Monster Abra A7 v12.4.3 işlemci 99 dereceleri görüyor

gencerd

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Crucial CT500P5SSD8 M2 SSD
1 sene evvel aldığım Monster Abra A7 v12.4.3 17.3 inç laptopumda CS:GO oynarken (1024x768 düşük ayarlarda oynuyorum)350 FPS ortalama alırken anlık takılmalar yaşamaya başladım. Büyük çoğunlukla soğutucu ile kullanıyorum bilgisayarı aldığımdan beri ama yenilerde bu durum oluştu. Araştırma yaptım ve ısınmayla alakalı olabileceğini söylediler. Stres testi yapmam gerektiğini söylediler. Bazıları güç seçeneklerinden işlemci güçlerini düzenlemem gerektiğini söyledi. Ben de sırayla her şeyi uyguladım.

Önce hiçbir ayarımı değişmeden stres testi yaptım AIDA64 ile. CPU sıcaklığım 98 99ları gördü. Bu da beni biraz ürküttü açıkçası. Sonra birkaç video izledim ve işlemci güç ayarlarını değiştirdim. En düşük gücü 75'e en yükseği 85'e al demişlerdi. Bunu yaptım. Bu sefer oyun kasmaya başladı. Böyle kullanamam bu bilgisayarı sonuçta. Gücü tekrar eski haline getirdim. Termal macunun eskimiştir diyenler oldu. Termal macun sipariş ettim Arctic MX4 marka o geldiğinde onu da yenileyeceğim. Ama benim asıl sorum şu. Macun haricinde benim bu bilgisayarda yazılımsal yapabileceğim çözümler nelerdir? Neler yapabilirim? Bu sıcaklıklar normal midir?

Dosya Ekleri

• boş ısılar.png
    boş ısılar.png
    11,7 KB · Görüntüleme: 19
  • test.png
    test.png
    48 KB · Görüntüleme: 24
  • işlemci seçenek.png
    işlemci seçenek.png
    17,3 KB · Görüntüleme: 24
  • işlemci sayısı.png
    işlemci sayısı.png
    13,6 KB · Görüntüleme: 23
1 sene evvel aldığım Monster Abra A7 v12.4.3 17.3 inç laptopumda CS:GO oynarken (1024x768 düşük ayarlarda oynuyorum)350 FPS ortalama alırken anlık takılmalar yaşamaya başladım. Büyük çoğunlukla soğutucu ile kullanıyorum bilgisayarı aldığımdan beri ama yenilerde bu durum oluştu. Araştırma yaptım ve ısınmayla alakalı olabileceğini söylediler. Stres testi yapmam gerektiğini söylediler. Bazıları güç seçeneklerinden işlemci güçlerini düzenlemem gerektiğini söyledi. Ben de sırayla her şeyi uyguladım.

Önce hiçbir ayarımı değişmeden stres testi yaptım AIDA64 ile. CPU sıcaklığım 98 99ları gördü. Bu da beni biraz ürküttü açıkçası. Sonra birkaç video izledim ve işlemci güç ayarlarını değiştirdim. En düşük gücü 75'e en yükseği 85'e al demişlerdi. Bunu yaptım. Bu sefer oyun kasmaya başladı. Böyle kullanamam bu bilgisayarı sonuçta. Gücü tekrar eski haline getirdim. Termal macunun eskimiştir diyenler oldu. Termal macun sipariş ettim Arctic MX4 marka o geldiğinde onu da yenileyeceğim. Ama benim asıl sorum şu. Macun haricinde benim bu bilgisayarda yazılımsal yapabileceğim çözümler nelerdir? Neler yapabilirim? Bu sıcaklıklar normal midir?
Monster Abra A7 sıcaklık değerleri kaç olmalı? göz atabilirsin

Monster'ın laptop kasaları 2 çeşitmiş. Biri ısınan problemliymiş. Belki sizin kasanızda ondan olabilir. Bu arada aşırı şekilde ısınmış bilgisayarın ömrünü azaltabilir 90'lı dereceler.

Yazılımsal yapilcak pek de bir şey yok bu Clevo kasalarda bakım zamani gectigi an alev topuna dönüyor, tavsiyem bakima yollamaniz ve ardindan aldığınız macunu surmeniz. Elimizdeki Clevo'da şu an bosta 70 80 dolasiyor :)

İşlemci güç ayarlarından maximum gücü %99'a çekmen yeterli olacaktır. Bu sayede 4.2 de çalışacağına 2.5'te çalışacak ve takılma olmadan oynayabileceğini düşünüyorum. Onun dışında laptopların 6 ayda bir macunun değişmesi gerekiyor, macunun geldiğinde bilgisayarın temizliğini yapıp macun sürersin, eski sıcaklığına döner.

Maalesef
İşlemci güç ayarlarından maximum gücü %99'a çekmen yeterli olacaktır. Bu sayede 4.2 de çalışacağına 2.5'te çalışacak ve takılma olmadan oynayabileceğini düşünüyorum. Onun dışında laptopların 6 ayda bir macunun değişmesi gerekiyor, macunun geldiğinde bilgisayarın temizliğini yapıp macun sürersin, eski sıcaklığına döner.

en düşük ve en yüksekleri 99'a düşürdüğümde fps direk 150 lere iniyor.

Bir güncelleme yapayım.Bilgisayarın kendi modlarından ben hep yüksek performans modunu kullanıyordum.Eğlence moduna geçirdim.15 dk test yaptım test sonucu burada.Gözle görülür iyileşme var.Oyun içerisinde de fps'de fazla bir düşüş meydana gelmiyor.300 civarı fps alıyorum yine.Sanırım böyle devam edeceğim. :D

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    33,3 KB · Görüntüleme: 26
Turbo Boost'u kapatması işlemci ağırlıklı oyunda FPS'lerinin bayılmasi demek, işlemci ağırlıklı oyun oynuyor kapatilmamasi daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı