Monster Abra A5 v5.1 işlemci ısınma sorunu

Swingy

Kilopat
Daha fazla  
Monster Abra A5 v5.1 notebookum var. Bakımını özenle yapıyorum. Her 4-5 ayda bir termal macun değişimini yapıyorum, tozunu alıyorum. Ancak son bakım yaptığımda bilgisayarımı açtım ve CPU'da aşırı ısınma olduğunu fark ettim. MSI Afterburner kullanıyorum. CPU değerlerini takip ederken açılışta programlar vs. açılırken CPU çok dengesiz ısınmalar gösteriyor birkaç saniye içinde 95-99 derecelere çıkıyor, sonra birden 80'lere düşüyor. Üstelik diğer zamanlarda da mesela Chrome açtığımda 90''dan aşağı inmemeye başlıyor. Biraz araştırma yaptım bulduğum tek çözüm Güç Seçenekleri-Gelişmiş Güç Ayarları-İşlemci Güç Yönetimi'nden en düşük ve en yüksek işlemci kullanımını %99 yaptığım zaman normal değerlerde kalıyor sıcaklık. Ama hani bilgisayarını bilen birisi değişikliklerini de anlar ya oyunlarda kasmalar olmaya başladı ya da mesela bir oyunu oynarken tam ekranda pencereliye göre daha az FPS alıyorum. Bilgisayarım böyle saçma şeyler yapmaya başladı ve nedenin termal macun değiştirmem olduğunu sanmıyorum. Sizce eski performansına nasıl döndürebilirim çünkü bu olaylardan önce bilgisayarım yağ gibiydi hiçbir hata vermez ya da hiç böyle ısınmaz ve saçma FPS sorunları çıkarmazdı. Biraz uzun bir anlatım oldu, yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı