Motospeed CK108 RGB İncelemesi

Herkese selamlar. Bugün sizlere N11.com'dan 300 TL'ye aldığım CK108'i inceleyeceğim.
İlk olarak tasarımdan başlayalım; klavye ciddi anlamda çok yakışıklı duruyor, yani RGB klavyeler normalde ışıkları kapalıyken çok kötü gözükür ancak Motospeed tasarım anlamında gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış. Kasa olarak tamamen metal kullanmışlar ve klavye size sağlamlık hissini sonuna kadar veriyor. Ayrıca CK104'teki gözü çok alan bildirim ışıkları bu klavyede cidden hiç dikkat çekmiyor. Bildirim ışıkları gayet sade, ve tasarıma uygun olmuş, Ancak tasarımı tek - yöne çeken bir şey var, o da sağ ve sol üst köşede bulunan vidalar. Sol üst köşedekini bayağı bir sonra farkettim ancak sağ köşedeki insanın gözüne biraz çarpıyor. Ama klavyenin dış kasası metal olduğu için vidalar pek de havasını bozmuyor açıkçası. Hatta ilk başlarda çok uyuzuma giderken şuan iyi durduğunu düşünmeye bile başladım.
Konfor kısmına gelecek olursak; klavyedeki tuşlar gerçekten yüksek. Ben normal klavyeden mekanik klavyeye geçtim, ve tuşlar cidden ilk etapta çok yüksek geldi. Bilek desteği burada yardımımıza koşar normalde ancak benim işime hiç yaramadı bilek desteği. Ben klavyeyi masanın üstünde ve yakın kullanıyorum o yüzden biraz sıkıntı çıkarıyor, ancak oyunlarda pek de rahatsız etmiyor. Özellikle yazı yazarken eliniz çok yoruluyor ama. Bunun dışında tuşların hissiyatı gayet güzel, paranızın hakkını veriyor.
Gelelim tuş düzenine, tuşlar Q klavye düzenine göre yerleştirilmiş ancak klavyenin Türkçe desteği yok. Daha doğrusu şöyle söyleyeyim; Türkçe karakter yazabiliyor ancak ç, ş, i, ğ, ü, ö harflerinin yerine <,>,;,",],[ sembolleri var. Ve şaşırtıcı bir biçimde onlara Alt, Ctrl ve shift ile basınca hiçbir şekilde o karakterleri yazmıyor. Troll mü artık ne anlamadım gitti :D Ama tabii ki normal klavyelerde olduğu gibi o karakterleri üstteki Num. tuşlarıyla yazabiliyor (Tabii ki Alt vs. ile bastığınızda). Yani siz direkt olarak kafanızdan o tuşların yerine Türkçe karakterler koyun :D
RGB modlarına gelecek olursak RGB modlarının gerçekten çok zengin olduğunu söyleyebilirim. FN+ INS, HM, PU, DEL, END ve PD tuşlarıyla modlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Işıklandırma çok şık. Modları anlatmayayım. siz video izleyerek veya kendiniz keşfederek görün :D(üşenme.exe :D)
Bu arada klavyede Blue Switch kullanılmış, sesini tahmin edebiliyorsunuzdur herhalde :D
Son olarak Driver kısmına gelelim, evet, klavyenin bir driveri var ancak bu driver bence çok yetersiz. Tabii nasıl olmasını isterim, bilemem ancak bence yine de çok yetersiz. Neden bilmiyorum. Ama nedense öyle geliyor. Ayrıca driverden 16.8 milyon renk ayarlayabiliyorsunuz ışıklandırma için. Bu arada klavyenin makro desteği var, ancak ben kullanmıyorum, ileride belki salak salak kasılmamız gereken ve auto bot olmayan oyunlarda kullanırım.
Kısaca +lara ve -lere değinelim:
+Tasarım çok iyi
+Klavye mekanik ve Blue Switch var, tuşların sesi mükemmel.
+Bildirim ışıkları çok güzel, CK104 teki gibi sırıtmıyor ve gözünüzü almıyor
+Makro desteği var
+RGB gerçekten çok iyi ve pratik
+16,8 milyon renk seçeneği çok havalı :D
+Belki göreceli ama klavyenin paketlenmesi ve kutusu çok güzel.
+Kablosu çok sağlam, ergonomik ve güzel görünümlü
+Windows tuşunu oyun oynarken isteğe bağlı kilitleme seçeneği
+N11.com'dan aldığım için Türkiye garantisinin olması

-Türkçe karakter yazmasına rağmen o tuşların üstünde başka semboller olması
-Yazılım çok boş gibi
-Kullanma klavuzundaki Türkçe kısmını Google Translate'den çevirdikleri anlaşılıyor :D

Sonuç olarak klavye tam anlamıyla bir F/P ürünü ve çok tatmin edici. Kesinlikle alınabilir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Vay bee. Bir gün eğer kendime sistem toplarsam, ki muhtemelen en fazla 2 sene içinde toplarım, bu klavyeden alacağım. Klavyeniz tekrardan hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın inşallah. Bol FPS'li ve mavi ekransız günler dilerim.

Ürünü hala kullanıyor musunuz ? Steelseries Apex 350 ve Motospeed Ck108 arasın da kaldım. Tavsiye eder misiniz ? Üründe bir bozulma, kırılma gibi problemler oldu mu ?

Ürünü hala kullanıyor musunuz ? Steelseries Apex 350 ve Motospeed Ck108 arasın da kaldım. Tavsiye eder misiniz ? Üründe bir bozulma, kırılma gibi problemler oldu mu ?
Evet, hala kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 kez garantiye gitti. Kullanıcı hatasıydı. Yani üstüne yaklaşık çeyrek su bardağı kadar kola döküldü (söylemesi ayıptır film izlerken atıştırmayı severim de biraz :)), olaydan 2 ay sonra w tuşu ara ara basmıyordu. Diğer tuşlarda hiç bir sıkıntı yoktu sadece w tuşunda sıkıntı vardı. Garantiye gönderince onlar da durumu açıkladılar, gayet hoş bir tavırla kullanıcı hatası olmasına rağmen sorunu ücretsiz onarıp klavyeyi geri gönderdiler. Yaklaşık 3 ay önce falan göndermiştim garantiye. Başka da bir şey başıma gelmedi. Gayet güzel çalışıyor ve memnunum. Yani Logitech'in mekanik klavyelerini de kullanmıştım zamanında, gayet iyiydi, bundan da bir şikayetim yok. Ancak forumda switchlerini çok da tavsiye etmiyorlar. Ben de almadan önce biraz çekiniyordum ve deneyimlemediğim için tavsiye etmiyordum. Ürün beni gayet şaşırttı doğrusu. Alınabilir ama istersen diğer konulara da bir göz atabilirsin switchler hakkında.

Bu arada söyleyeyim blue switch alma eğer çok yüksek ses istemiyorsan. Ben bu klavyede ilk defa blue switche heves etmek gibi bir hata yaptım. Discorddayken falan switchlerin sesi karşıya gidiyor takır tukur. Geceleri oynarken de odanda yatan varsa rahatsız olabilir.

Evet, hala kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 kez garantiye gitti. Kullanıcı hatasıydı. Yani üstüne yaklaşık çeyrek su bardağı kadar kola döküldü (söylemesi ayıptır film izlerken atıştırmayı severim de biraz :)), olaydan 2 ay sonra w tuşu ara ara basmıyordu. Diğer tuşlarda hiç bir sıkıntı yoktu sadece w tuşunda sıkıntı vardı. Garantiye gönderince onlar da durumu açıkladılar, gayet hoş bir tavırla kullanıcı hatası olmasına rağmen sorunu ücretsiz onarıp klavyeyi geri gönderdiler. Yaklaşık 3 ay önce falan göndermiştim garantiye. Başka da bir şey başıma gelmedi. Gayet güzel çalışıyor ve memnunum. Yani Logitech'in mekanik klavyelerini de kullanmıştım zamanında, gayet iyiydi, bundan da bir şikayetim yok. Ancak forumda switchlerini çok da tavsiye etmiyorlar. Ben de almadan önce biraz çekiniyordum ve deneyimlemediğim için tavsiye etmiyordum. Ürün beni gayet şaşırttı doğrusu. Alınabilir ama istersen diğer konulara da bir göz atabilirsin switchler hakkında.

Bu arada söyleyeyim blue switch alma eğer çok yüksek ses istemiyorsan. Ben bu klavyede ilk defa blue switche heves etmek gibi bir hata yaptım. Discorddayken falan switchlerin sesi karşıya gidiyor takır tukur. Geceleri oynarken de odanda yatan varsa rahatsız olabilir.
Black switch siparişini verdim 2 gün önce Aliexpress den fakat garantisi kafamı karıştırıyor. Steelseries Apex in garanti ve markası beni cezbediyor fakat bu Ck 108 de gayet güzel duruyor çok fazla kararsız kaldım açıkcası :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı