Motorsikleti sürekli zorlarsanız ne mi olur? Piston kırıldı

Bu konu Türkiyedeki motor sürücülerinin ne kadar acemi tehlikeli ve mekanik konusunda ne kadar ilgisiz bilgisiz olduğunu gösteriyor.

Ayrıca İstanbuldaki araç sürücülerinin yüzde 70İ bilgisiz çapsız saygısız ve acemi. Hergün nelerle karşılaşıyoruz. Daha dün 2 motor sürücüsünün düz yolda önündeki araca çarpıp takla attığına şahit oldum.

Çok maliyetli olacağını zannetmiyorum ama böyle bir çinli marka ile kesicide gitmeyi tavsiye etmiyorum. Sizin en azından piston kırmış, motorun bujisini atan motor biliyorum.
Pek ucuz yırttım sayılmaz. Üst kapak darbe almış, piston kırılmış, biyel kolunda boşluk var, krank bozulmuş silindir çizilimiş. Şanzıman viteslere geçmiyor.
Bu konu Türkiyedeki motor sürücülerinin ne kadar acemi tehlikeli ve mekanik konusunda ne kadar ilgisiz bilgisiz olduğunu gösteriyor.

Ayrıca İstanbuldaki araç sürücülerinin yüzde 70İ bilgisiz çapsız saygısız ve acemi. Hergün nelerle karşılaşıyoruz. Daha dün 2 motor sürücüsünün düz yolda önündeki araca çarpıp takla attığına şahit oldum.
Şehir içi çok fazla süren biri değilim genelde uzun yol yapıyorum uzun yolda da yüksek devirlere çıkmak zorundayım. Mekanik konusunda bilgili olmak zorunda değil kimse. Her motor süren kişi motorun mekanik işlerini yapmak zorunda da değil. Bunu yapan tamirciler servisler var. Ben zaten konumda söylüyorum vize haftam olduğu için kafam dolu motorun yağına vs. bakacak zamanım olmadı.

16 yaşında aldığım 2018 model motorumun bugün sonuna geldim. Motoru 3 yıldır sürekli yüksek devirde, redlineda kullanıyordum yağını vs. koyup devam ediyordum bu zamana kadar bir sıkıntı çıkartmadı. 28.000km yaptım. Son 1 yılda motorumda kartel borusundan yağ atma başladı sürekli yağ eksiltiyordu düzenli olarak yağ koyuyordum, ta ki vize haftasına kadar. Vizelere gittim geldim gezdim vize sonrası uzun yola çıktım belki 1000 km yaptım ama hiç yağına bakmak aklıma gelmedi. Motorla 80-90 km hızla giderken birden tak diye ses geldi motor kilitledi anında debriyajı çektim tekerin kaymasından kurtuldum, kenara çektim. Motor kilitlemiş, dönmüyor, marş basmıyor ve bir baktım motorda yağ yok. Sonuç aşağıdaki resimde. Motor piston kırdı, subap kesti ve krank kolu kırıldı. Daha ne olabilir bilmiyorum ama çok büyük masraf çıkacağı kesin.

Eki Görüntüle 1236461

Eki Görüntüle 1236462
Geçmiş olsun hocam.
Bu zamana kadar sıkıntı çıkartmadığına eminmisin sıvı conta var şuan üzerinde??
Şanzımanı değişeceğini nerden çıkarttılar? motor sadece üst kapak açılmış durumda şuan.

Çin değil mi bu kendinde yaparsın büyük ihtimal youtube da zırla video var.
Aynen hocam bende aynı fikirdeyim zaten kuba mondial vs vs markaların motorları aynı youtube dan bakarak bir tornavida ile bence de yapılırdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı