Çözüldü MOSFET patlaması bileşenlere zarar verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

625724

Centipat
Merhaba, geçen hafta anakartımın MOSFET'leri patlamıştı bende yeni bir anakart sipariş verdim ama MOSFET patlayınca işlemciye ya da RAM'e de zarar gelmiş midir diye düşündüm. Böyle bir ihtimal yüksek mi?

Çözüm
Hayır, böyle bir ihtimal yok. Anakart üstündeki MOSFET yapısı işlemci beslemesi içindir. İşlemci de bu yüzden bozulmaz.
Hayır, böyle bir ihtimal yok. Anakart üstündeki MOSFET yapısı işlemci beslemesi içindir. İşlemci de bu yüzden bozulmaz.

Çözüm
MOSFET patladığı zaman devre kesintiye uğradığı için hiçbir bileşene zarar gelmez, eliniz yatkın ise degişim yapabilirsiniz.

Aynı değerde MOSFET bulmak sıkıntı olabilir. Yani bir tamirci için çok basit ama standart bir kullanıcı için çok zordur bence.

MOSFET patladığı zaman devre kesintiye uğradığı için hiçbir bileşene zarar gelmez, eliniz yatkın ise degişim yapabilirsiniz.
Bilgisayarcıya vermiştim patlayan mosfetleri sökerken epey bir zarar vermiş yani mosfetlerin yeri bile belli olmuyor anakart çöp gibi. Start verince mosfetlerden duman çıkıyordu en sonunda lehimleri kopmuş düşmüş.

Bilgisayarcıya vermiştim patlayan mosfetleri sökerken epey bir zarar vermiş yani mosfetlerin yeri bile belli olmuyor anakart çöp gibi. Start verince mosfetlerden duman çıkıyordu en sonunda lehimleri kopmuş düşmüş.
Bilgisayarcıya vermemişsiniz. Altı üstü mosfet değiştirecek anakartı nasıl mahvetmiş olabilir ki. Normal bir tamirci için çok basit bir işlem aslında...

Bilgisayarcıya vermemişsiniz. Altı üstü mosfet değiştirecek anakartı nasıl mahvetmiş olabilir ki. Normal bir tamirci için çok basit bir işlem aslında...
"Bilgisayarcı" ifadesinin içi günümüzde bomboş. Yani bu adamlar ne yaptıklarını bilerek yapan insanlar değil. Kafasına göre yöntemler deniyor, duran saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir hesabı.

Hurda anakartlar üzerinde bolca oluyor, bilginiz var ise büyük bir masraftan kurtarır.

En önemli etken senin kararın 😇
Mesela bende böyle bir durum olsa ben de buna yönelirim fakat sıcak hava makinem yok, havyam yok. Bunları temin etmek gerek.

"Bilgisayarcı" ifadesinin içi günümüzde bomboş. Yani bu adamlar ne yaptıklarını bilerek yapan insanlar değil. Kafasına göre yöntemler deniyor, duran saat bile günde 2 kez doğruyu gösterir hesabı.
Bu zamanda kendini bilgisayar tamircisi olarak tanımlayan arkadaşların çoğuna sistemimi emanet edeceğime çöpe atarım daha iyi en azından ekstra masraf çıkmaz artı belki işene yarayan birisi bulur da sevinir. 😅

Mesela bende böyle bir durum olsa ben de buna yönelirim fakat sıcak hava makinem yok, havyam yok. Bunları temin etmek gerek.
İkinci götürdüğüm yerde yanlış mosfet takmış yakmış falan demişti hangisine güvensem bilemedim direkt yeni anakart aldım umarım diğer bileşenler çalışıyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı