Monster Tulpar T7 V24.1 bilgisayara macOS kurulur mu?

Makaleler
12
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba Monster Tulpar T7 V24.1 bilgisayara güncel macOS kurulabilir mi? Kurulursa neler çalışır neler çalışmaz?

Sistem Özelikleri
İşlemci:
Intel® Tiger Lake Core™ i7-11800H
Chipset: Mobile Intel® HM570
Harici Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit DX12
Dahili Ekran Kartı: Intel® UHD Grafikleri (11. Nesil)
Depolama: 512GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 6900 MB/s - Yazma: 5000 MB/s)
Wi-Fi & Bluetooth: Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2 AX + Bluetooth 5.1 M.2 2230 (2,4 Gbps)

Merhaba Monster Tulpar T7 V24.1 bilgisayara güncel macOS kurulabilir mi? Kurulursa neler çalışır neler çalışmaz?

Sistem Özelikleri
İşlemci: Intel® Tiger Lake Core™ i7-11800H
Chipset: Mobile Intel® HM570
Harici Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit DX12
Dahili Ekran Kartı: Intel® UHD Grafikleri (11. Nesil)
Depolama: 512GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 6900 MB/s - Yazma: 5000 MB/s)
Wi-Fi & Bluetooth: Intel® Wi-Fi 6 AX201, 2x2 AX + Bluetooth 5.1 M.2 2230 (2,4 Gbps)
Merhabalar, macOS uyumunu öğrenmenize yardım etmek isterim. Aşağıda işlemci gibi şeylerin uyumluluğunu yazdım umarım gözüküyordur.

İşlemci : İşlemciyi belki bir ihtimal Patch gibi şeyler ile çalıştırma ihtimaliniz var ama iGPU'sunu tanıtabileceğinizi pek sanmıyorum çünkü şuanlık 11. nesil bir Intel işlemciye sahip olan bir Mac cihaz yok ve bundan dolayı da büyük ihtimalle iGPU gibi şeyleri tanıtamazsınız.

Chipset : Chipset genelde bir hata çıkartmıyor gibi ama büyük ihtimalle zaten Chipset de destekleniyor.

Harici Ekran Kartı : Nvidia'nın şuan pek desteklenen kartı yok ve bu da sizin kartınızla birlikte dahil. Genelde GTX 1050'den sonra Nvidia'nın ekran kartları genelde desteklenmiyor. Bundan dolayı RTX 3060 kart da desteklenmiyor şuan.

Dahili Ekran Kartı : Dahili ekran kartı şuanlık desteklenmiyor çünkü 11. Nesil bir Intel işlemcisi olan Mac yok ve bu biraz sıkıntı çıkartabilir. Eğer dahili ekran kartı ile kurulum yapsanız da ekran kartınızı tanıtabileceğinizi sanmıyorum.

Depolama : Pek emin değilim ama destekleniyor olması lazım diye biliyorum.

WI-FI : Intel WI-FI kartları "itlwm.kext" ve "HeliPort" kullanmadan pek çalıştırabileceğinizi sanmıyorum çünkü vanilla olarak Intel'in WI-FI kartları macOS tarafından desteklenmiyor.
Bluetooth : Bluetooth kartınız hakkında pek bir bilgi yok bundan dolayı pek kesin bir şey söyleyemem ama biraz uğraşarak çalıştırabilirsiniz büyük ihtimalle.

Kısaca bu sisteme belki bir ihtimal macOS Big Sur kurabilirsiniz ama grafik hızlandırma gibi şeyler çalışır mı emin değilim ve işlemci desteği biraz kafa yorabilir. Yani çalıştırabilme ihtimaliniz var ama ne kadar keyif alabilirsiniz emin değilim.

Emek verip tek tek açıkladığınız için minnettarım. Anlaşılan kuramıyoruz benim kafamdaki şuydu Dual boot yapardım MacOS'da dahili ekran kartını kullanırdım Windows'ta ise harici. Depolama yetmezdi zaten ilerde uyumlu hale gelirse bir SSD takıp kurarım. Tekrardan teşekkür ederim.

Emek verip tek tek açıkladığınız için minnettarım. Anlaşılan kuramıyoruz benim kafamdaki şuydu Dual boot yapardım MacOS'da dahili ekran kartını kullanırdım Windows'ta ise harici. Depolama yetmezdi zaten ilerde uyumlu hale gelirse bir SSD takıp kurarım. Tekrardan teşekkür ederim.
Hocam zaten benim teker teker yazmam gerekiyor benim işim bu : ). İlerde 11. Nesil bir işlemcisi olan MacBook veya bir Mac çıkarsa büyük ihtimalle kurulum yapabilirsiniz. Umarım size de en yakın sürede macOS kurmak nasip olur : ). Çözüm olarak işaretlediğiniz için de çok teşekkür ederim.

@453482 Merhaba gelişme var mı?
Göreceğiz artık etkinlikte. Şu an etkinlik gerçekleşiyor Technopat'ın Youtube kanalında isterseniz bulabilirsiniz ama onun dışında Apple'ın kendi sitesinden de etkinliği izleyebilirsiniz ama şu an daha çok M1X işlemci çıkacak gibi duruyor. Tabi yine de gözünüzü etkinlikte tutmaya çalışın.

Son düzenleme:
Hayır. Ne yazık ki herhangi bir gelişme yok. Apple o etkinlikte M1 Max ve M1 Pro gibi işlemcileri tanıttı ancak 11. nesil Intel işlemciye sahip bir Mac çıkmadı ve artık bu süreden sonra çıkar mı bilemiyorum çünkü Apple artık kendi silikon işlemcilerine geçecek gibi.

Hayır. Ne yazık ki herhangi bir gelişme yok. Apple o etkinlikte M1 Max ve M1 Pro gibi işlemcileri tanıttı ancak 11. nesil Intel işlemciye sahip bir Mac çıkmadı ve artık bu süreden sonra çıkar mı bilemiyorum çünkü Apple artık kendi silikon işlemcilerine geçecek gibi.
Bizimki de bi umut be. :)

Bir gelişme var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı