Monster bilgisayarıma soda döküldü

Figo

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, iyi günler. Yaklaşık 1 ay önce almış olduğum Monster bilgisayarıma soda döküldü. Sodanın zaten yarısı yoktu, kalanın da yarısı döküldü diyeyim. Size touchpad ve üstündeki yatay 3 4 tuşa geldi soda direkt 15 saniye bile geçmeden her yerini sildim. Saç kurutma makinesi tuttum, hatta ve v şeklinde yapıp yatay bir şekilde 3 4 saat bekletmeme rağmen ilk başlarda hiçbir şey olmadı. Sonra güç tuşuna basınca aç kapa yapabildim. Harfler klavye mouse vs çalışıyor ama şu an şarjı yok. Birkaç yerde okumuştum, şarj aletine bağlamayın devreler yanar falan diye. Yarın bir göstetmeyi düşünüyorum, sizce ne olur? Şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarı kullanırken yani açık durumdayken döküldüyse direk zarar görebilir ama kapalı ve elektriksiz durumda döküldüyse suyun sodanın her neyse kurumasını bekleyip açın bilgisayarı aynı durum arkadaşımın başına PC kapalıyken geldi birkaç gün sıcak ortamda bekletip tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra açtık sorun çıkarmadı.

Soda yapısı gereği mineralli sudur. Bu nedenle kalıntısı zamanla oksitlenme yapabilir. Tuşların altı direk devre kartı değil altında kaplama var kat kat. Kaç tane kola dökülmüş laptop temizledim yıllardır çalışıyorlar. Şarj olayı da şöyle ki her şeyi bırakın içinde kapasitörler var ve dolu yani elektrik var içinde, kısa devre olacaksa orada olur zaten. Bios pili var bu da elektrik veriyor bilgisayara. Yani bataryanın bitik olması çok da bir şey ifade etmiyor. Bilgisayarcıya ya da servise vermek en mantıklısı çünkü dediğim gibi soda mineralli bir su. Zamanla devre elemanları arasında tuzlanma yapabilir.

Servise gönderin onlar bir güzel temizler orada açarlar bir sorun oluşursa da hallederler. Tabi garanti kapsamına girmez kullanıcı hatası olduğu için.

Geri
Yukarı