Motosiklet İçin Nasıl Bir Başlangıç Yapmalıyım?

@SpermMan A1 ehliyet 16, A2 ehliyet 18, A ehliyet ise 24 yaşını doldurunca alınabilir.
A1 ehliyet ile 125cc'ye kadar olup, 11 kW'dan daha güçsüz motorlar kullanılabilir.
A2 ehliyet ile 600cc bandına kadar tüm motosikletler kullanılabilir.
A ehliyet ile her türlü motosiklet kullanılabilir.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim
Peki manual marka ve model önerisi yapabilir misiniz ?

Motosiklet kullanma hakkında pek bilgin yok ise scooter tarzı vitessiz motosikletler öneriyorum kesinlikle, gerek trafik akışı gerek kullanmayı öğrenmek önceliğin olmalı. Gaz kontrolü, fren yapma, trafiğin motosiklete karşı tepkilerini öğrenmeden vitesli motor sürmeni tavsiye etmem. Scooter alırsam vitesli motosiklet alamam dersen yukarı da arkadaşın dediği gibi kuryelik yapabilirsin. Hemen vitesli motora geçeyim öğreneyim diye birşey yok. Yaklaşık 5-6 senedir motosiklet kullanıcısıyım ben böyle bir yol izledim. Motosikletin de şakası olmadığını bilmen gerekiyor, ilk öğreneceğim zaman scooter ile başladım düz gitmeyi öğrenince kendimi biliyor zannettim ve artistliğe başladım, frenin ayarını kaçırıp fazla sıkınca 2-3 takla attım, bileğim burkuldu, olaydan 6 sene geçmesine rağmen sol bileğim hala ağırır.Scooterda gözlemleyip öğrendikden sonra vitesli motora geçişin uygun olur. Vitesli motora geçince debriyaj hakimiyetini de öğrenmen gerekecek. İlk olarak dediğim şeyleri bir kavra ondan sonra vitesli motora geçiş yap. Geçiş yapacağın ilk motor ise 125CC'den yukarı olmasın.CBR 125 iyi bir seçim. 125CC, 90-100 kiloda ki bir adamı dağ bayır taşıyabilecek bir güçtedir. 250CC motosikleti iyi kavramış insanlar için daha iyi olur. Şimdiden hayırlısı olsun.

Farklı bir öneri verecek olursak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
CBR 125, yani kilon onun için uygun. Bana sorarsan 2 sene once 4,5 bine satılıyordu şimdi bilmem kac TL olmustur.

Son düzenleyen: Moderatör:
@SpermMan A1 ehliyet 16, A2 ehliyet 18, A ehliyet ise 24 yaşını doldurunca alınabilir.
A1 ehliyet ile 125cc'ye kadar olup, 11 kW'dan daha güçsüz motorlar kullanılabilir.
A2 ehliyet ile 600cc bandına kadar tüm motosikletler kullanılabilir.
A ehliyet ile her türlü motosiklet kullanılabilir.
Kusura bakmayın A2 ile A ehliyetin alınma yaşlarını karıştırmışım.

Hepinize teşekkür ederim.

Ama scooter pek düşünmüyorum. CBR 125 iyi bir başlangıç olduguna karar verdim.

Çinli : Cup veya Mondial Superboy 100, RKS RK 125, MH Minör (TNT 125, BN 125 / EURO 4)

Hintli : Hero Glamour (EURO 4 yüzünden üretimi durdu. Ignator olarak geldi), Bajaj discover 125 st (üretimi durdu EURO 4’ten)

Japon : YBR 125 (üretimi durdu YS 125 geldi), MSX 125, YS 125, Tricity 125, CBR 125, YZF 125, MT 125

A1 ehliyete az fiyattan, fazla fiyata göre öneriler verilmiştir. Ekipmanı unutmayalım önce ekipman sonra motosiklet, görünüş vücudunu korumaz !

Bence yeniysen veya sürdün ama çok olduysa Çinliyle başla illa düşersin sonra grenaj fiyatları pahalı Japon’da !

Bilgilendirme :

Çinli kötü diye bir algı var bu zamanda ama yok öyle birşey. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur her motor da öyle ve Çinli motosikletle bile 85.000 KM yapan kişiler var.

Yerli markalar (KUBA, Mondial gibi) 2019’a kadar EURO 3’lü motosiklet getirebiliyormuş ve 2021’e kadar da satabiliyormuş yani EURO 3 bitti almıcam diyorsan bilgilendirme yapayım dedim.

Çinli : Cup veya Mondial Superboy 100, RKS RK 125, MH Minör (TNT 125, BN 125 / EURO 4)

Hintli : Hero Glamour (EURO 4 yüzünden üretimi durdu. Ignator olarak geldi), Bajaj discover 125 st (üretimi durdu EURO 4’ten)

Japon : YBR 125 (üretimi durdu YS 125 geldi), MSX 125, YS 125, Tricity 125, CBR 125, YZF 125, MT 125

A1 ehliyete az fiyattan, fazla fiyata göre öneriler verilmiştir. Ekipmanı unutmayalım önce ekipman sonra motosiklet, görünüş vücudunu korumaz !

Bence yeniysen veya sürdün ama çok olduysa Çinliyle başla illa düşersin sonra grenaj fiyatları pahalı Japon’da !

Bilgilendirme :

Çinli kötü diye bir algı var bu zamanda ama yok öyle birşey. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur her motor da öyle ve Çinli motosikletle bile 85.000 KM yapan kişiler var.

Yerli markalar (KUBA, Mondial gibi) 2019’a kadar EURO 3’lü motosiklet getirebiliyormuş ve 2021’e kadar da satabiliyormuş yani EURO 3 bitti almıcam diyorsan bilgilendirme yapayım dedim.

Kararım sarsıldı diyebilirim. Modellerin hepsini inceleyeceğim.

Burada kimse uzman falan değildir sanıyorum ki. Bu videoyu izlersen cevabını kendi kendine bulacaksın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben manuel olarak Pulsar 200ns kullanmıştım. İncelemeni tavsiye ederim. Hem şehir içi hemde şehirler arası iş gören yakıt ve performans olarak üzmeyecek bir makine

Merhaba,

Makine güzel şimdi aklım karıştı işte :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı