Motoru yükseltme maliyeti ne kadar olur?

518900

Decipat
Aracımı yükseltme yapmak istiyorum, şu an iyi gidiyor ama kalkışını falan daha seri hale getirmem gerek. Kaça patlar sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğan SLX 2002 model kral 4'lü manifold ve düz boru yaptım komple susturucuları iptal ettim araçta motor kepi yok çünkü Air var o yüzden hava filtresi takmak zorunda kaldım şimdi de motora harcama yapacağım biraz tavsiye verir misin?

Atmosferik makinaları yüklemek biraz anlamsız kalıyor, kaldı ki yapabileceğiniz çok fazla bir işlem yok çünkü motorun doğası gereği müdahale edebileceğiniz pek bir parçası yok.
Harcayacağınız paraya alacağınız fayda (yani beygir) oranı çok düşük, belki 10-15 bin ₺ harcayıp alabileceğiniz maks. beygir 15-20 civarı olacaktır.

Atmosferik motorlarda yapabileceğiniz yükseltme eğer ki aracınızın daha üst motor seçenekleri varsa ve bunlar genelde bolt-on(kesme biçme yapmadan direk yerine uyacak) şekildeyse onlardan ibarettir.
Sizin aracınız için değilde genel konuşmak gerekirse aynı aracın 1.2 - 1.4 - 1.6 - 1.8 gibi modelleri varsa 1.6 araca 1.8 parçaları (emme manifoldu, gaz kelebeği, enjektörler vs.) takılarak yukarıda bahsettiğim beygirleri alabilmek mümkün oluyor.
Ayrıca hava filtresi falan bunlar görselden ibaret sizin düşündüğünüz kadar bir katkısı yok, en fazla emiş sesi biraz daha agresif gelir onlarda kulaklarınız bayram eder.

Ek not:
Yaptığınız ufak tefek modifikasyonlar sonucunda hiçte bilinçli bir sürücü olduğunuzu düşünmüyorum. Özellikle komple düz boru bütün susturucular iptal dedikten sonra şu tavsiyeleri bile vermekten geri durmak istedim, ufak bir homurtu için çok susturuculu sistemlerde 1 susturucunun iptal edilmesine bende karşı değilim ancak 80 beygirlik makinanın ne egzoz basıncı olacakta bu parçaları motoru rahatlatmak için çıkardım diyeceksin. Sadece kuru gürültü üzgünüm...

Ek not:
Yaptığınız ufak tefek modifikasyonlar sonucunda hiçte bilinçli bir sürücü olduğunuzu düşünmüyorum. Özellikle komple düz boru bütün susturucular iptal dedikten sonra şu tavsiyeleri bile vermekten geri durmak istedim, ufak bir homurtu için çok susturuculu sistemlerde 1 susturucunun iptal edilmesine bende karşı değilim ancak 80 beygirlik makinanın ne egzoz basıncı olacakta bu parçaları motoru rahatlatmak için çıkardım diyeceksin. Sadece kuru gürültü üzgünüm...
Motoru yükselteceğim için söktürdüm zaten kimseyi rahatsız etme gibi bir niyetim yok

Yapabileceğiniz en mantıklı şey 1.8 stroker yapılmış 1.6 16v Marea motorunu Marea'nın beyni ile yürütmek olur. Hem alt üst doldurulmuş 1.6 Doğan karbüratörlüden daha iyi gider hem de istediğiniz zaman daha az yakarsınız.

Yapabileceğiniz en mantıklı şey 1.8 stroker yapılmış 1.6 16v marea motorunu Marea'nın beyni ile yürütmek olur. Hem alt üst doldurulmuş 1.6 doğan karbüratörlüden daha iyi gider hem de istediğiniz zaman daha az yakarsınız.

BMW motoru denedik sığdıramadık sizin söylediğinizi denemeyi düşünüyoruz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı