Monster Tulpar T7 v20.5 laptopta işlemci sıcaklığı 90 dereceye ulaşıyor

Termal macunu yenileyeli 1 2 ay oldu da korktuğum şey laptopun sıcaklıklardan dolayı zarar görüp görmeyeceği. Performansından çok memnunum bir kasma ya da drop söz konusu bile değil ancak sıcaklıklar sıkıntı yaratır mı?

Sadece alt kasa, fan ızgaraları zarar görür o da sürekli 90 derecede çalışırsa genelde pile veya klavyeye bir zararı olmaz ama olmayacağı anlamına da gelmez.

Hocam sıcaklığa uzun süre maruz kalması tabii ki uzun vadede zarar verecektir benim bildiğim kadarıyla 105 dereceye kadar operasyona devam edebiliyor laptop CPU'ları.

Ayarlanabiliyordu zamanında şu an var mı bilmiyorum 103'e ayarlamıştım ben.

Afterburner üzerinden fan ayarlarınızı yapın mesela 60 derecede %70 çalıştırsın 70 derecede %90 çalıştırsın ki hızlı soğuma sağlansın. Çok ses çıkar ama ses istemiyorsanız soğutucu şart.
Arka plan uygulamalarına da dikkat edin.

Sesten yana hiçbir sıkıntım yok sırf şu sıcaklıklardan rahatsız olduğum için Turbo bost kapattımda performanstan ödün verdiğim için geri açtım.

Sesten yana hiçbir sıkıntım yok sırf şu sıcaklıklardan rahatsız olduğum için Turbo bost kapattımda performanstan ödün verdiğim için geri açtım.
Şimdi durum değerlendirmesi yaptığımızda;
  • Turbo Boost kullanıyorsun
  • Çift fanınız var
  • Sıcaklıklardan dolayı bilgisayarın başına bir şey geleceğinden korkuyorsunuz.
Yapılabilecek işlemler;
  • İyi bir fan devri olan laptop soğutucusu almak
  • MSI AFTERBURNER`dan fan devirlerini ayarlamak(olmuyorsa biostan)
  • Yaz başlangıcında Cooler Master gibi markaların "kaliteli" termal macunlarından alıp sürmek.
İyi forumlar.

Şimdi durum değerlendirmesi yaptığımızda;
  • Turbo Boost kullanıyorsun.
  • Çift fanınız var.
  • Sıcaklıklardan dolayı bilgisayarın başına bir şey geleceğinden korkuyorsunuz.
Yapılabilecek işlemler;
  • İyi bir fan devri olan laptop soğutucusu almak.
  • MSI Afterburner'dan fan devirlerini ayarlamak(olmuyorsa biostan)
  • Yaz başlangıcında Cooler Master gibi markaların "kaliteli" termal macunlarından alıp sürmek.
İyi sosyaller.

Soğutucuyla deneyip değişim olup olmayacağını yazacağım ancak değerlerde değişim olmazsa bile kullanmak yine de iyi midir?

Soğutucuyla deneyip değişim olup olmayacağını yazacağım ancak değerlerde değişim olmazsa bile kullanmak yine de iyi midir?

Hocam 90-96 derecede 9 saat aralıksız render aldım çok bir şey olmuyor hatta Monster kadar kaliteli bile değildi soğutması + tek fanlıydı. Soğutucuyla denerseniz zaten 90 dereceden en az 82 83 dereceye düşecektir.

5 yıldır kullanıyorum ve en son 3 yıl önce bakımını yaptım. Dediğim gibi sadece alt kasa aşındı, Rainbow oldu aslında hoş bir hava kattı( şaka şaka abartacak kadar yok)

Şimdi soğutucuyla da denedim sıcaklık değerleri CPU 85-90 derece aralığında gidip geliyor. Oyunu en düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da denedim CPU sabit 85-90 arası ve oyunu açarkende daha açılışında 85-90 derece CPU ile açılıyor oyun ancak GPU 65 derecede başlayıp yavaşça yükseliyor en son 75-80 arasında normal seyrediyor. Bu CPU da açılışta bile 90 derece aralığında bu normal midir?

GeForce Exprience'den whisper modu aktif et rekabetçi oyunlar dışında 60 FPS yeter diyorsan işe yarıyor.

Açınca CPU sıcaklığı konusunda etkisi oluyor mu?

Şimdi soğutucuyla da denedim sıcaklık değerleri CPU 85-90 derece aralığında gidip geliyor. Oyunu en düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da denedim CPU sabit 85-90 arası ve oyunu açarkende daha açılışında 85-90 derece CPU ile açılıyor oyun ancak GPU 65 derecede başlayıp yavaşça yükseliyor en son 75-80 arasında normal seyrediyor. Bu CPU da açılışta bile 90 derece aralığında bu normal midir?

Açınca CPU sıcaklığı konusunda etkisi oluyor mu?
evet epey etki ediyor

Geri
Yukarı