Çözüldü Monster Abra A7 v12.2 BIOS güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Monster Abra A7 v12.2 model cihazım, aldığım ilk dönemlerden itibaren (son günlerde çok sık gerçekleşmeye başladı günde 3-5 kere gibi) genellikle oyunlarda olmak üzere bazen normal kullanımda bile kitlenip donma sorunu yaşıyor. Ekran genelde siyah olup kitleniyor nadiren de gözüken görüntü sabit kalıp kitleniyor ve bir cızırtı sesi dahi gelebiliyor. Bu durumda yapabileceğim tek şey resetlemek oluyor. Biraz araştırmalarım sonucunda bu sorunu başka modellerde olmak üzere birçok kişinin yaşadığını gördüm, çözenler ise BIOS güncellemesi yaparak veya eski sürüme dönerek hallettiklerini söylediler. Ben de bizzat Monster'dan aktif BIOS dosyasını istedim ve gönderdiler ama kurulum desteği vermediklerini söylediler. Elimdeki BIOS dosyasını inceledim ama tam olarak ne yapacağımı anlamadım, görsellere bakarak yardımcı olabilir misiniz? 2 ana klasör var ve bunların içinde başka dosyalar da mevcut Boot işleminde neyi kullanmam gerek?
1.png

1-1.png

1-2.png

2-1.png

2-2.png

2-3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Buyurun hocam ZIP dosyasını Drive'a yükledim. İçinde talimatlar bulunan bir PDF dosyası var ama Çince olduğundan ve Translate'e de güvenemediğim için pek anlayamadım ne yapacağımı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Link: BIOS
Peki, inceliyorum.
Buyurun hocam ZIP dosyasını Drive'a yükledim. İçinde talimatlar bulunan bir PDF dosyası var ama Çince olduğundan ve Translate'e de güvenemediğim için pek anlayamadım ne yapacağımı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ana klasör içerisinde "EC_NH50DB_1p07p04" ve "NH79DEQ 1.07.11TFB1" adlı iki klasör olmasının sebebi; klasörlerden biri EC Firmware biri de BIOS güncelleme dosyalarını içermekte. Şimdi güncellemeyi nasıl yapacağınızı anladığım kadarıyla yazacağım.
Uyarı: BIOS güncelleme esnasında yapacağınız yanlış bir işlem bilgisayarınızı açılmaz hale getirebilir. Dikkatli olmanızı öneririm. Güncellemeye engel olabilecek güvenlik yazılımı ve diğer uygulamaları geçici olarak kapatın ve bilgisayarınızın adaptörünü takın. Ayrıca bir yerde BIOS'taki Secure Boot özelliğini kapatıyordu. Dilerseniz siz de işlemlere başlamadan önce BIOS'a giderek Security bölümünden geçici olarak Secure Boot'u kapatabilirsiniz.
BIOS Güncelleme:
1. "NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni" adlı klasördeki "NH79DEQ 1.07.11TFB1" adlı klasöre girin.
2. Burada iki klasör göreceksiniz. Siz "ALL" adlı klasöre girin.
3. ALL adlı klasörün içerisinden "FlashMEWinX64.bat" adlı dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" üzerine tıklayın.
Uyarı: Dosyayı yönetici çalıştırdığınızda BIOS güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu işlemler tamamlanana kadar kesinlikle bilgisayarı veya önünüzdeki pencereleri kapatmaya çalışmayın. Başarısız bir güncelleme işlemi sonucunda bilgisayarınız açılamayacaktır.
Güncelleme tamamlandığında bilgisayarınız yeniden başlayabilir veya tamamen kapana bilir. Bilgisayarınız kapanırsa tekrar açarak BIOS sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.
Dosyayı yönetici olarak çalıştırdığınızda tepki vermezse veya konsol açıldığı gibi kapanırsa aşağıdaki yöntemi deneyin.
1. BIOS güncelleme dosyalarının bulunduğu "ALL" klasörüne, klavyeden Shift tuşu basılıyken sağ tıklayın ve "Yol olarak kopyala" üzerine tıklayın. Bu şekilde dosyaların bulunduğu klasör yolunu kopyalamış olduk.
2. Görev çubuğundaki başlat simgesine sağ tıklayın ve listeden "Windows Powershell (Yönetici)" veya "Komut İstemi (Yönetici)" üzerine tıklayın.
3. Açılan konsola cd yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra az önce kopyaladığınız adresi yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bu şekilde dosyaların bulunduğu klasöre geleceksiniz. Örnek kod aşağıdadır.
Kod:
cd "C:\Users\Kullanıcı Adınız\Desktop\NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni\NH79DEQ 1.07.11TFB1\ALL"
Ben arşiv içindeki ana klasörü masaüstüne kopyaladığım için bende böyle görünüyor.
4. Aşağıdaki komutu konsola yazın ve Enter yapın.
Kod:
FlashMEWinX64.bat
Uyarı: Konsola bu komutu girip Enter yaptığınızda BIOS güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu işlemler tamamlanana kadar kesinlikle bilgisayarı veya önünüzdeki pencereleri kapatmaya çalışmayın. Başarısız bir güncelleme işlemi sonucunda bilgisayarınız açılamayacaktır.
Güncelleme tamamlandığında bilgisayarınız yeniden başlayabilir veya tamamen kapana bilir. Bilgisayarınız kapanırsa tekrar açarak BIOS sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.
EC Firmware güncelleme:
Uyarı: Bu işlemler esnasında adaptörünüzün takılı olduğuna emin olun ve güncelleme adımlarını sonuna kadar okumadan güncelleme işlemlerine başlamayın. Bıraktığım linkten EC Firmware'in ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.
1. Bu sefer "NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni" adlı klasör içerisindeki "EC_NH50DB_1p07p04" klasörüne girin.
2. "WinFlash" klasörüne girin.
3. "ECFLASH.BAT" dosyasına sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" üzerine tıklayın.
Uyarı: Yönetici olarak çalıştır komutunu verdiğinizde güncelleme işlemi başlayacaktır. Güncelleme esnasında klavye ve TouchPad'in tepki vermemesi doğaldır, tamamlanana kadar dokunmayın. Güncelleme tamamlandığında bilgisayarınız tamamen kapanacaktır.
4. Bilgisayarınız tamamen kapandıktan sonra adaptörün fişini bilgisayardan çekin ve tekrar bilgisayara takın. Şimdi bilgisayarınızın Power Led'i turuncu olana kadar bekleyin. Led turuncu olduktan sonra bilgisayarı açabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Ekleme: Eğer EC Firmware güncelleme esnasında flash sistemi çökerse 15 saniye içerisinde romu temizleyecek ve bilgisayarı kapatacaktır. Adaptörü çekip 3 saniye kadar bekledikten sonra tekrar taktığınızda EC otomatik yükleme işlemi gerçekleştirilecektir.
Not: 3 saniye bekleme modelden modele farklılık gösterebilir.
Dökümanında böyle diyor.

Peki, inceliyorum.

Ana klasör içerisinde "EC_NH50DB_1p07p04" ve "NH79DEQ 1.07.11TFB1" adlı iki klasör olmasının sebebi; klasörlerden biri EC Firmware biri de BIOS güncelleme dosyalarını içermekte. Şimdi güncellemeyi nasıl yapacağınızı anladığım kadarıyla yazacağım.
Uyarı: BIOS güncelleme esnasında yapacağınız yanlış bir işlem bilgisayarınızı açılmaz hale getirebilir. Dikkatli olmanızı öneririm. Güncellemeye engel olabilecek güvenlik yazılımı ve diğer uygulamaları geçici olarak kapatın ve bilgisayarınızın adaptörünü takın. Ayrıca bir yerde BIOS'taki Secure Boot özelliğini kapatıyordu. Dilerseniz siz de işlemlere başlamadan önce BIOS'a giderek Security bölümünden geçici olarak Secure Boot'u kapatabilirsiniz.
BIOS Güncelleme:
1. "NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni" adlı klasördeki "NH79DEQ 1.07.11TFB1" adlı klasöre girin.
2. Burada iki klasör göreceksiniz. Siz "ALL" adlı klasöre girin.
3. ALL adlı klasörün içerisinden "FlashMEWinX64.bat" adlı dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" üzerine tıklayın.
Uyarı: Dosyayı yönetici çalıştırdığınızda BIOS güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu işlemler tamamlanana kadar kesinlikle bilgisayarı veya önünüzdeki pencereleri kapatmaya çalışmayın. Başarısız bir güncelleme işlemi sonucunda bilgisayarınız açılamayacaktır.
Dosyayı yönetici olarak çalıştırdığınızda tepki vermezse veya konsol açıldığı gibi kapanırsa aşağıdaki yöntemi deneyin.
1. BIOS güncelleme dosyalarının bulunduğu "ALL" klasörüne, klavyeden Shift tuşu basılıyken sağ tıklayın ve "Yol olarak kopyala" üzerine tıklayın. Bu şekilde dosyaların bulunduğu klasör yolunu kopyalamış olduk.
2. Görev çubuğundaki başlat simgesine sağ tıklayın ve listeden "Windows Powershell (Yönetici)" veya "Komut İstemi (Yönetici)" üzerine tıklayın.
3. Açılan konsola cd yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra az önce kopyaladığınız adresi yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bu şekilde dosyaların bulunduğu klasöre geleceksiniz. Örnek kod aşağıdadır.
Kod:
cd "C:\Users\Kullanıcı Adınız\Desktop\NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni\NH79DEQ 1.07.11TFB1\ALL"
Ben arşiv içindeki ana klasörü masaüstüne kopyaladığım için bende böyle görünüyor.
4. Aşağıdaki komutu konsola yazın ve Enter yapın.
Kod:
FlashMEWinX64.bat
Uyarı: Konsola bu komutu girip Enter yaptığınızda BIOS güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu işlemler tamamlanana kadar kesinlikle bilgisayarı veya önünüzdeki pencereleri kapatmaya çalışmayın. Başarısız bir güncelleme işlemi sonucunda bilgisayarınız açılamayacaktır.
EC Firmware güncelleme:
Uyarı: Bu işlemler esnasında adaptörünüzün takılı olduğuna emin olun ve güncelleme adımlarını sonuna kadar okumadan güncelleme işlemlerine başlamayın. Bıraktığım linkten EC Firmware'in ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.
1. Bu sefer "NH79DEQ 1.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni" adlı klasör içerisindeki "EC_NH50DB_1p07p04" klasörüne girin.
2. "WinFlash" klasörüne girin.
3. "ECFLASH.BAT" dosyasına sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" üzerine tıklayın.
Uyarı: Yönetici olarak çalıştır komutunu verdiğinizde güncelleme işlemi başlayacaktır. Güncelleme esnasında klavye ve TouchPad'in tepki vermemesi doğaldır, tamamlanana kadar dokunmayın. Güncelleme tamamlandığında bilgisayarınız tamamen kapanacaktır.
4. Bilgisayarınız tamamen kapandıktan sonra adaptörün fişini bilgisayardan çekin ve tekrar bilgisayara takın. Şimdi bilgisayarınızın Power Led'i turuncu olana kadar bekleyin. Led turuncu olduktan sonra bilgisayarı açabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Ekleme: Eğer EC Firmware güncelleme esnasında flash sistemi çökerse 15 saniye içerisinde romu temizleyecek ve bilgisayarı kapatacaktır. Adaptörü çekip 3 saniye kadar bekledikten sonra tekrar taktığınızda EC otomatik yükleme işlemi gerçekleştirilecektir.
Not: 3 saniye bekleme modelden modele farklılık gösterebilir.
Dökümanında böyle diyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Monster Abra A7 v12.2 model cihazım, aldığım ilk dönemlerden itibaren (son günlerde çok sık gerçekleşmeye başladı günde 3-5 kere gibi) genellikle oyunlarda olmak üzere bazen normal kullanımda bile kitlenip donma sorunu yaşıyor. Ekran genelde siyah olup kitleniyor nadiren de gözüken görüntü sabit kalıp kitleniyor ve bir cızırtı sesi dahi gelebiliyor. Bu durumda yapabileceğim tek şey resetlemek oluyor. Biraz araştırmalarım sonucunda bu sorunu başka modellerde olmak üzere birçok kişinin yaşadığını gördüm, çözenler ise BIOS güncellemesi yaparak veya eski sürüme dönerek hallettiklerini söylediler. Ben de bizzat Monster'dan aktif BIOS dosyasını istedim ve gönderdiler ama kurulum desteği vermediklerini söylediler. Elimdeki BIOS dosyasını inceledim ama tam olarak ne yapacağımı anlamadım, görsellere bakarak yardımcı olabilir misiniz? 2 ana klasör var ve bunların içinde başka dosyalar da mevcut Boot işleminde neyi kullanmam gerek?
Ekran görüntüsünü paylaşmak yerine BIOS dosyalarının bulunduğu arşiv dosyasını paylaşır mısınız?

@BamTeli Merhaba, konuyla ilgili olduğundan, detayları tekrar belirtmenin saçma olacağından ve ileride sorun yaşayanlar konu altından cevaba ulaşabilsinler diye bu konu üzerine yazıyorum. Aynı cihazın modifikasyonlu sürümüne sahibim. (+8GB RAM) Monster'dan BIOS dosyasını talep ettim (Bu konuda verilen dosya ile aynı) ve verilen dosya ile sizin verdiğiniz talimatları izleyerek devam ettim. (Kısaca dosyayı çıkarttım ve ALL klasörünün içindeki FlashMEWinX64.bat dosyasını yönetici konsol ile çalıştırdım. Secure boot ise hâlihazırda kapalıydı.) Ancak şu hatayı alıyorum ve ben Ctrl + C atıp çıkmazsam sürekli aynı dosyayı tekrar çalıştırıp aynı çıktıları veriyor;

[CODE title="Çıktı" highlight="11-26"]ECHO is on.
Intel (R) Flash Programming Tool Version: 14.0.37.1165
Copyright (C) 2005 - 2020, Intel Corporation. All rights reserved.

Reading HSFSTS register... Flash Descriptor: Valid

--- Flash Devices Found ---
ID:0xC84018 Size: 16384KB (131072Kb)

Warning: Not all of the file data will be written to flash because
the file is longer than the flash area to be written to!
File: "NHDETFB1.711"
File Length: 16777216
Write Length: 4194304.
Y

Warning: Unable to detect if ME was disabled.
Y
GbE Region does not exist.

Error 238: The host CPU does not have write access to the target flash area.
To enable write access for this operation you must modify the descriptor
settings to give host access to this region.

FPT Operation Failed.[/CODE]
[CODE title="Bat Dosyasının İçeriği"]@echo
@echo off
:: BatchGotAdmin (Run as Admin code starts)
>nul 2>&1 "%SYSTEMROOT%\system32\cacls.exe" "%SYSTEMROOT%\system32\config\system"
if '%errorlevel%' NEQ '0' (
echo Requesting administrative privileges...
goto UACPrompt
) else ( goto gotAdmin )
:UACPrompt
echo Set UAC = CreateObject("Shell.Application") > "%temp%\getadmin.vbs"
echo UAC.ShellExecute "%~s0", "", "", "runas", 1 >> "%temp%\getadmin.vbs"
"%temp%\getadmin.vbs"
exit /B
:gotAdmin
if exist "%temp%\getadmin.vbs" ( del "%temp%\getadmin.vbs" )
pushd "%CD%"
CD /D "%~dp0"
:: BatchGotAdmin (Run as Admin code ends)
:: Your codes should start from the following line
@set BIOSROM=NHDETFB1.711
:: Flash ME
FPTW64 -f %BIOSROM% -a 0 -l 0x400000 -y
if errorlevel 1 goto gotAdmin
TFB1711.exe
[/CODE]

Ne yapacağımı çözemedim. İnternette ise benzeri bir hatayla karşılaşanı bulamadım. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

Edit: Ek notlar eklemek istiyorum;
  • Sistemim dual-boot ve BIOS güncellemesini yapabilmek için Windows kurdum.
  • GParted Live ile Windows için en çok 25GB yer açabildim. Sistemdeki Windows bölümündeki boş yer 2GB.
  • Intel Chipset sürücüsü kurulu.

Son düzenleme:
@BamTeli Merhaba, konuyla ilgili olduğundan, detayları tekrar belirtmenin saçma olacağından ve ileride sorun yaşayanlar konu altından cevaba ulaşabilsinler diye bu konu üzerine yazıyorum. Aynı cihazın modifikasyonlu sürümüne sahibim. (+8GB RAM) Monster'dan BIOS dosyasını talep ettim (Bu konuda verilen dosya ile aynı) ve verilen dosya ile sizin verdiğiniz talimatları izleyerek devam ettim. (Kısaca dosyayı çıkarttım ve ALL klasörünün içindeki FlashMEWinX64.bat dosyasını yönetici konsol ile çalıştırdım. Secure boot ise hâlihazırda kapalıydı.) Ancak şu hatayı alıyorum ve ben Ctrl + C atıp çıkmazsam sürekli aynı dosyayı tekrar çalıştırıp aynı çıktıları veriyor;

Reading HSFSTS register... Flash Descriptor: Valid

Warning: Not all of the file data will be written to flash because
File Length: 16777216
Y

Y

To enable write access for this operation you must modify the descriptor

@echo off
>nul 2>&1 "%SYSTEMROOT%\system32\cacls.exe" "%SYSTEMROOT%\system32\config\system"
goto UACPrompt
) else ( goto gotAdmin )
"%temp%\getadmin.vbs"
exit /B
pushd "%CD%"
CD /D "%~dp0"
:: Your codes should start from the following line
:: Flash ME
if errorlevel 1 goto gotAdmin
TFB1711.exe
[/CODE]

Ne yapacağımı çözemedim. İnternette ise benzeri bir hatayla karşılaşanı bulamadım. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

• Sistemim dual-boot ve BIOS güncellemesini yapabilmek için Windows kurdum.
  • GParted Live ile Windows için en çok 25GB yer açabildim. Sistemdeki Windows bölümündeki boş yer 2GB.
  • Intel Chipset sürücüsü kurulu.
Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Eğer bir şey bulursam yazacağım.

@BamTeli merhaba, konuyla ilgili olduğundan, detayları tekrar belirtmenin saçma olacağından ve ileride sorun yaşayanlar konu altından cevaba ulaşabilsinler diye bu konu üzerine yazıyorum. Aynı cihazın modifikasyonlu sürümüne sahibim. (+8 GB RAM) Monster'dan BIOS dosyasını talep ettim (bu konuda verilen dosya ile aynı) ve verilen dosya ile sizin verdiğiniz talimatları izleyerek devam ettim. (kısaca dosyayı çıkarttım ve all klasörünün içindeki FlashMEWinX64.bat dosyasını yönetici konsol ile çalıştırdım. Secure Boot ise hâlihazırda kapalıydı.) Ancak şu hatayı alıyorum ve ben CTRL + C atıp çıkmazsam sürekli aynı dosyayı tekrar çalıştırıp aynı çıktıları veriyor;

Reading HSFSTS register... Flash Descriptor: Valid.

Warning: Not all of the file data will be written to flash because.
File Length: 16777216.
Y

Y

To enable write access for this operation you must modify the descriptor.

@echo off.
goto UACPrompt.
) else ( goto gotAdmin )
"%temp%\getadmin.vbs"
exit /B
pushd "%CD%"
CD /D "%~dp0"
:: Your codes should start from the following line.
:: Flash ME.
if errorlevel 1 goto gotAdmin.
TFB1711.exe
[/CODE]

• Sistemim Dual-Boot ve BIOS güncellemesini yapabilmek için Windows kurdum.
  • Gparted Live ile Windows için en çok 25GB yer açabildim. Sistemdeki Windows bölümündeki boş yer 2 GB.
  • Intel chipset sürücüsü kurulu.

Bana da aynı hatayı verdi ama çözdüm sonradan. Burada belirtmeyi unutmuşum FlashMEWinX64.bat adlı dosyayı çalıştırmayacaksınız wmeset adlı uygulamayı çalıştırın ve diğer adımları aynen uygulayın. Aynı şekilde Ec Firmware'i de BAT dosyası yerine Ecwinflash'ı çalıştırarak güncellemeyi yapın.
Ec güncellemesinde "winflash" klasöründeki Ecwinflash'ı çalıştırdığında birkaç uyarı çıkacak uygulamaları kapatın gibi, tamam deyin hepsine ardından aşağıda paylaştığım görseldeki gibi bir şey açılacak. Orada üç Nokta'ya tıklayıp klasörde bulunan "enh50dB. 04" dosyasını (sanmıyorum ama belki dosyanın ismi sizde farklıdır, yine de buna benzer olmalı) seçin ve flash kısmına tıklayın ec güncellemesi başlayacaktır.

Eğer yapamaz ya da tereddütte kaldığın bir kısım olursa belirt, yardımcı olurum.

Dosya Ekleri

• EC.png
    EC.png
    16,3 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleme:
Bana da aynı hatayı verdi ama çözdüm sonradan. Burada belirtmeyi unutmuşum FlashMEWinX64.bat adlı dosyayı çalıştırmayacaksınız wmeset adlı uygulamayı çalıştırın ve diğer adımları aynen uygulayın. Aynı şekilde Ec Firmware'i de BAT dosyası yerine Ecwinflash'ı çalıştırarak güncellemeyi yapın.
Ec güncellemesinde "winflash" klasöründeki Ecwinflash'ı çalıştırdığında birkaç uyarı çıkacak uygulamaları kapatın gibi, tamam deyin hepsine ardından aşağıda paylaştığım görseldeki gibi bir şey açılacak. Orada üç Nokta'ya tıklayıp klasörde bulunan "enh50dB. 04" dosyasını (sanmıyorum ama belki dosyanın ismi sizde farklıdır, yine de buna benzer olmalı) seçin ve flash kısmına tıklayın ec güncellemesi başlayacaktır.

Eğer yapamaz ya da tereddütte kaldığın bir kısım olursa belirt, yardımcı olurum.
Çok teşekkürler dönütünüz için. Dediğiniz gibi WMeset'i çalıştırdım ancak bu hatayı alıyorum; (.NET 4.8 hâlihazırda yüklü)
1621469754397.png

[CODE title="Details"]See the end of this message for details on invoking
just-in-time (JIT) debugging instead of this dialog box.

************** Exception Text **************
System.Management.ManagementException: Not found
at System.Management.ManagementException.ThrowWithExtendedInfo(ManagementStatus errorCode)
at System.Management.ManagementObject.InvokeMethod(String methodName, ManagementBaseObject inParameters, InvokeMethodOptions options)
at WMESet.Form1.GetWMI(Int32 command)
at WMESet.Form1.Form1_Load(Object sender, EventArgs e)
at System.Windows.Forms.Form.OnLoad(EventArgs e)
at System.Windows.Forms.Form.OnCreateControl()
at System.Windows.Forms.Control.CreateControl(Boolean fIgnoreVisible)
at System.Windows.Forms.Control.CreateControl()
at System.Windows.Forms.Control.WmShowWindow(Message& m)
at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
at System.Windows.Forms.Form.WmShowWindow(Message& m)
at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

************** Loaded Assemblies **************
mscorlib
Assembly Version: 4.0.0.0
Win32 Version: 4.8.4250.0 built by: NET48REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework64/v4.0.30319/mscorlib.dll
----------------------------------------
WMESet
Assembly Version: 1.0.0.0
Win32 Version: 1.0.0.0
CodeBase: file:///C:/Users/alper/Desktop/NH79DEQ%20%201.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni/NH79DEQ%20%201.07.11TFB1/ALL/WMeset.exe
System.Windows.Forms
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
System
Win32 Version: 4.8.4200.0 built by: NET48REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
System.Drawing
Win32 Version: 4.8.4084.0 built by: NET48REL1
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
System.Configuration
Win32 Version: 4.8.4190.0 built by: NET48REL1LAST_B
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
System.Core
Win32 Version: 4.8.4220.0 built by: NET48REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
System.Xml
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
System.Management
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Management/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Management.dll

************** JIT Debugging **************
To enable just-in-time (JIT) debugging, the .config file for this
application or computer (machine.config) must have the
jitDebugging value set in the system.windows.forms section.
The application must also be compiled with debugging
enabled.

For example:

<configuration>
<system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

When JIT debugging is enabled, any unhandled exception
will be sent to the JIT debugger registered on the computer
rather than be handled by this dialog box.
[/CODE]
Siz böyle bir hata almış mıydınız?
Edit: Görüntüyü kırpıp tekrar yükledim.
Güncelleme: Bu hata mesajını aldığım ve yaptığım işlemleri anlattığım bir yazıyı Monster'a mail attım. Bat dosyasını değil de "TFB1711.exe" dosyasını çalıştırabileceğimi söylediler. Tıkladım, bana USB çıkarıp takmamamı, kapağı kapatıp açmamamı, herhangi açık uygulama olmamasını söyeleyen bir uyarı verdi. Bütün USB cihazları çıkartıp uygulamaları kapattıp ve evet dedim. Bilgisayar yeniden başladı ve BIOS güncelleme ekranı açıldı. Ondan sonra %40'dan başlayarak %65'e kadar yavaş yavaş geldi. %65 gibi bir değerde hızlıca %100'e doğru ilerledi ve bitti. Tek sorun boot bölümünü sadece Windows olarak yapılandırmasıydı. Manjaro Live USB ile "grub"u ekledim ve bilgisayar düzelmiş oldu. Bu da gelecekte kullanacak arkadaşlara not olsun.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler dönütünüz için. Dediğiniz gibi WMeset'i çalıştırdım ancak bu hatayı alıyorum; (.NET 4.8 hâlihazırda yüklü)
Eki Görüntüle 1031211
[CODE title="Details"]See the end of this message for details on invoking
just-in-time (JIT) debugging instead of this dialog box.

************** Exception Text **************
System.Management.ManagementException: Not found
at System.Management.ManagementException.ThrowWithExtendedInfo(ManagementStatus errorCode)
at System.Management.ManagementObject.InvokeMethod(String methodName, ManagementBaseObject inParameters, InvokeMethodOptions options)
at WMESet.Form1.GetWMI(Int32 command)
at WMESet.Form1.Form1_Load(Object sender, EventArgs e)
at System.Windows.Forms.Form.OnLoad(EventArgs e)
at System.Windows.Forms.Form.OnCreateControl()
at System.Windows.Forms.Control.CreateControl(Boolean fIgnoreVisible)
at System.Windows.Forms.Control.CreateControl()
at System.Windows.Forms.Control.WmShowWindow(Message& m)
at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
at System.Windows.Forms.Form.WmShowWindow(Message& m)
at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

************** Loaded Assemblies **************
mscorlib
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework64/v4.0.30319/mscorlib.dll
WMESet
Assembly Version: 1.0.0.0
Win32 Version: 1.0.0.0
CodeBase: file:///C:/Users/alper/Desktop/NH79DEQ%20%201.07.11TFB1-ABRA-A7-V12_2_Yeni/NH79DEQ%20%201.07.11TFB1/ALL/WMeset.exe
System.Windows.Forms
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
System
Win32 Version: 4.8.4200.0 built by: NET48REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
System.Drawing
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
System.Configuration
Win32 Version: 4.8.4190.0 built by: NET48REL1LAST_B
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
System.Core
Win32 Version: 4.8.4220.0 built by: NET48REL1LAST_C
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
System.Xml
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
System.Management
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Management/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Management.dll

************** JIT Debugging **************
To enable just-in-time (JIT) debugging, the .config file for this
application or computer (machine.config) must have the
jitDebugging value set in the system.windows.forms section.
The application must also be compiled with debugging
enabled.

For example:

<configuration>
<system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

When JIT debugging is enabled, any unhandled exception
will be sent to the JIT debugger registered on the computer
rather than be handled by this dialog box.
[/CODE]
Siz böyle bir hata almış mıydınız?
Edit: Görüntüyü kırpıp tekrar yükledim.
Güncelleme: Bu hata mesajını aldığım ve yaptığım işlemleri anlattığım bir yazıyı Monster'a mail attım. BAT dosyasını değil de "TFB1711.exe" dosyasını çalıştırabileceğimi söylediler. Tıkladım, bana USB çıkarıp takmamamı, kapağı kapatıp açmamamı, herhangi açık uygulama olmamasını söyeleyen bir uyarı verdi. Bütün USB cihazları çıkartıp uygulamaları kapattıp ve evet dedim. Bilgisayar yeniden başladı ve BIOS güncelleme ekranı açıldı. Ondan sonra %40'dan başlayarak %65'e kadar yavaş yavaş geldi. %65 gibi bir değerde hızlıca %100'e doğru ilerledi ve bitti. Tek sorun boot bölümünü sadece Windows olarak yapılandırmasıydı. Manjaro Live USB ile "grub"u ekledim ve bilgisayar düzelmiş oldu. Bu da gelecekte kullanacak arkadaşlara not olsun.

Ben BIOS'u ilk istediğimde içinde TFB1711.exe yoktu ve biraz araştırmayla bahsettiğim dosya olan wmeset.exe ile güncellemeyi yapmam gerektiğini öğrendim ve yaptım da, ikinci seferde TFB1711.exe vardı (işleri daha kolaylaştıran automatic bir kurulum sağlıyor olması lazım) ama yine bildiğim yoldan wmeset.exe ile yaptım, sorunsuz tamamlanmıştı. Neyse sorunu çözdüğüne sevindim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba aynı bilgisayara sahibim ve elimde aynı BIOS dosyaları var. BIOS'u kurmak için NH79DEQ 1.07.11TFB1>ALL konumunda bulunan TFB1711.exe'yi mi açmam gerekiyor?

Konudaki konuşmaları 2-3 kez okudum ama anlayamadım kafam çok karıştı. Bana EC Firmware ve BIOS'u nasıl kuracağım hakkında yardımcı olma imkanınız var mıdır?

@eonblueapocalypse @AlperShal @BamTeli

Geri
Yukarı