Monster Abra A7 V6.2 SSD Takviyesi

WaGaXiS

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, Monster Abra A7 V6.2 modeline sahibim. Üç buçuk dört yıldır kullanıyorum. SSD takmayı planlıyorum ancak kararsızım ve kesin bir yanıt bulamadım. Ben "Samsung 970 Evo Plus 250GB 3500MB-2300MB/s NVMe M.2 SSD" sini almayı düşünüyorum. Dizüstü bilgisayarımda Intel HM87 yonga seti bulunmakta bu yonga setinin NVMe teknolojisini desteklemediğini biliyorum ancak bahsettiğim SSD'yi taktığımda çalışıp çalışmayacağı konusunda birkaç şüpheli yorum okudum. Bahsettiğim SSD'yi taktığımda normal bir SSD hızı (500MB-350MB/s) alır mıyım?
Sonuçta böyle bir ürün aldığımda yeni sistem toplasam bile kullanabilirim.
Teşekkür ederim.
Samsung 970 Evo Plus 250GB 3500MB-2300MB/s NVMe M.2 SSD Fiyatı
Yukarıda bahsettiğim SSD yi aldım. Bilgisayarıma sorunsuz bir şekilde taktım ve işletim sistemini kurarak alıştırdım, kullandım. İlk başlarda HDD den SSD ye geçtiğim için normal SSD hızı aldığımı düşündüm yani 550 MB/s - 500 MB/s ancak "CrystalDiskMark 6" programı ile test ettiğimde ekte görüldüğü üzere 1673.5 MB/s - 1509.2 MB/s hız değerlerini aldığımı gördüm. Ana kartım "intel h87" modeli ve NVMe teknolojisini desteklemiyor. Ancak SSD nin vaat ettiği değerlerin yarını alabiliyorum. Bunun sebebini bilmiyorum. Bileniniz var ise bilgisini paylaşabilir mi? En azından benim gibi NVMe teknolojisi olmayan bir bilgisayara NVMe teknolojili bir SSD takıldığında ne sonuç ile karşılaştığımı paylaşmış oldum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-10-05 at 00.53.01.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-05 at 00.53.01.jpeg
    50,9 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Merhabalar, Monster Abra A7 V6.2 modeline sahibim. Üç buçuk dört yıldır kullanıyorum. SSD takmayı planlıyorum ancak kararsızım ve kesin bir yanıt bulamadım. Ben "Samsung 970 Evo Plus 250GB 3500MB-2300MB/s NVMe M.2 SSD" sini almayı düşünüyorum. Dizüstü bilgisayarımda Intel HM87 yonga seti bulunmakta bu yonga setinin NVMe teknolojisini desteklemediğini biliyorum ancak bahsettiğim SSD'yi taktığımda çalışıp çalışmayacağı konusunda birkaç şüpheli yorum okudum. Bahsettiğim SSD'yi taktığımda normal bir SSD hızı (500MB-350MB/s) alır mıyım?
Teşekkür ederim.
Yukarıda bahsettiğim SSD yi aldım. Bilgisayarıma sorunsuz bir şekilde taktım ve işletim sistemini kurarak alıştırdım, kullandım. İlk başlarda HDD den SSD ye geçtiğim için normal SSD hızı aldığımı düşündüm yani 550 MB/s - 500 MB/s ancak "CrystalDiskMark 6" programı ile test ettiğimde ekte görüldüğü üzere 1673.5 MB/s - 1509.2 MB/s hız değerlerini aldığımı gördüm. Ana kartım "intel h87" modeli ve NVMe teknolojisini desteklemiyor. Ancak SSD nin vaat ettiği değerlerin yarını alabiliyorum. Bunun sebebini bilmiyorum. Bileniniz var ise bilgisini paylaşabilir mi? En azından benim gibi NVMe teknolojisi olmayan bir bilgisayara NVMe teknolojili bir SSD takıldığında ne sonuç ile karşılaştığımı paylaşmış oldum.
Merhaba,
Konuyu çözümsüz hortlatacağım kusura bakma :) Umarım çözümü bulmuşsundur.
Bende de abra a7 v6.3 var ve Corsair Force MP510 m2 NVme li ssd satın almayı düşünüyorum. HM170 çip set fakat NVme destekleyip desteklemediğini bulamadım. Çözüm bulduysan paylaşabilirsen sevinirim. Ayrıca nvme desteksiz kartlar bootda sorun çıkarıyormuş sanırım bu tarz sorun yaşadın mı acaba ?

Ben yaşadığım sorunu bana cevap gelmeyince deneyerek yazmıştım. Altı aydır kullanıyorum zaten hdd den ssd ye geçtiğim için her türlü farkı hissediyorum. Moster a mail attığımda ana kartımın NVme yi desteklemediğini söylediler bende normal ssd hızını almayı bekliyordum ama üsteki resimde de göreceğin üzere 1509.2 MB/s civarı bir okuma yazma hızı çıktı. Yaptığım tek şey ise "DriverMax" ile güncellemelere baktığımda NVme ile ilgili bir driverın güncel olmadığını bulmak ve onu güncellemekti ama bunun ne kadar faydası olduğunu bilmiyorum çünkü driversız olarak test etmedim. Ama sonuçta NVme bana 3500 MB/s vaat ediyordu anakartım desteklemediği için en azından yarısını alabiliyorum şimdiye kadarda bir sorun yaşamadım. Bu kadar geç yazdığım için kusura bakma işten güçten pek kontrol edemiyorum forumları aldıysan da hayırlı olsun.

Ben yaşadığım sorunu bana cevap gelmeyince deneyerek yazmıştım. Altı aydır kullanıyorum zaten hdd den ssd ye geçtiğim için her türlü farkı hissediyorum. Moster a mail attığımda ana kartımın NVme yi desteklemediğini söylediler bende normal ssd hızını almayı bekliyordum ama üsteki resimde de göreceğin üzere 1509.2 MB/s civarı bir okuma yazma hızı çıktı. Yaptığım tek şey ise "DriverMax" ile güncellemelere baktığımda NVme ile ilgili bir driverın güncel olmadığını bulmak ve onu güncellemekti ama bunun ne kadar faydası olduğunu bilmiyorum çünkü driversız olarak test etmedim. Ama sonuçta NVme bana 3500 MB/s vaat ediyordu anakartım desteklemediği için en azından yarısını alabiliyorum şimdiye kadarda bir sorun yaşamadım. Bu kadar geç yazdığım için kusura bakma işten güçten pek kontrol edemiyorum forumları aldıysan da hayırlı olsun.

Sorunun çözülemediğine üzüldüm. Uzun süre baktım, araştırdım net bilgi bulamayınca en sonu senin hızında takılsam da satın alacağım dedim Adata SX8200PRO satın aldım. Şansıma takıp çalıştırdığımda NVMe desteği olduğunu gördüm :) Geri dönüşün için yine de teşekkürler hocam.

Teşekkür ederim.
Merhaba. Aynı marka ve model laptoplara sahibiz. Ben de bir ssd takviyesi yapmak istiyorum ama benim de, sizin gibi sadece m.2 sata slotum mevcut ve ben de monster notebook'a mesaj attığımda, bana laptop'un m.2 sata birime sahip olduğunu, 1 adet 2280 form faktör M.2 Sata SSD desteği oldugunu söylediler ve sata bir ssd tavsiye ettiler. NVMe bir ssd önermediler.

Fakat sizde NVMe ssd çalışmış ve dediğim gibi aynı marka ve model laptoplara sahibiz. Bende çalışmama gibi bir durum olabilir mi? Alacağım m.2 sata ssd ve NVMe ssd arasında 30 tl fiyat farkı ama hız olaraksa tahmin edeceğiniz gibi çok fark var o yüzden NVMe almak istiyorum.

Tek düşüncem olur da bu ssd'yi laptop görmez, tanımaz korkusu. Ne önerirsiniz?

Merhaba. Aynı marka ve model laptoplara sahibiz. Ben de bir SSD takviyesi yapmak istiyorum ama benim de, sizin gibi sadece M.2 SATA slotum mevcut ve ben de Monster Notebook'a mesaj attığımda, bana Laptop'un M.2 SATA birime sahip olduğunu, 1 adet 2280 form faktör M.2 SATA SSD desteği oldugunu söylediler ve SATA bir SSD tavsiye ettiler. NVMe bir SSD önermediler.

Fakat sizde NVMe SSD çalışmış ve dediğim gibi aynı marka ve model laptoplara sahibiz. Bende çalışmama gibi bir durum olabilir mi? Alacağım M.2 SATA SSD ve NVMe SSD arasında 30 TL fiyat farkı ama hız olaraksa tahmin edeceğiniz gibi çok fark var o yüzden NVMe almak istiyorum.

Tek düşüncem olur da bu SSD'yi laptop görmez, tanımaz korkusu. Ne önerirsiniz?

Merhaba, kusura bakmayın çok aktif kullanmıyorum Technopat Sosyal'i; alacağınız veya zaten almışsınızdır, SSD her türlü çalışır. Ben de buraya yazdığımda cevap gelmeyince alıp kendim denedim ve sonuçlarını da buraya yazdım. Minimum beklentim NVMe teknolojisini desteklememe durumunda 550 Mb/s okuma yazma almaktı ama aldığım SSD'nin okuma yazma hızının en az yarısını aldım. O yüzden memnunun, aldığım SSD'nin okuma yazma hızı 3000 Mb/s benim testlerde gördüğüm 1500 Mb/s okuma yazma değerleri NVMe'yi desteklemeyen bir anakarta göre çok iyi bence... Siz alıp denediyseniz sonuçları buraya yazıp bizim gibi başka merak edenlerinde merakını giderebilirsiniz.

Merhaba, kusura bakmayın çok aktif kullanmıyorum Technopat Sosyal'i; alacağınız veya zaten almışsınızdır, SSD her türlü çalışır. Ben de buraya yazdığımda cevap gelmeyince alıp kendim denedim ve sonuçlarını da buraya yazdım. Minimum beklentim NVMe teknolojisini desteklememe durumunda 550 Mb/s okuma yazma almaktı ama aldığım SSD'nin okuma yazma hızının en az yarısını aldım. O yüzden memnunun, aldığım SSD'nin okuma yazma hızı 3000 Mb/s benim testlerde gördüğüm 1500 Mb/s okuma yazma değerleri NVMe'yi desteklemeyen bir anakarta göre çok iyi bence... Siz alıp denediyseniz sonuçları buraya yazıp bizim gibi başka merak edenlerinde merakını giderebilirsiniz.
Ben açıkçası cevap gelmeyince ve Monster firması da attığımın maile cevap olarak, anakart modelimin bu teknolojiyi desteklemeyeceğini üstüne basa basa söyleyince risk alıp alamadım.

Normal m.2 Sata teknolojisine sahip Kingston marka bir Ssd aldim ve kullanıyorum.

Geri
Yukarı