Monster v25.1 düşük FPS

Tüm oyuncu dizüstü bilgisayarlar için geçerli bu. Güçlü bileşenleri beslemek için yüksek güce ihtiyaç var. Prizden çıkardığın zaman yapılabilecek şeyler tarayıcıda gezinmek, video izlemek gibi aktiviteler olabilir. Pilde, prizdeki performansı korumak mümkün değil. Pilde iş yapman gerektiğinde de uzun pil ömrü için tasarruf modunu aktif edip dahili GPU ile devam etmen gerek.

Tüm oyuncu dizüstü bilgisayarlar için geçerli bu. Güçlü bileşenleri beslemek için yüksek güce ihtiyaç var. Prizden çıkardığın zaman yapılabilecek şeyler tarayıcıda gezinmek, video izlemek gibi aktiviteler olabilir. Pilde, prizdeki performansı korumak mümkün değil. Pilde iş yapman gerektiğinde de uzun pil ömrü için tasarruf modunu aktif edip dahili GPU ile devam etmen gerek.
Çok doğru.
Ben buldum sanırsam testlerin birinde benchmark Windows10 Pro sistem yazıyor ama bilgisayar Windows 11. Bu mu hocam problem?
Yok artık! Dikkat etmedim. Aslen sorun donanımsal değil. Donanımın maşallahı var. Yazılımsal gibi. Sorun yoksa BIOS'da Advanced la başlayan bir yer var oaraya gelip SS atar mısınız ?
BIOS'a girin, Advanced sekmesine gelin ardından sağ Shift+sağ CTRL+sol alt+F2 tuşuna basın, zibilyon tane ekstra seçenek gelecek. Oradan MSI VGA Mode'u bulup discrete Graphics yapın. Ardından kaydedip çıkın.
Sorun MUX ayarının açık olmaması olabilir mi ? GPU kullanımında dalgalanma var ?
BIOS'a girin, Advanced sekmesine gelin ardından sağ Shift+sağ CTRL+sol alt+F2 tuşuna basın, zibilyon tane ekstra seçenek gelecek. Oradan MSI VGA Mode'u bulup discrete Graphics yapın. Ardından kaydedip çıkın.
@Radeon RX 5500M hocama ait bilgi. Buradan ayarı böyle yapın ki FPS artsın.

Son düzenleme:
Yok hocam zaten tüm testlerde şarja takılıydı bilgisayar, alttaki hocamın dediği gibi eve gidince BIOS ayarlarına bakacağım. Akşam gelişmeleri yazarım.
Çok doğru.

Yok artık! Dikkat etmedim. Aslen sorun donanımsal değil. Donanımın maşallahı var. Yazılımsal gibi. Sorun yoksa BIOS'da Advanced la başlayan bir yer var oaraya gelip SS atar mısınız ?

Sorun MUX ayarının açık olmaması olabilir mi ? GPU kullanımında dalgalanma var ?
Tamam hocam dediklerinizi akşam yapacağım.
Çok doğru.

Hocam dediklerinizi yaptım, BIOS'tan fotoğrafta çektim;
IMG_5257.JPGIMG_5259.JPG
CS:GO, Valorant, Watch Dogs 2, Witcher gibi oyunlarda denedim ama sonuç yine aynı; CPU kullanımı %40'ı geçmedi, GPU ise hep %100 idi ve oyunlarda yer yer takılmalar meydana geldi. Başka bir öneriniz var mı

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (125).png
    Ekran Görüntüsü (125).png
    2,4 MB · Görüntüleme: 47
  • Ekran Görüntüsü (78).png
    Ekran Görüntüsü (78).png
    2,7 MB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Görüntüsü (83).png
    Ekran Görüntüsü (83).png
    3 MB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Görüntüsü (89).png
    Ekran Görüntüsü (89).png
    1,6 MB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Görüntüsü (111).png
    Ekran Görüntüsü (111).png
    1,9 MB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Görüntüsü (128).png
    Ekran Görüntüsü (128).png
    2,6 MB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Görüntüsü (133).png
    Ekran Görüntüsü (133).png
    3 MB · Görüntüleme: 42
  • Ekran Görüntüsü (137).png
    Ekran Görüntüsü (137).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Yok hocam zaten tüm testlerde şarja takılıydı bilgisayar, alttaki hocamın dediği gibi eve gidince BIOS ayarlarına bakacağım. Akşam gelişmeleri yazarım.

Tamam hocam dediklerinizi akşam yapacağım.

Hocam dediklerinizi yaptım, BIOS'tan fotoğrafta çektim;
Eki Görüntüle 1260177Eki Görüntüle 1260178
CS:GO, Valorant, Watch Dogs 2, Witcher gibi oyunlarda denedim ama sonuç yine aynı; CPU kullanımı %40'ı geçmedi, GPU ise hep %100 idi ve oyunlarda yer yer takılmalar meydana geldi. Başka bir öneriniz var mı
Zaten CPU çok olmalı mı ?
GPU sorunu halledildi...
Sıcaklıklar normal.
FPS de yeterlidir.
Bence size takılma varmış gibi geliyor.
OverClock yaptınız mı?
Veya mining ?

CPU, GPU, RAM kullanımı ideal seviyelerde ve bileşenler de gayet serin çalışıyor gibi. Anlık takılma sorunları varsa SSD'yi de bir kontrol etmek iyi olabilir.

Arkadaşlar aynı problem bende de mevcut. Tulpar T7 25.1 aldım, intel dahili grafik kartını kapatabiliyordum. Işık sızması çok olduğu için laptopu değiştirdiler. V25.1 verdiler tekrar ama bunun ekranı 240Hz ve biostan İntel Ekran kartını kapatamıyorum. Hangi oyunu oynadıysam ekran kartı hiç bir zaman %100 çalışmıyor. Dying light oyununda arada sırada %80 kullanımlara çıkıyor FPS 140-150 oluyor sonra %30 GPU Kullanımına geri düşüyor. Tüm ayarlar performansta her şey en yüksekte driverlar güncel bu Monsterlar neden böyle anlamadım. Değişim yerine keşke iade etseydim.

Hangi oyunları oynadığını detaylıca belirtir misin? Yakın zamanda çıkmış AAA oyunlarda deneme şansın oldu mu? RDR 2, AC Valhalla, Cyberpunk 2077 gibi sistemi zorlayacak oyunlarda, yüksek ayarlarda sonuca bakmak lazım.

Hangi oyunları oynadığını detaylıca belirtir misin? Yakın zamanda çıkmış AAA oyunlarda deneme şansın oldu mu? RDR 2, AC Valhalla, Cyberpunk 2077 gibi sistemi zorlayacak oyunlarda, yüksek ayarlarda sonuca bakmak lazım.

Eski oyunlarda da yapıyor güncel oyunlarda da en basiti şöyle söyleyim monitör Hz ayarını bazı oyunlar sadece 60 alıyor. Artık bende Advanced BIOS'tan dahili grafiği kapattım öyle bir çözüm oluşturdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı