Monster Abra A7 v13.2 Ses Patlaması

arda.ozturk

Centipat
Daha fazla  
2 hafta önce Monster Abra A7 v13.2 modeli elime geçti fakat sesinde bir sorun fark ettim. Şöyle ki, 5-10 saniye bilgisayarın ses çıkarmasını gerektirecek herhangi bir şey yapmadıktan sonra çıkan ses biraz eksik ve cızırtılı/patlamayla çıkıyor, sürekli çıkan seste bir sıkıntı olmuyor. Örnek vermek gerekirse bir video izlerken videoyu başlattıktan sonra çeyrek/yarım saniyelik bir ses eksikliği olup ses cızırtı/patlamayla çıkıyor ve düzgün devam ediyor videoyu 5-10 saniye durdurup tekrar başlatırsam aynı sorun yine oluyor. 2 haftalık uğraşlarım sonucunda bunun genel bir sorun olduğunu, farklı modellerde de denendiğinde karşılaşıldığını ve donanımsal bir sıkıntı olmadığını işletimsel bir sıkıntı (Mirosoftla, Windows'la alakalı) olduğunu söylediler. Fakat sorunu internette kimsenin bahsettiğini görmedim, yorumlarda incelemelerde de görmedim, ve ilk defa senden duyuyoruz bu sıkıntıyı dediler. Sorun video izlerken falan çok fark edilmeyebiliyor fakat 5-10 saniye bilgisayar sessiz kaldıktan sonra herhangi bir şeyi mesela CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştırıldığında çok rahatsız edici bir cızırtı oluyor. Bu sorunu yaşayan var mı?

Ses sürücüsünü sitesinden mi yüklediniz?

Ses sürücüsünü sitesinden mi yüklediniz?

Her şeyi her yerden yükledim denedim, ben yanlış yapsam da bilgisayarı 3 kere teknik servise verdim, şu an da Monster'ın bilgisayar mühendisi 6 gündür inceleme yapıyor ve denendiğinde bu model ve başka modellerde de sorunun olduğunu söyledi. Sorunun benimle bir alakası yok yani.

Bunu yaşayan başkaları var mı veya Monster'ın bu konuda donanımda sıkıntı yok işletimsel sıkıntı/ Windows'ta sıkıntı var demesi ne kadar mantıklı?

Donanımsal ise zaten buradan bir şey yapamayız. Sorun Windows kaynaklı demek de doğru olmaz.

Donanımsal ise zaten buradan bir şey yapamayız. Sorun Windows kaynaklı demek de doğru olmaz.

Zaten istediğim, Monster bilgisayar alıp bu sıkıntıyı yaşayan var mı, ya da farklı markalarda. Bana söylenene göre mühendisin testlerinde denediği bütün Monster bilgisayarlarda aynı sorunla karşılaşmış ama donanım olarak sorunsuzlarmış.

Windows kaynaklı bir sorun olduğunu söylüyorlar ama pek mantıklı gelmiyor. Denenen Windows sürümü Windows 10 bu arada. Eğer dedikleri gibi Windows kaynaklı ise bunu yaşayan başka insanlar da olmalı.

Yakın zamanda bilgisayar alıp böyle bir şey yaşayan var mı? Özellikle de Monster bilgisayarla.

Tamamdır hocam. Deneyimleyen arkadaşlar da varsa yardımcı olabilir.

Zaten istediğim, Monster bilgisayar alıp bu sıkıntıyı yaşayan var mı, ya da farklı markalarda. Bana söylenene göre mühendisin testlerinde denediği bütün Monster bilgisayarlarda aynı sorunla karşılaşmış ama donanım olarak sorunsuzlarmış.

Windows kaynaklı bir sorun olduğunu söylüyorlar ama pek mantıklı gelmiyor. Denenen Windows sürümü Windows 10 bu arada. Eğer dedikleri gibi Windows kaynaklı ise bunu yaşayan başka insanlar da olmalı.

Yakın zamanda bilgisayar alıp böyle bir şey yaşayan var mı? Özellikle de Monster bilgisayarla.
1 aydır A7 13.2.3 kullanıyorum, aynı sorunu yaşıyorum ve bu kadar güzel izah eden birini yeni gördüm. İngilizce veya Türkce hiçbir forumda cevabı geç aynı sorunu yaşayan birini bulamadım. Sürücü güncelle,format vs. işe yaramadı. Windows 11 pro kullanıyorum ve sorun windows kaynaklı değil, donanımsal olmasından korkuyorum. Yardım edebilecek bir arkadaş var mı ?

Aynı sorunu MSI laptopumda yaşıyordum uzun uğraşlar sonucu sorunu çözdüm. Eğer ses yonganız Realtek ise aşağıda anlattığım adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Realtek yayınladığı son sürücülerle güç tasarrufu modunu kapattı fakat Microsoft işletim sistemlerinde güç tasarrufunun kapatılmasına engel olan kayıt defteri girdileri var. Hem ses patlaması hem de masaüstüne gelen bildirimlerin arayüzünden sonra bildirim sesinin 0.5 saniye gecikmeli gelme sorunu vardı.

Sorunu kayıt defterinden Realtek için güç tasarrufu modunu kapatarak çözebilirsiniz. Böylelikle hoparlörler uyku moduna geçmeyip gecikme ve patlama sesini ortadan kaldıracaktır.

I. Adım: Windows tuşu + R tuşuna basın. Kutucuğa Regedit yazıp Enter'e basın.

II. Adım: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e96c-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0011\PowerSettings yolunu bulun.
0011 klasöründen DriverDesc başlığında "Realtek High Definition Audio" yazması lazım. 0011'de Realtek başlığı yoksa 00 ile başlayan diğer klasörlere bakın ve DriverDesc başlığında Realtek High Definition Audio yazan girdiyi bulun.

III. Adım: Realtek girdisini bulduktan sonra PowerSettings kısmını açın;

ConservationIdleTime: FF FF FF FF
IdlePowerState: FF FF FF FF
PerformanceIdleTime: FF FF FF FF

Orada bu değerler "00 00 00 01" olabilir. Bu değerleri yukarıdaki gibi "FF FF FF FF" şeklinde değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Umarım sorununuz çözülür.

Geri
Yukarı