Monster Skylake Sistem Windows 8.1 Uyumu

cannutasis

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlarım. Benim sorunum şu; bilgisayarım Monster Abra A5 V6.2 ve Win 10 yüklü bende. Fakat Win 10'dan memnun değilim. Ayrıca Monster'ın sitesinde Win 8.1'in driverları yok. Arayıp sorduğumda Skylake hipsetin Win 8.1'i desteklemediğini söylediler. Araştırdım ve Temmuz 2017'ye kadar bu desteğin sağlandığını öğrendim. Bir de burada sizlere sorayım dedim. Bütün driverları kendim başka sitelerden bulacağım, eğer Skylake'in Win 8.1 için driverı varsa. Ayrıca şunu da sormak istiyorum; eğer gerçekten de Win 8.1 Skylake'i desteklemiyorsa problem sadece bu Skylake chipsetin mi driverıdır? Yoksa diğer parçaların da driverları ile Skylake arasında uyumsuzluk olur mu? Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim
İşlemci Kod Adı:Intel Skylake Core i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
Chipset:Intel HM170 Express Chipset
VGA:4GB GDDR5 nVIDIA GeForce GTX950M 128-Bit DX12
RAM:8GB (1x8GB) DDR3L 1. 35V 1600MHz SODIMM

İşte sistemim bu. Windows 10'dan memnun olmama sebebim ise bilgisayarımdaki performans düşüklüğünün Windows 10 kaynaklı olduğunu düşünmem. Ayrıca Pes 16'da ve Google Chrome'da iken ekranda yeşil karecikler çıkıyor bazen ve Fn+F2'ye basıp LCD'yi kapattığımda hala görüntü silik bir şekilde belli oluyor. Ayrıca oyunlarda ekranda sahne geçişlerinde yatay ve çapraz anlık çizgiler oluşuyor.Bilgisayarı servise de göndereceğim zaten.Ama öncesinde bu sorunlardan bir veya birkaçını yaşamış, görmüş arkadaşlarımdan ön bilgi almak istiyorum.

Son düzenleme:
Nasıl yani?Bu uyumsuzluğu daha net açıklar mısınız?

Ayrıca CPUZ programından baktığımda chipsette Skylake-H IMC yazıyor. Aygıt yönetiicinden baktığımda da Intel 100 serisi/C230 falan yazıyor.
Ayrıca AIDA64 programından baktığımda da şöyle bir liste var:
"Hata Düzeltme
ECC Desteklemiyor
ChipKill ECC Desteklemiyor
RAID Desteklemiyor
ECC Scrubbing Desteklemiyor"

Bir de benim bilgisayarın sitesinde DDR3L Ram yazıyordu. Ama bütün programlarda ise DDR3 gösteriyor fakat voltajında 1.35 V yazıyor. DDR3 ile DDR3L'nin de farkı zaten bu diye biliyorum. Burada bir problem yok gibi ama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben imzamdaki laptobu kullanıyorum Skylake-H IMC olarak gözükmekte. DDR3L rami programlarla detaylı olarak göremezsiniz. Bende 100 serisi Chipset kullanıyorum. Bunları söylemenin nedeni bilgisayarı alıp Windows 8.1 kurmak istemiştim. Fakat driver uyumsuzluğu söz konusu yabancı forumlarda araştırdım biraz. Sonuç driverlar verilse hiçbir uyumsuzluk problemi olmaz. Bu markanın suçu mesela benim laptop'un driverlarını lenovo'dan bulabiliyorsunuz. Bu arada hayırlı bayramlar

Anladım dediğinizi. Bana firmadan söylenen şey Skylake işlemcinin Win 8.1 için driverı olmadığı. Ama ben Ali Güngör'ün yazısında bu desteğin birkaç sene için olduğunu görmüştüm. Fakat firma olmadığını söylüyor. Bilemiyorum performans düşüklüğünün ve bilgisayarımın bazen acayip davranmasının sebebi Windows 10 olmayadabilir. Win 10'dan memnun kalanlar da var. Sorunun ne olduğunu bilemiyorum. İyi bayramlar.

Nesinden memnun değilsin ? Build 1067 kur kullan işte.

Büyük bir ihtimalle sadece kablosuz, işlemci ve chipset uyumsuzluğu var.
Bunu 8.1 için diyorsun umarım. 10'da böyle bir sorun olamaz.

Ayrıca Pes 16'da ve Google Chrome'da iken ekranda yeşil karecikler çıkıyor bazen ve Fn+F2'ye basıp LCD'yi kapattığımda hala görüntü silik bir şekilde belli oluyor. Ayrıca oyunlarda ekranda sahne geçişlerinde yatay ve çapraz anlık çizgiler oluşuyor.

Bu genelde GPU veya GDDR kaynaklı bir sorundur. Düşük bir ihtimal panel veya panele giden kabloda da sorun olabilir.

Nesinden memnun değilsin ? Build 1067 kur kullan işte.

Bunu 8.1 için diyorsun umarım. 10'da böyle bir sorun olamaz.
Ben zaten Windows 10'un en güncel versiyonunu kullanıyorum gördüğünüz gibi şimdi 1607 temiz kurulum ve güncel sürücülerle denemesini tavsiye ettim. Ayrıca Windows 10 freedos Asus laptoplarda hemen stabilleşmiyor bayağı sürücü kurmak lazım. Benim 2 saatimi aldı :D. Ama Windows 10 candır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı