Monster teknik serviste ücret ödenir mi?

~FX

Kilopat
Merhaba, Monster laptop kullanıcısıyım. Öncesinde oyunlarda aşırı ısınma sorunu yaşıyordum. Güç tasarruf modunda işlemci sıcaklığı 85-86 da sabitlenirken performans modunda 98-99 dereceye sabitleniyordu. Arada bir oynadığım için fazla sorun oluşturmadı(hep güç tasarruf modunda). Sonrasında 1 yıla yakın süre sonra sadece sarjdayken touchpad saçma hareketler yapıyordu çıkarınca düzeliyordu. Daha önce hiç servise vermediğim için önemli bir şey olursa o zaman kasayı açtırırım diye erteledim dün fanlarda toz bıriktiginden dolayı ısınma olabilir diye kapalı konumda süpürge ile dısarıdan acmadan ızagaralara tuttum. Temizlik sonrası açtıgımda masaustune geldikten birkac saniye sonra bip sesi gelmeye basladı ekran karardı sonra kendini kapattı. Yani süpürge herhangi bir şey mi cektı bilmiyorum. Böyle yapan birçok kullanıcı olunca sorun olmaz diye düşündüm. Açıldıgında fanı fullemistim islemci tarafı tam güc calisirken ekran kartının fanı hiç calısmıyordu. Internette bip sesinin sıklıgına göre hata tespitinde muhtemelen tamamen ekran kartıyla alakalı. İlk defa teknik servise vereceğim. Aşağıdaki soruları ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim.
1-garanti bitimine yaklasık 9 ay var herhangi bir ücret öder miyim bu sorunlar üzerine?
2-şifreyi vermek gerekli mi?
3-kendini otomatik kapattıgı için toplam 3 deneme yaptım. Sonuncuda baslangıc onarmaya girdigi şekilde kapandı.Teknik serviste arıza tespit yaparken masaüstü ekranına kadar gelmesi gerekli mi?
Not: Uzun yazı olduğu için özür dilerim.

Son düzenleme:
Merhaba, Monster laptop kullanıcısıyım. Öncesinde oyunlarda aşırı ısınma sorunu yaşıyordum. Güç tasarruf modunda işlemci sıcaklığı 85-86 da sabitlenirken performans modunda 98-99 dereceye sabitleniyordu. Arada bir oynadığım için fazla sorun oluşturmadı(hep güç tasarruf modunda). Sonrasında 1 yıla yakın süre sonra sadece sarjdayken touchpad saçma hareketler yapıyordu çıkarınca düzeliyordu. Daha önce hiç servise vermediğim için önemli bir şey olursa o zaman kasayı açtırırım diye erteledim dün fanlarda toz bıriktiginden dolayı ısınma olabilir diye kapalı konumda süpürge ile dısarıdan acmadan ızagaralara tuttum. Temizlik sonrası açtıgımda masaustune geldikten birkac saniye sonra bip sesi gelmeye basladı ekran karardı sonra kendini kapattı. Yani süpürge herhangi bir şey mi cektı bilmiyorum. Böyle yapan birçok kullanıcı olunca sorun olmaz diye düşündüm. Açıldıgında fanı fullemistim islemci tarafı tam güc calisirken ekran kartının fanı hiç calısmıyordu. Internette bip sesinin sıklıgına göre hata tespitinde muhtemelen tamamen ekran kartıyla alakalı. İlk defa teknik servise vereceğim. Aşağıdaki soruları ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim.
1-garanti bitimine yaklasık 9 ay var herhangi bir ücret öder miyim bu sorunlar üzerine?
2-şifreyi vermek gerekli mi?
3-kendini otomatik kapattıgı için toplam 3 deneme yaptım. Sonuncuda baslangıc onarmaya girdigi şekilde kapandı.Teknik serviste arıza tespit yaparken masaüstü ekranına kadar gelmesi gerekli mi?
Not: Uzun yazı olduğu için özür dilerim.
1. Kullancı hatası değilse ödemezsiniz.
2. Hayır, gerekli değil. (Şifreniz özel bilgi kapsanmına giriyor, bilgisayarı formatlanmış bir şekilde gönderirler)
3. Hayır.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Herhangi bir sıvı teması olmadı ve kasa hiç açılmadı. Yüksek maliyetli bir parça olduğu için kullanıcı hatası deme ihtimalleri var mı hocam?

Teknik servise ücret ödeyecekseniz garantinin ne anlamı var? (sizden kaynaklı olmadığını varsayıyorum) ayrıca bir dahaki sefer biraz daha kısa yazarsanız sevinirim. Vakit kısıtlı mâlum.

Haklısınız çok şüpheciyim. Şikayet var gibi sayfalarda bazen olabiliyor emin olmak istedim. Yazının uzunluğu için tekrardan özür dilerim açıklayıcı olsun diye yazmıştım.

Son düzenleme:
Yüksek maliyetli bir parça olduğu için kullanıcı hatası deme ihtimalleri var mı hocam?

Evet var ama öyle bir karaktersizliği yapacaklarını sanmıyorum. Ayrıca Monster açmana izin veriyor cihazı. Macun değişimi fan bakımı vesaire kullanıcısına izin veriyor. Ben de Monster kullanıcısıyım. Eliniz yatkınsa o işleri de kendiniz yapabilirsiniz. Pek anlamıyorsanız kurcalamamak en iyisi, ekonomi mâlum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet var ama öyle bir karaktersizliği yapacaklarını sanmıyorum. Ayrıca Monster açmana izin veriyor cihazı. Macun değişimi fan bakımı vesaire kullanıcısına izin veriyor. Ben de Monster kullanıcısıyım. Eliniz yatkınsa o işleri de kendiniz yapabilirsiniz. Pek anlamıyorsanız kurcalamamak en iyisi, ekonomi mâlum.

Anlıyorum fakat fazla ihtiyaç olmadı. 16 GB RAM çok ideal. Aynı şekil 500 GB SSD de. Macun için 6 aylık süre veriliyor tamir edildikten sonra onu da yaptırmak için üşenmem artık. Sorularıma cevap verip içimi rahatlattığınız için herkese teşekkür ederim.

Teknik servise kullanıcı hatası olmayan bir şey için para ödemenize gerek yok, zaten 2 yıllık garanti süreci de devam ediyormuş. Bakımları da bedava yaptıklarını biliyorum.(Eski Monster kullanıcısıyım, Allah korusun almam bi daha. Paramı da paşa paşa geri aldım onlardan. Sonrasında hakiki masaüstü bir canavar topladım.)

Süpürge mevzusundan bahsetmeyin teknik servise. Ayrıca şifrenizi isterler. Elden teslim edecekseniz size soracaklar şifre var mı diye. Sistemi açtıkları zaman girip kontrol etmeleri lazım(Lazım olmasa da lazım!). Özel verilerinizin güvenliğinden endişe ediyorsanız eğer HDD veya SSD olarak her ne varsa öncelikle müşteri hizmetlerine telefon edip depolama birimim olmadan gönderebilir miyim(getirebilir miyim?) diye sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Evet süpürge olayından bahsetmiycem.Mesela kuzenimde Monster kullanıyor o da arada ızgaraları süpürge ile temizliyormuş. Ve şu ana kadar bir sorun olmamış. Eğer benim aldığım modele özel kronik bir sorunu falan tetiklediysem de artık servis çözebilir diye düşünüyorum. Şıfre konusunda ise özel veri olduğundan değil de 3.soruda belirttiğim gibi arıza tespiti yaparken şifre yüzünden test yapılamama durumu olmasın diye endişelendimde gerek de yokmuş dediniz. Kapandığı için şifreyi kaldıramadım. Başlangıç onarmayı yap deyipte onunda yarıda kapanmasını istemiyorum.

Diğer touchpad ve ısınma sorunlarından bahsetsem mi bahsetmesem mi diye düşünüyorum. Fazla sorun olunca kullanıcı hatası deme olasılıkları artar diye.

Son düzenleme:
"Diğer touchpad ve ısınma sorunlarından bahsetsem mi bahsetmesem mi diye düşünüyorum. Fazla sorun olunca kullanıcı hatası deme olasılıkları artar diye"
Çok detaya girmeniz yalnızca müşteri temsilcisini sıkacaktır. Sizin gibi günde 100 insanın derdini dinlediğini düşünerek en kısa ve net şekilde sorunu ifade etmeniz bence en iyisi. Ayrıca kullanıcı hatası demelerinin olasılığının artması gibi bir durum yok. Teknik servis anlıyor sen hiçbir şey demesen bile senden kaynaklı olup olmadığını. Bazen kullanıcı hatası olsa bile göz yumuyorlar. Göz yumuyorsa tekniknisyenin inisiyatifidir. Bence dürüst olmak her zaman en iyisi ama sorulmadığı takdirde açıklama yapmanız gerekmez. Müşteri temsilcisi kendisini kandırmaya çalıştığınızı düşünürse yardımcı olmak istemeyebilir. :) Ürünle ilgili çok detay yazdırmak rapora genellikle işlem süresinin uzamasıyla sonuçlanabilir ama ne sorunu varsa veya isteğiniz varsa belirtmenizi tavsiye ederim. Ücretli veya ücretsiz sizin onayınız olmadan işlem yapılmayacak zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı