Çözüm Monster Abra A5 v17.2.1 laptopta işlem yaparken işlemci 95 derece

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
2 hafta önce Monster Abra A5 v17.2.1 modeli bir laptop aldım. Kurcaladıktan sonra hem denetim masasında, hem Windows ayarlarında, hem de Control Center 3.0'te güç için farklı farklı seçenekler olduğunu gördüm.

Bir süre hepsini yüksek performansta kullandıktan sonra CPU'nun gereksiz iniş çıkışları ve sıcaklıkları olduğunu gördüm. Boşta bile 49-50'de çalışıyordu ve bir işlem yaparken durduk yere 70'e veya 95'e anlık fırlıyordu ve düşüyordu. Ben de denetim masasındaki Monster'ın güç seçeneğinin haricinde dengeli seçeneğini oluşturdum. Sonrasında Windows ayarlarında da güç modunu dengeli yaptım. Control Center 3.0'da da modu eğlenceye aldım. Boşta birkaç derece fark etse de istediğimi elde edemedim. Hala sıcaklıklar fırlayıp iniyordu. Başka bir çözüm aramaya başladım.

Araştırırken Intel işlemcilerdeki Turbo Boost muhabbetine denk geldim. Sorunun bundan kaynaklı olabileceğini düşündüm. CPU hızı sürekli 4.00 GHz'lara fırlayıp sonra aniden 1.60'lara çakılıp 2.30'lara çıkıyordu. Ben de Youtube'daki bu Turbo Boost açma kapama videosunu buldum ve uygulama kullanmadan, Windows kayıt defteri ile görünür yapılan ayarı kullandım. Yani denetim masasında, güç seçeneklerinin plan ayarlarının içinde gelişmiş güç seçeneklerinde çıkan işlemci performansını arttırma modunu devre dışı yaptım. Normalde agresife ayarlıydı. Ondan sonra boşta 39'u ve 40'ı görmeye başladım. Anlık fırlama ve düşüşler de görmedim.

Diğer laptop markalarını kullananlar videoyu izleyip dediğimi yaparlarsa çözümün bu olduğunu göreceklerdir fakat benim sorunum bitmiyordu. Monster Control Center 3.0 kullanıcıları bilecektir ki fan hızı ayarlarında otomatik, en fazla ve özel seçenekleri vardır. Ben başta otomatik ayarda kullanıyordum. CPU'nun 95'i gördüğü durumda bile fan hızının %35'ten yukarıya çıkmadığını gördüm. Monster'ın bir hatası olduğunu anladım. Seçeneği otomatikten özele aldım. Özeldeki varsayılan ayarlara dokunmadım. O şekilde kullanırken GPU ve CPU fanlarının dönme hızının normal olarak artıp azaldığını gözlemledim. Bu sorun da bu şekilde çözüldü. Sizin de özele alıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı