Monster vs Casper

Monster vs Casper Excalibur

• Monster

Oy: 24 38,7%
  • Casper Excalibur

Oy: 9 14,5%
  • Masaüstü topla sırtında taşırsın

Oy: 29 46,8%

• Oy verenlerin toplamı
    62
Öncelikle masaüstücülere selam olsun fakat iş nedeniyle şehir dışında yaşayacağım, bir süre laptop lazım. Bütçe 7,500 TL. Monster Abra A7 V12.2 modeliyle ilgileniyorum. RAM takviyesi yapacağım. Özellikle 17.3 olması çok iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster kullanmadığım için bilmiyorum fakat konulardan gördüğüm kadarıyla hoparlör sorunu yaşıyor. Bunu da bazı kullanıcılar servise götürerek sorunlarını çözmüşler, bazıları da hâlen bu sorunu yaşıyor, ve giriş seviyesi Monster (Abra A5) kasa hissiyatlarının iyi olmadığı söyleniyor. Excalibur tok bir kasa hissiyatı yaratıyor, fakat klavye tuşları hassas, yıpranmaya meyilli duruyor. Bu RGB klavyeli diğer markaların modelleri de aynı hissiyatı oluşturuyor bende. Örneğin HP Omen klavyeleri gibi sağlam durmuyor hiçbiri.

Ben sade tasarımından dolayı Excalibur tercih ettim ve 4 aydır bir sorun yaşamadan günlük kullanıyorum. Virüs olaylarından sonra bakıma götürmeyi düşünüyorum. Daha servislik bir işim olmadığından Excalibur servisi hakkında yorum yapamayacağım fakat Monster garanti süresince ve garanti bittikten sonra da ücretsiz bir takım işleri gibi iyi bir şekilde ilgilendiğini duydum, gariptir ki bir kesim Monster servisinden memnun olmayan da var.

Her iki marka için de oldukça fazla şikayet mevcutken bu markaları yıllardır kullanıp hiçbir sorun yaşamayanlar da var, şans diyebiliriz. Bu forumda Casper'ın C harfini duyanlar hemen üstünüze atlarlar ve sizi adeta linç etmeye çalışırlar, fakat ben 2012'den beri Casper dizüstü bilgisayar kullanıp eski dizüstünde ısınma sorunu dışında bir sorun yaşamamıştım. Şimdi ise Excalibur G770 kullanıyorum.

Isınma konusunda aynı özelliklerdeki iki marka da aynı diyebiliriz. Monster 0.50mV undervolt uygulayarak satarken Excalibur undervolt yapmadan satıyor fakat yüksek perofrmansta her iki marka için de undervolt gerektiriyor (ben 9750H işlemci için 0.125 mV undervolt uyguladım).

Ekran panelleri model koduna kadar tamamen aynı kullanılıyor. Forumdaki 2019 Abra A5 kullanıcısı ile karşılaştırma yapmıştım. Tasarım konusu ise tamamen size kalmış durumdadır.

Şunu da unutmamak gerekiyor ki her ikisinin de bileşenlerinin hemen hemen aynı kalitede olduğunu söylemek gerekiyor. İkisi de yurtdışında bir üreticiden parça temini yapıyor ve ülkemizde birleştiriliyor. Bildiğim kadarıyla Excalibur Tayvan'lı Quanta şirketi tarafından, Monster ise Clevo tarafından üretiliyor.

Geri
Yukarı