Motosikletin Motor Yağını Kalınlaştırmak

Zaki Gümüş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şimdi arkadaşlar öncelikle yağmur-çamur, sıcak-soğuk demeden dört mevsim motosiklet kullandığımı belirteyim. Benim motosiklette uzun yolculuklarda ve sıcak havalarda motorda bir pürüzlenme bir titreşim alıp başını gidiyor. Yağmurlu ve soğuk günlerde motosiklete keyifle biniyorum çünkü sabahları ilk çalıştırmada olsun soğuk hava koşullarında olsun çok pürüzsüz çalışıyor motor ve tork anlamında doygun ses çıkarıyor titreşim sıfır konfor çok iyi. Kısaca hava soğukken performans zirvede oluyor. Ben de bunu motor yağına bağlıyorum çünkü bakım yapıldığı zaman zannedersem serviste ince yağ koymuşlar ve sıcak havalarda ve uzun yolculuklarda motor ısınınca yağ çok inceliyor diye düşünüyorum bence motor yağını kalınlaştırmalıyım ve tam sentetik yağ kullanmalıyım. Sizin yorum ve tavsiyeleriniz nedir yanlış bi düşüncedeysem düzeltin lütfen.

Motorunuz nedir? Hava soğutmalı motorlarda yazın biraz daha kalın yağ koyulabilir. Özellikle de şanzıman için faydası olur. Kendi motorumda yazın 10w50, kışın 10w40 kullanıyorum. Vites geçişleri düzgün oluyor. Viskozite dışında, kullanılan yağ kalitesiz olabilir. Bazı yağlar ısındığı zaman özelliğini çabuk kaybediyor. Kullanılan yağ hakkında bilginiz olsaydı, teknik dokümanından karşılaştırma yapardım sizin için.

Motorunuz nedir? Hava soğutmalı motorlarda yazın biraz daha kalın yağ koyulabilir. Özellikle de şanzıman için faydası olur. Kendi motorumda yazın 10w50, kışın 10w40 kullanıyorum. Vites geçişleri düzgün oluyor. Viskozite dışında, kullanılan yağ kalitesiz olabilir. Bazı yağlar ısındığı zaman özelliğini çabuk kaybediyor. Kullanılan yağ hakkında bilginiz olsaydı, teknik dokümanından karşılaştırma yapardım sizin için.
Benim motor öyle ahım şahım bi şey değil ucuz yollu basit ulaşım çözümü karbüratörlü hava soğutmalı bi şey.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    157,8 KB · Görüntüleme: 146
  • 2.jpg
    2.jpg
    387 KB · Görüntüleme: 144
Gayet de güzel duruyor motorunuz, güzel günlerde kullanın. Yarı sentetik 10/50 yağ kullanabilirsiniz bence. Muhtemelen mineral yağ ile de sorun yaşamazsınız ama yine de biraz şımartmış olun motorunuzu. :)

Motul 5100, 10w50 öneririm. Yaygın ve iyi bir markadır.

Arkadaşlar bugün servise gittim biraz kalın tam sentetik en iyi yağı istediğimi söyledim ellerinde olan en iyi yağ resimdeki imiş onu aldım. İnanın daha 5 metre gitmeden bariz farkı hissettiriyor kaliteli yağ motor sanki ayda gidiyor gibi fark etti vites geçişleri pürüzsüz oldu ani kalkış, dur-kalk, sabit hızda gitme olsun hepsinde bariz fark ediyor ben daha önce yağ diye ne kullanıyormuşum merak ettim dahada bu yağ kalitesinin altında yağ kullanmam kesinlikle. Motor yağının kalitesi göz ardı edilecek bir şey değilmiş onu öğrendim bugün :)

Dosya Ekleri

• motul-7100-10w40-4t-tam-sentetik.jpg
    motul-7100-10w40-4t-tam-sentetik.jpg
    122,1 KB · Görüntüleme: 145
Arkadaşlar bugün servise gittim biraz kalın tam sentetik en iyi yağı istediğimi söyledim ellerinde olan en iyi yağ resimdeki imiş onu aldım. İnanın daha 5 metre gitmeden bariz farkı hissettiriyor kaliteli yağ motor sanki ayda gidiyor gibi fark etti vites geçişleri pürüzsüz oldu ani kalkış, dur-kalk, sabit hızda gitme olsun hepsinde bariz fark ediyor ben daha önce yağ diye ne kullanıyormuşum merak ettim dahada bu yağ kalitesinin altında yağ kullanmam kesinlikle. Motor yağının kalitesi göz ardı edilecek bir şey değilmiş onu öğrendim bugün :)
Hocam merhabalar. Kullandığınız yağ üst seviye yarış motorları için üretilmiş bir yağ. Biraz gereksiz bir tercih olmuş sizin motosiklet için. Ancak tercih meselesi tabii ki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı