Monster MS-16GC3 UEFI Windows Kurulumu

HanKaĞaN

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

MSI üretimi, Monster MS-16GC3 dizüstü bilgisayar kullanıcısıyım. Bilgisayarımın MSI pazarındaki adı: GE60 2OE-047XTR. Bu da PcDepo linki;

www.pcdepo.com: MSI GE60 2OE-047XTR Notebook - Laptop, laptop fiyatları, notebook, dizüstü bilgisayar, asus laptop , lenovo notebook, dell dizüstü...

Bilgisayarıma Windows 8.1 x64 kurulumu yapacağım. Ancak UEFI ile kurmak istiyorum. Daha önce hiç UEFI kurulum yapmadığımdan, önce buradan bilgi almak istedim.

1. UEFI kurulum yapmam için gerekli olan araç, gereç, ayarlar nelerdir? Nasıl başlamalıyım?
  2. UEFI kurulum yaparsam yedek aldığım dosyalar silinir mi, daha doğrusu disk tamamen formatlanır mı?
  3. Legacy kurulumdan farkları nelerdir?
  4. Boot Secure seçeneklerinde, Legacy ve UEFI den ayrı olarak bir de UEFI GPT vardı. Bu nedir?

3. ve 4. sorularım muhtemelen farklı bir konu başlığı altında anlatılmış olabilir ama yine de sormak istedim. Affola. Sizden asıl cevap rica ettiklerim , 1 ve 2. sorular.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz önce Sn.Recep Baltaş ve Sn. Ali Güngör'ün hazırladığı bu rehberi inceledim. Bu rehberde yapılan güncelleştirmeleri, UEFI kurulumdan önce mi yoksa sonra mı yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. UEFI kurulum için USB bellek hazırlamalısınız. Gerekli rehber burada mevcut: UEFI Windows 8.1 USB'ye Yazma | Technopat Sosyal
  2. Eğer bir önceki kurulum Legacy, MBR ise o zaman UEFI kurmak için diski tamamen silip GPT yapmanız gerek.
  3. Çok daha hızlı boot ve daha modern bir dosya sistemi.
  4. UEFI GPT, en ideal ayar. GPT, disk bölüleme standardı. Eskiden MBR idi, artık daha yeni nesil standart olan GPT var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı