Motor ruhsatı nasıl çıkartılır?

Bana dediğinden bahsediyorum. Güneş sadece problem değil. Bazı dışarıda bekleyen motorlarda gerek hayvanlar tarafından gerekte su temaslarında problem çıkabiliyor. İllaki görmüşsünüzdür. O nedenle dedim. Yoksa güneş ışığından korunur.
Hadi blokta curume olmasin karaduzen ayak marsindan bastik diyelim, bu motorun her turlu sivisinin degismesi lazim, uzerindeki her plastigin elden gecmesi degismesi lazim, bu motor 2000lerin basindan beri uretilmiyor yedek parcasini bulmasi imkansiz, en en basit ornek benzin pompasi yag pompasi bunlar gokten gelmeyecek, zincir falan zaten pastan kopmustur muhtemelen, herseyin yan sanayi aranmasi lazim. bunlari yapacak ustaya iscilik ucreti kac lira bilmiyorsun parcalar aranacak bulunacak takilacak bunlarin hepsinden hakettiginin 3 kati ustaya komisyon :) bilmeden dusunmeden konusup bana bos yaptin diyorsun kusura bakma senin dedigi gibi gule oynaya sanayiye gidip "ustam sunu yapsana ya" "tamam canim bi sari ismarla" ile olmayacak bu is.

Hadi blokta curume olmasin karaduzen ayak marsindan bastik diyelim, bu motorun her turlu sivisinin degismesi lazim, uzerindeki her plastigin elden gecmesi degismesi lazim, bu motor 2000'lerin basindan beri uretilmiyor yedek parcasini bulmasi imkansiz, en en basit ornek benzin pompasi yag pompasi bunlar gokten gelmeyecek, zincir falan zaten pastan kopmustur muhtemelen, her şeyin yan sanayi aranmasi lazim. Bunlari yapacak ustaya iscilik ucreti kac lira bilmiyorsun parcalar aranacak bulunacak takilacak bunlarin hepsinden hakettiginin 3 kati ustaya komisyon :) bilmeden dusunmeden konusup bana bos yaptin diyorsun kusura bakma senin dedigi gibi gule oynaya sanayiye gidip "ustam sunu yapsana ya" "tamam canim bir sari ismarla" ile olmayacak bu is.

Ne alakası var sana boş yaptın demedim ki? Yanlış anlamışsın sen bana boş yapmaya gerek yok dedin. Bende ondan dolayı açıklama yaptım. Ayrıca kimse 4/4 değildir. Bilemeyebilirim sen bilemezsin orası tartışılır. Ancak adama suların içinde mi bırak diyeyim. En azından yardımcı olmaya çalışıyorum. Merak etme bende Türkiye de yaşıyorum ve maddi zorluk açısını da biliyoruz. Senin dediğin gibi gökten parça gelmediği gibi para da gelmiyor. Orası adamı ilgilendirir bizi değil sonuçta babasından kalan bir miras. Ben olsa bende harcarım. Paranın lafı olmaz özellikle sağlam ve sıkıntı yaratmayacak güzel bir yetkili serviste yapılabilirse gel keyfine. Motorun 2-3 Katından fazla bütçe çıkarır vs dediğim gibi sonuçta ortada bir anısı olan bir durum var. Akrabası olsa belki hiç umurunda bile olmayacaktı istisnalar hariç yani sevilen sevilmeyen her aile de illaki akraba olur gerek o sevmeyen kişinin karakteri ile alakalıdır gerek de sevilmeyen kişinin. Çok da uzatılacak bir şey yok yani. Bilgin var ki demek ki anlatıyorsun ancak yanlış anlamışsın beni.

Forumda çok fazla yanlış bilgi var. 50cc altına ehliyet gerekiyor. MOTOR EHLİYETİ gerekmiyor. B sınıfı ehliyeti olanlar için motor ehliyeti olmadan kullanılabiliyor ama hiç ehliyeti olmayan kullanamaz. Bunun yanında hurdaya ayrılmış motor yasal yollardan yine trafiğe çıkamaz. Ruhsatı ve plakası yoksa çıkmaz yani. Yapabileceğin tek şey, ruhsatlı bir aynı model motorun evrağını alarak şase numarasını kendi motoruna çaktırmak olur. O da yasal değil ama yakalanmadan yaptırırsan sorunsuz binersin.

Herkese yardımları için teşekkürler.

Forumda çok fazla yanlış bilgi var. 50CC altına ehliyet gerekiyor. Motor ehliyeti gerekmiyor. B sınıfı ehliyeti olanlar için motor ehliyeti olmadan kullanılabiliyor ama hiç ehliyeti olmayan kullanamaz. Bunun yanında hurdaya ayrılmış motor yasal yollardan yine trafiğe çıkamaz. Ruhsatı ve plakası yoksa çıkmaz yani. Yapabileceğin tek şey, ruhsatlı bir aynı model motorun evrağını alarak şase numarasını kendi motoruna çaktırmak olur. O da yasal değil ama yakalanmadan yaptırırsan sorunsuz binersin.

Bende araba ehliyeti var ve motorun plakası var ama ne durumda onu bilmiyorum maalesef ama yine de teşekkürler.

Herkese yardımları için teşekkürler.

Bende araba ehliyeti var ve motorun plakası var ama ne durumda onu bilmiyorum maalesef ama yine de teşekkürler.
Plaka varsa notere gidip durumu anlatın. Ruhsatın kayıp olduğunu, motorun sahibinin vefat ettiğini ve 1. Derece yakını olduğunuzu anlatın. Onlar (eğer araç hurdaya ayrılmadıysa) yeni ruhsat çıkartmak için neler yapmanız gerekeceğini söyleyeceklerdir.

Ne alakası var sana boş yaptın demedim ki? Yanlış anlamışsın sen bana boş yapmaya gerek yok dedin. Bende ondan dolayı açıklama yaptım. Ayrıca kimse 4/4 değildir. Bilemeyebilirim sen bilemezsin orası tartışılır. Ancak adama suların içinde mi bırak diyeyim. En azından yardımcı olmaya çalışıyorum. Merak etme bende Türkiye de yaşıyorum ve maddi zorluk açısını da biliyoruz. Senin dediğin gibi gökten parça gelmediği gibi para da gelmiyor. Orası adamı ilgilendirir bizi değil sonuçta babasından kalan bir miras. Ben olsa bende harcarım. Paranın lafı olmaz özellikle sağlam ve sıkıntı yaratmayacak güzel bir yetkili serviste yapılabilirse gel keyfine. Motorun 2-3 Katından fazla bütçe çıkarır vs dediğim gibi sonuçta ortada bir anısı olan bir durum var. Akrabası olsa belki hiç umurunda bile olmayacaktı istisnalar hariç yani sevilen sevilmeyen her aile de illaki akraba olur gerek o sevmeyen kişinin karakteri ile alakalıdır gerek de sevilmeyen kişinin. Çok da uzatılacak bir şey yok yani. Bilgin var ki demek ki anlatıyorsun ancak yanlış anlamışsın beni.
"Boş konuşmaya kadar okeydi" diye yanıt vermişsin bana, ben yazdıklarımda boş konuşma terimini hiç kullanmamışım demek ki sen bana bunu söylüyorsun :) Ayrıca bana merak etme bende Tr'de yaşıyorum da maddi zorluk biliriz de adamın babasından mirasta bilmem ne diye alakasız cevaplar vermen baştan aşağı saçma. Ben sana yazdıklarımı, muhtemel sorunları ve masrafları sen 20 senedir "bakılmamış" ellenmemiş bir motora "oo çok güzel bakılmış hemen hallolur tamir olur bu sorun yok" yazıp "bak dışardan bir şey bilemeyiz içini bilmeden heves umut vermeyelim" demeye çalışmama boş konuşma dediğin için yazdım, baştan sona elimden geldiğince açıkladım. Bu motor ne kadar masraf yapsan da asla tam olarak düzelmeyedebilir, belli bir zamana düzeledebilir bir şey söylemek zor, risklerden bahsedip gerçekçi olmak git ustaya göster biz burdan bir şey diyemeyiz demek her zaman en doğrusu :)
Bu konu da tartışma yeri değil daha fazla kirletmeyelim, iyi günler diliyorum.

Geri
Yukarı