Mount Blade Bannerlord yüksek işlemci kullanımı

gökhan1333

Hectopat
Mount Blade Bannerlord oynarken savaşlarda işlemci kullanımı %90'ın altına düşmüyor.
Ekran kartı ise %60-90 arasında değerlerde geziniyor. İşlemci ekran kartına darboğaz mı yapıyor?
Bu sorunu oyunun otomatik tanımladığı grafik ayarlarında aldım.
Sonradan grafikleri düşürüp yükseltmemin etkisi işlemci kullanımına yansımadı şu anda en yüksek ayarlarda oynuyorum.
Sistemim;
CPU: Ryzen 3 3100.
GPU: GTX 1660 Ti.
RAM: 32 GB çift kanal.

Dosya Ekleri

• 123123.jpg
    123123.jpg
    535,7 KB · Görüntüleme: 237
Gayet doğal. Bannerlord işlemci zorlayan bir oyun. 4 çekirdekli bir işlemciniz var ve çoğu oyun 4 çekirdeği sonuna kadar kullanır zaten. İşlemciye binen yük grafiklerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile alakalı değil o an savaşta yapay zeka ile yönlendirilmesi gereken sürüyle asker olmasından kaynaklı. Ayarlardan savaşlardaki asker sayısını düşürebilirsiniz performansı artırmak için. Onun dışında paniğe gerek yok.

Bannerlord en çok işlemciyi zorlar. Sistem gereksinimlerine bakarak bile fark edebilirsiniz. Muharebe büyüklüğünü azaltın, sorun büyük ihtimalle çözülür.

Gayet doğal. Bannerlord işlemci zorlayan bir oyun. 4 çekirdekli bir işlemciniz var ve çoğu oyun 4 çekirdeği sonuna kadar kullanır zaten. İşlemciye binen yük grafiklerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile alakalı değil o an savaşta yapay zeka ile yönlendirilmesi gereken sürüyle asker olmasından kaynaklı. Ayarlardan savaşlardaki asker sayısını düşürebilirsiniz performansı artırmak için. Onun dışında paniğe gerek yok.
İşlemci Kullanımı ile derdim yok. işlemci serin olduğu sürece %100 bile kullanabilir.
Ani yiyen droplar ve fps düşüşleri cok canımı sıkıyor. Ordu büyüklügü 200 zaten.
Daha da düşürürsem savaş sahnelerinin gerçekligi azalır.

İşlemci Kullanımı ile derdim yok. işlemci serin olduğu sürece %100 bile kullanabilir.
Ani yiyen droplar ve fps düşüşleri cok canımı sıkıyor. Ordu büyüklügü 200 zaten.
Daha da düşürürsem savaş sahnelerinin gerçekligi azalır.
Oyunun optimasyon sıkıntıları var büyük ihtimalle bu yüzden drop yiyorsunuz. Güncelleme gelene kadar bekleyin isterseniz.

Dostum harddiske kurduysan oyunu harddiskte anlamadığım bir şekilde daha fazla işlemci kullanıyor ve drop yiyorsun sürekli. Harddiskimde kuruluyken en düşük ayarda bile sürekli drop yerken SSD'ye kurdum oyunu işlemci kullanımı yarı yarıya azaldı ve drop yemedim bir daha. SSD'ye kurmayı dene.

Dostum harddiske kurduysan oyunu harddiskte anlamadığım bir şekilde daha fazla işlemci kullanıyor ve drop yiyorsun sürekli. Harddiskimde kuruluyken en düşük ayarda bile sürekli drop yerken SSD'ye kurdum oyunu işlemci kullanımı yarı yarıya azaldı ve drop yemedim bir daha. SSD'ye kurmayı dene.
Oyun kingston a 2000 M2 ssd ye kurulu.
Oyunun optimasyon sıkıntıları var büyük ihtimalle bu yüzden drop yiyorsunuz. Güncelleme gelene kadar bekleyin isterseniz.
Dediginiz Doğru oyunu aynı sistemde Ryzen 9 5900x ile oynuyordum önceden. Aynı grafik ayarlarında 100 Fps in altını hiç görmedim Ortalama 150-180 Fps idi.
Hatta ordu büyüklüğünü 1000 e çektigimde bile en düşük 65 fps'i gördüm. Drop takılma ani bir fps düşüşünden eser yoktu.
Ryzen 3 3100'ün bu fpsler'de ile drop yiyerek oynatmasının. Tek cevabı optimizasyon problemi olması.
Eğer i7 7700 ile yarışan bir işlemci bile bu kadar sıkıntı veriyor ise Türkiyedeki Oyuncu kitlesinin %80 Sorun yaşayacak bu oyunda :(

Son düzenleme:
Oyun Kingston'a 2000 M.2 SSD'ye kurulu.

Dediginiz doğru oyunu aynı sistemde Ryzen 9 5900X ile oynuyordum önceden. Aynı grafik ayarlarında 100 FPS'in altını hiç görmedim ortalama 150-180 FPS idi.
Hatta ordu büyüklüğünü 1000'e çektigimde bile en düşük 65 FPS'i gördüm. Drop takılma ani bir FPS düşüşünden eser yoktu.
Ryzen 3 3100'ün bu Fpsler'de ile drop yiyerek oynatmasının. Tek cevabı optimizasyon problemi olması.
Eğer i7 7700 ile yarışan bir işlemci bile bu kadar sıkıntı veriyor ise Türkiye'deki oyuncu kitlesinin %80 sorun yaşayacak bu oyunda :(

Ben Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum hocam. Şu anda en yüksek ayarda 500 kişilik ordu büyüklüğü açtım drop yemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı