bu model için arka arkaya BIOS güncellemesi sunup sorunların çoğunu düzelttiler. Dual channel RAM taktığımda 2933MHz çalışıyordu BIOS ile fixlediler problemi.

Peki HDMI ile bağladığımda NVIDIA ekran kartımı kullanamaz mıyım?
HDMI ile bağladığımda Intel ekran kartına gidiyor ve HDMI işareti çıkıyor fakat bilgisayarımda mini DisplayPort girişi de var acaba oradan bağlasam televizyonu NVIDIA ekran kartı ile açabilir miyim?

Dosya Ekleri

• resim_2022-02-09_164422.png
    resim_2022-02-09_164422.png
    69,5 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
Moderatör düzenleme yapmış.

Güç tasarrufu modunda da performans modunda da ekran görüntüsü aldım performans modunda 100 dereceye kadar çıkıyor.

GTA 5 ve Sea of Thieves Ultra veya düşük ayar fark etmiyor aynı FPS 30-40 civarı ama CS de 140-160 arası alıyorum CS'de 1920x1080'e alınca 60-70 civarı alıyorum FPS değerini fakat normalde de 1280x960 oynadığım için sorun olmuyor.

2 ay RAM alma şansım yok ekrana bağla dediler HDMI üzerinden televizyona bağlıyorum yine Intel UHD Graphics üzerinden ekranı bağlıyor.

@onr_bhcvn bir bildiğimiz var ki konuşuyoruz.

Cihaz çok ısınıyor. Muhtemelen bu yüzden Throttle yapıyor.

@onr_bhcvn bir bildiğimiz var ki konuşuyoruz.

Cihaz çok ısınıyor. Muhtemelen bu yüzden Throttle yapıyor.
Arkadaşım problemlisin galiba? Wifi kartına kadar aynı olan markası Asus olan bir cihaz kullanıyorum. Ki konu sahibinin cihazını da kullandım. Bahsettiği sıcaklıkları performans modunda görmesi zaten normal. Ki benim cihazım da görüyor. Sorun şu. Cihaz performans modunda olmasa bile bahsettiği FPS değerlerini alması için batarya da oynaması gerekiyor. Cyberpunk da işlemci 94 derece iken 64fps alıyorum. Bu performans kaybının ısınma ile alakası yok. İşlemci ani throttling yapsa drop girer :).

Arkadaşım problemlisin galiba? Wi-Fi kartına kadar aynı olan markası ASUS olan bir cihaz kullanıyorum. Ki konu sahibinin cihazını da kullandım. Bahsettiği sıcaklıkları performans modunda görmesi zaten normal. Ki benim cihazım da görüyor. Sorun şu. Cihaz performans modunda olmasa bile bahsettiği FPS değerlerini alması için batarya da oynaması gerekiyor. Cyberpunk'da işlemci 94 derece iken 64FPS alıyorum. Bu performans kaybının ısınma ile alakası yok. İşlemci ani throttling yapsa drop girer :).

Dediğin gibi anlık drop yok FPS sürekli düşük ve ayrıca ben bu televizyona bağladığımda neden Intel Graphics'i kullanıyor.

Peki HDMI ile bağladığımda NVIDIA ekran kartımı kullanamaz mıyım?
HDMI ile bağladığımda Intel ekran kartına gidiyor ve HDMI işareti çıkıyor fakat bilgisayarımda mini DisplayPort girişi de var acaba oradan bağlasam televizyonu NVIDIA ekran kartı ile açabilir miyim?

Intel ekran kartını aradan çıkarmanın bir imkanı yok maalesef. Ekrana görüntü giderken her türlü HDG üzerinden geçiyor. HDMI TypeC fark etmeksizin.

Arkadaşım problemlisin galiba? Wifi kartına kadar aynı olan markası Asus olan bir cihaz kullanıyorum. Ki konu sahibinin cihazını da kullandım. Bahsettiği sıcaklıkları performans modunda görmesi zaten normal. Ki benim cihazım da görüyor. Sorun şu. Cihaz performans modunda olmasa bile bahsettiği FPS değerlerini alması için batarya da oynaması gerekiyor. Cyberpunk da işlemci 94 derece iken 64fps alıyorum. Bu performans kaybının ısınma ile alakası yok. İşlemci ani throttling yapsa drop girer :).
Ki şöyle bir durum da var. Arkadaşımda i5 9300H GTX1660Ti MaxQ donanıma sahip HP laptop mevcut. İşlemci sıcaklığı 100 derecede oyun oynuyor işlemci kendini agresif modda tuttuğu için turbo boostu kapatmıyor. Bahsedilen yüksek performans modu bu zaten agresif olarak işlemci turbo boost değerini korumaya çalışıyor. Aynı durum bende de söz konusu. İşlemci 94C iken 4.02GHz değerinde çalışıyor. Bu durumda FPS düşüklüğünun sebebi ısınma olması ortadan kalkar. Hatta "Bı bildiğimiz var" dediğin için yazılar küçük olsa bile sana bir görsel paylaşacağım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-02-09-18-58-37-230_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2022-02-09-18-58-37-230_com.whatsapp.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 54

100 derece normal mi? Asıl siz problemlisiniz. Haddinizi bilin. İnsan gibi konuşun.
Bilemiyorum fakat şu an çok sinirlendim borca girip RAM alıyorum elime ulaşırsa değerleri burada paylaşacağım.

Hocam sebep sıcaklık. 100 derece çok yüksek.

Geri
Yukarı