Monster Tulpar T5 kapanma sorunu

Fatih Serdar

Decapat
Aralık 2018'de almış olduğum Monster Tulpar T5 V18.1 gaming laptopum son 1 aydır özellikle oyun oynarken (PUBG, NBA 2K19, Fortnite vs.) tık diye şarteli atarmışcasına kapanıyor sıcaktık değerleri 70 derece civarı geziyor. Monster'ın sitesinden mesaj attım servise kargolayın dediler Erzurum'dan İstanbul'a yollamak da pek istemiyorum ama başka seçeneğim de yok gibi. Kafama takılan sorular şunlar; kapanmasının sebebi nedir acaba adaptörden kaynaklı mıdır, benim evin elektrik altyapısında mı sıkıntı var(saçma sapan elektrik kesintileri ile karşılaşıyorum genellikle de odamda iken başıma geliyor ama başka odadayken de oldu),ramlarım 2x8 16 gb acaba bundan mı kaynaklı, ciddi donanımsal bir arıza mı var acaba, yazılımsal bir sıkıntı mı var... Kafamı kurcalıyor bu sorun çünkü daha yeni alınmış bir bilgisayar ve performans konusunda hiçbir sıkıntım yok ancak ''tık'' sesi ile kapanması üzüyor açıkcası. Ayrıca ben bu problem ile kafamı yorar iken bu versiyon satıştan kalktı 17.3 inçlik versiyonu sürdüler, acaba arızalı bir sürüm mü aldım dedirtti bana.
Şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde bilgisayarım bazen kendi kendine kapanıyor.
Sebebini bende bilmiyorum. Bence servise yollayın.
Elektrik kaynaklı bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Adaptör problemli olsaydı şarj olurken bir sıkıntı yaşardınız diye düşünüyorum.

işlemci kullanımını ve ekran kartı kullanımı gösterirmisin msi afterburner kullarak yada datashet dosyası atarmısın. Şöyle bir geçici çözüm öneriyim güç seçeneklerinden gelişmiş güç seçeneklerine giripi işlemci güç yönetiminden işlemci yüksek kısmını yüzde 90 yap. Sonra nvidia exprinceden yayın ve yayınla olan ne varsa kapat batary boost ve whisper modeyi aktif et. birde böyle dene

Seninle aynı problemi yaşıyorum, Aralık sonu aldım ben de. Senin de dediğin gibi biz aldıktan sonra bu model tükendi. İlk 3 ay sorunsuz kullandım, kapanma vs olmadı fakat bu ay her oyunda kapanmaya başladı. İlk başta fazla ısındığından oluyor sandım fakat sonra fark ettim ki çok ısınmasa da tık diye kapanıveriyor...

Afterburner ile de kontrol ettim, işlemci tam güçte bile çalışmıyor kapanırken %39-40'larda bir kullanımda iken bile tık diye kapanıveriyor. GPU da ayı şekilde.

Benim asıl anlamadığım, 3 ay boyunca hiçbir sorun yoktu neden şimdi başladı?
Servise de gönderme konusunda üşengecim, içinde bir sürü şey yüklü, onları yedeklemesi, paketleyip kargolaması falan uzun iş, silerler milerler diye uğraşmak istemedim.

Senin alet ne durumda? Sorun devam ediyor mu? Konuyu açalı 2 ay olmuş, çözebildin mi?

Seninle aynı problemi yaşıyorum, Aralık sonu aldım ben de. Senin de dediğin gibi biz aldıktan sonra bu model tükendi. İlk 3 ay sorunsuz kullandım, kapanma vs olmadı fakat bu ay her oyunda kapanmaya başladı. İlk başta fazla ısındığından oluyor sandım fakat sonra fark ettim ki çok ısınmasa da tık diye kapanıveriyor...

Afterburner ile de kontrol ettim, işlemci tam güçte bile çalışmıyor kapanırken %39-40'larda bir kullanımda iken bile tık diye kapanıveriyor. GPU da ayı şekilde.

Benim asıl anlamadığım, 3 ay boyunca hiçbir sorun yoktu neden şimdi başladı?
Servise de gönderme konusunda üşengecim, içinde bir sürü şey yüklü, onları yedeklemesi, paketleyip kargolaması falan uzun iş, silerler milerler diye uğraşmak istemedim.

Senin alet ne durumda? Sorun devam ediyor mu? Konuyu açalı 2 ay olmuş, çözebildin mi?
Hocam gönderin servise 6 ay içinde cihazda parça değişir ve problem devam ederse iade alıyorlar.

Yeterli bilginiz varsa, Laptop sökümü ile ilgili kaliteli bir macunla değiştirmenizi öneririm. Çünkü Benim Termal Throtling hakkındaki mesajımı okusaydınız, aynı sorunları yaşadığımı anlarsınız. Yeni kaliteli macun kullandıktan sonra bu kapanmalar olmadı. Hatta laptoptan tam performans aldım.

Aralık 2018'de almış olduğum Monster Tulpar T5 V18.1 gaming laptopum son 1 aydır özellikle oyun oynarken (PUBG, NBA 2K19, Fortnite vs.) tık diye şarteli atarmışcasına kapanıyor sıcaktık değerleri 70 derece civarı geziyor. Monster'ın sitesinden mesaj attım servise kargolayın dediler Erzurum'dan İstanbul'a yollamak da pek istemiyorum ama başka seçeneğim de yok gibi. Kafama takılan sorular şunlar; kapanmasının sebebi nedir acaba adaptörden kaynaklı mıdır, benim evin elektrik altyapısında mı sıkıntı var(saçma sapan elektrik kesintileri ile karşılaşıyorum genellikle de odamda iken başıma geliyor ama başka odadayken de oldu),ramlarım 2x8 16 gb acaba bundan mı kaynaklı, ciddi donanımsal bir arıza mı var acaba, yazılımsal bir sıkıntı mı var... Kafamı kurcalıyor bu sorun çünkü daha yeni alınmış bir bilgisayar ve performans konusunda hiçbir sıkıntım yok ancak ''tık'' sesi ile kapanması üzüyor açıkcası. Ayrıca ben bu problem ile kafamı yorar iken bu versiyon satıştan kalktı 17.3 inçlik versiyonu sürdüler, acaba arızalı bir sürüm mü aldım dedirtti bana.
Şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ediyorum.
Kardeşim selam; aynı sorun bende de var. Özellikle PUBG'ye girerken tık diyor kapanıyor. Keyfine göre kapandığını düşünüyorum. Sıcaklıktan kaynaklandığını zannetmiyorum. Ben bugün MONSTER'a mail attım bana dönüş yapacaklar. Sen ne yaptın sorununu çözebildin mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı