Monster Tulpar T5 V4.1 Oyun Esnasında Komutu Geç Algılama Sorunu

dtyrone

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 3 hafta önce başlıkta belirttiğim notebooku satın aldım.İlk başlarda 1 tane oyun yükleme fırsatım olmuştu onda da az çok gecikme oluyordu ama oyun kaynaklıdır diye düşünüp önemsemedim. Cihazın performansından son derece memnunum aslında çünkü aynı cihaza sahip diğer kişilerden bile fazla fps alıyorum aynı oyunlarda ve herhangi bir ani fps düşmesi olmuyor. Isınma durumu da çok iyi bugüne kadar işlemci en yüksek 75 derece, ekran kartı ise 65 dereceyi gördü. Cihazda 3 fan bulunmakta bu da iyi bir soğutma sağlıyor.

Gelelim sorunuma.Tam olarak anlatmam gerekirse mesela bir oyundaki karakterle aniden hızlı koşmak istediğimde sprint tuşuna bastıktan yaklaşık olarak 0.3-04. saniye arasında bir geç algılama sorunu oluyor.İşin ilginç yanı bu aniden koşma dışında diğer komutlarımda geç algılama olmuyor. Mesela Gta 5'te sprinte basıyorum ve bir anda hızlanması gerekirken önce biraz yavaş koşuyor, ondan sonra hızlanıyor.Halbuki jump tuşuna bastığımda ise herhangi bir gecikme olmuyor. Tuşlarda mı sorun var dedim başka tuşa atadım sprinti yine değişen birşey olmadı. İşin ilginç yanı xbox 360 gamepadini pc'ye bağladığımda ise bu gecikme çok azalıyor ancak tamamen kaybolmuyor. Yani nerdeyse sprint tuşuna basar basmaz koşmaya başlıyor. Sorun oyunda mı diye başka bir pc'ye yükledim ancak onda herhangi bir gecikme olmadı.

Fifa 15'te de denedim orda ise biraz daha ilginç hal alıyor bu gecikme. İleriye ve geriye doğru sprint tuşuna basarak aniden hızlanma durumunda bir sorun yok fakat sağa veya sola doğru sprint atmak istediğimde yine bu gecikme sorunu oluyor. Eğer koşu halinde sağa sola dönersem bu sefer gecikme olmuyor.Yine xbox 360 gamepadini bağladığımda bu oyunda da geç algılama azalıyor. Sorun klavyeden mi acaba diye harici klavye bağlayıp denedim değişme olmadı. Ekran ips panel acaba bundan dolayı mı oluyor diye diğer tulpar t5 v4.1 kullanıcılarına sordum onlar da böyle bir gecikme olmadığını söylediler. Bu arada sadece bu oyunda değil nba 2k15, cs go, battlefield 4, project cars ve şimdi aklıma gelmeyen birkaç oyunda daha denedim. Bazısında çok fazla gecikme olurken bazısında çok az oluyor ancak hepsinde de oluyor. Özellikle nba 2k15'te bayağı fazla oluyor. Ben oynadığım oyunların çoğunu online olarak oynadığım için o 0.4 saniyelik gecikme oyun esnasında bayağı etkiliyor oynayışımı.1 haftadır internette çokça araştırmama rağmen sorunumun çözümünü bulamadım. Eğer aranızda bu sorunun çözümünü bilen veya bulabilecek olan varsa gerçekten çok memnun olurum. Aksi takdirde servise göndermek zorunda kalacağım cihazı ve büyük ihtimalle çözemeyecekler çünkü arayıp sorduğumda onların da bir fikri olmadı.

Not: Tüm sürücülerim güncel durumda.İşletim sistemim ise windows 8.1

Cihazın özellikleri:

intel i7 4710hq 2.50 ghz.turbo boost ile 3.50 ghz

nvidia 3gb gtx 970m ekran kartı

8 gb ddr3 ram

1 tb 7200 rpm hard disk

Tüm özellikleri için: MONSTER® TULPAR T5 V4.1 15.6" - MONSTER NOTEBOOK > TULPAR

IPS panel ise tepki süresi de oyun için yüksektir. Bu da algıdan algıya değişmekle beraber gecikmeye neden oluyordur.

Yalnız panel kaynaklı olsa xbox 360 gamepadini taktığımda bu gecikmenin azalması normal mi? Ayrıca gecikme sürekli olmuyor genellikle aniden sprint atmaya başladığımda ve sağa sola dönüşlerde. İleri ve geriye doğru sprint attığımda sorun yok. Ha unutmadan, hdmi ile başka monitöre bağlayıp denedim onda da aynı sorun devam etti. Benim tahminim panel kaynaklı değil.

Edit: Arkadaşlar yardım edebilecek biri yok mu?

Istanbuldaysan boş bir zamanında servise götür en temizi.
Onu son çare olarak düşünüyorum çünkü işlerim gereği laptop'a fazlasıyla ihtiyacım oluyor. Eğer sorunu yapılacak birkaç ince ayar çözebilecekse diye konu açtım.Zaten benim tahminim donanım değil de yazılım kaynaklı olduğu.Çünkü yaptığım bütün benchmark testlerinde bir sıkıntı göremedim.

Ufak bir şeyse gün içinde teslim ederler tahminim. Ben ilk aldığımda RAM'de sıkıntı vardı. Mavi ekran alıyordum sürekli. Götürdüm bilgisayarı direk 5dk sonra geri aldım RAM'i değiştirdiler. Senin sorunda ufak bir şeyse en kötü gün içinde verirler geri.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı