Monster T7 v25.1 prize takılınca şartel atıyor

Bilal Nurullah

Decapat
Önceden odamda üçlü prizde Toshiba'nın 10 yıllık bilgisayarıyla senelerce hiç şartel atmıyordu. Bilgisayarımı yeniledim ve Monster T7 v25.1 aldım ve adaptörü her taktığımda ya kıvılcım tarzı beyaz bir şey çıkıyor veya direkt şarteli attırıyor. Sebebi nereden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceden odamda üçlü prizde Toshiba'nın 10 yıllık bilgisayarıyla senelerce hiç şalter atmıyordu. Bilgisayarımı yeniledim ve Monster T7 v25.1 aldım ve adaptörü her taktığımda ya kıvılcım tarzı beyaz bir şey çıkıyor veya direkt şarteli attırıyor. Sebebi nereden kaynaklanıyor olabilir?

Üçlüden kaynaklanıyor olabilir. Direk prize takıp deneyin bir de.

Aynı şey benim Legion 5 laptopta da oluyor, 300W'lık şarj aleti var. Ben önce binanın eski olmasından şüphelendim. Toprak hattı yok, sigortalar 10A vs. Ben sorunumu şalter atmadığı bir seferde şarj aletini prizde bırakarak çözdüm. Bir yerde şartelin eskimiş olduğu için şalteri elektrikçiye değiştirdiğinde (kendiniz yapmayın!) sorun çözülmüş. Rica etsem evinizin durumunu ve toprak hattı olup olmadığını yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şey benim Legion 5 laptopta da oluyor, 300W'lık şarj aleti var. Ben önce binanın eski olmasından şüphelendim. Toprak hattı yok, sigortalar 10A vs. Ben sorunumu şalter atmadığı bir seferde şarj aletini prizde bırakarak çözdüm. Bir yerde şartelin eskimiş olduğu için şalteri elektrikçiye değiştirdiğinde (kendiniz yapmayın!) sorun çözülmüş. Rica etsem evinizin durumunu ve toprak hattı olup olmadığını yazar mısınız?
Babama dahi sorduğumda toprak hattının olup olmadığını bilemedi. 25Yıllık bir binada oturuyoruz.

Merhaba. Adaptörü evin diğer başka prizlerinde de deneyin, otomat yine atıyorsa adaptör iç bağlantılarıyla takma sırasındaki hareketten, atmıyorsa ilk takılan prizde dolaylı yoldan bir iç kısa devre oluşturduğundan, oluşan kıvılcım kaynaklı, vb. bunlarla ilgili bir atma durumu olabilir. Laptop adaptörünü evin farklı prizlerinde mutlaka deneyerek bu olumsuzluğu ortaya çıkarır, kesin netliğe kavuşturursunuz. Normalde adaptörlerle otomatın eğer kendi iç yapısında (aşırı eskime gibi) bir sorun bulunmuyorsa otomatın, kaçak akım rölesinin, vb. kesinlikle atmaması gerekiyor. Kaçak akım röleleri de çok eskidiğinde nedensiz olarak atabilir, bu durumu net tespit edilirse rölelerin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Not: Ek olarak şunu da belirteyim, adaptörün takıldığı priz yuvalarında bir gevşeklikten dolayı kaçak akım rölesi bu esnada oluşan kıvılcımlar sırasında akım dengesi (faz ve nötr terazi dengesi) bozulduğu için atabilir, kendi kullanım tecrübelerime dayanarak bunu belirtiyorum. Yani gevşek prizlere takılan tüm fişli alıcılarda, bu alıcının çektiği asıl güçten tam bağımsız olarak eğer bu akım geçişinde kıvılcımlar oluşuyorsa evin panosundaki bir kaçak akım rölesinin iç dengesini mutlaka bozup düşmesine neden olur. Çok cuzi akım çeken ocak üstü fırın çakmaklığı için de bu durum geçerlidir, çünkü çekilen güçten veya yükten tam bağımsız olarak bu durum gerçekleşir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı