Mount & Blade: Warband ordu düzeni

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Şu an Svadya krallığındanım, Harlaus'un derebeyiyim ve yaklaşık 800 gün oldu oyun içinde. Ortalık çok karıştı, çok fazla karakter taraf değiştirdi. Yani her yerde her türlü asker karşıma çıkabiliyor. Mesela Rodoklardan bir liderle savaştığım zaman karşıma Kergit askerlerinin çıkması benim için anormal bir şey değil. Haliyle her türlü düşman grubuna karşı iyi performans sağlayacak bir orduya ihtiyacım var. Şu an yaklaşık 30 tane Svadyalı şövalye, 30 civarı Sarranid okçusu (avcı, okçu, kıdemli okçu karışık), yaklaşık 30 tane de bir kısmı memlük, bir kısmı okçu olmasını planladığım Sarranid yayası bulunuyor grubumda. Savaşlarda Dombra'nın klibinden esinlenip denedikten sonra işe yaradığını gördüğüm taktiği uyguluyorum genelde. Önce okçuları diziyorum, ardından süvarilerle biraz düşmanı hırpalıyorum. Ardından herkesi okçuların yanına çekip okçuların öldürmesini bekliyorum. Gerekirse süvarilerle son bir atak yapıp düşmanları bitiriyorum. Daha etkili bir ordu kurabilir miyim? Genelde Kergitler, Rodoklar ve Nordlarla savaşa giriyoruz. Veagir krallığında ise yalnızca bir kale ve bir köy kaldı.

Oynadığım dönemde ordum hep şu şekildeydi; arka tarafta 30 kadar Rodok Keskin Nişancısı, Keskin Nişancıları koruyacak olan 30 kadar Nord Kahramanı ve benimle at süren 30 kadar Svayda Şövalyesi. Taktiğim ise genellikle şövalyelere beni takip et komutunu vermek, okçuları bir tepeye konuşlandırmak ve sıkı durmalarını söylemek, Nord kahramanlarını da okçuların konuşlandığı tepenin eteklerinde okçulara yakın bir yere sıralamak. Şövalyelerle düşmanın yakınlaşmasını bekleyip, etraflarından dolanarak yıpratıcı saldırılar düzenliyordum, bu esnada Keskin Nişancılar düşmanlara zayiat verdiriyordu.
Taktiğim Sarranid, Svadya ve Vaegirlere karşı güçlü. Ancak Kergit, Nord ve Rodoklarda zorlanıyordum. Güçlü olmasının sebebi saydığım 3 krallığın askeri birliklerinin okçu kuvvetleri zayıf ve birliklerinin çoğunu Keskin Nişancılar alt edebiliyor. Ancak, Kergit atlıların vurkaçları, Nordların güçlü kalkanları ve Rodokların defansif tutumu taktiğimi biraz zorluyor. Yine de sen iyi yönetirsen kazanamayacağın savaş yok.

Bugün de "Kontrol yetersizliğinden doğan vergi kaybı" sorunu rahatsız etmeye başladı. Acaba nasıl çözebilirim bunu?
(Resimde az olduğuna bakmayın. En son 4 bin dinar para gitti onun yüzünden.)
Screenshot_4.png

Native değil mi hocam?
Evet.

Hocam kontrolünüz altında olan şehire veyahut köye gidip yerliyle konuşmanız lazım. İşler nasıl vs. diye ufak bir sohbet yapın 1-2 kişiyle sonrasında düzelecektir.

Oynadığım dönemde ordum hep şu şekildeydi; arka tarafta 30 kadar Rodok Keskin Nişancısı, Keskin Nişancıları koruyacak olan 30 kadar Nord Kahramanı ve benimle at süren 30 kadar Svayda Şövalyesi. Taktiğim ise genellikle şövalyelere beni takip et komutunu vermek, okçuları bir tepeye konuşlandırmak ve sıkı durmalarını söylemek, Nord kahramanlarını da okçuların konuşlandığı tepenin eteklerinde okçulara yakın bir yere sıralamak. Şövalyelerle düşmanın yakınlaşmasını bekleyip, etraflarından dolanarak yıpratıcı saldırılar düzenliyordum, bu esnada Keskin Nişancılar düşmanlara zayiat verdiriyordu.
Taktiğim Sarranid, Svadya ve Vaegirlere karşı güçlü. Ancak Kergit, Nord ve Rodoklarda zorlanıyordum. Güçlü olmasının sebebi saydığım 3 krallığın askeri birliklerinin okçu kuvvetleri zayıf ve birliklerinin çoğunu Keskin Nişancılar alt edebiliyor. Ancak, Kergit atlıların vurkaçları, Nordların güçlü kalkanları ve Rodokların defansif tutumu taktiğimi biraz zorluyor. Yine de sen iyi yönetirsen kazanamayacağın savaş yok.

Corba ordular bence is yapmaz. Milli orduya gec. Svadyali sovalyeler sana yeter hem suvari hem piyade olarak kullanabilirsin. Kale savaslari icin de rodok ya da vaegir nisancilarindan bir tabur kur. Meydan savasinda sovalyeleri yakin tut boylece kolay kolay dusmezler. Ama piyade guruhunun icinde kusatilmalarina izin verme telef olurlar. Kusatilirlarken askerleri geri cekip toparla. Sonra yeniden saldir. Yagmur gibi ok atan dusmana cepheden saldirma. Ya askerleri daginik pozisyona getir ya da okcularin seni hedeflemesini sagla.(zorluk yuksek ise patates olabilirsin) Daglik arazide sovalyeleri attan indir ama savasirken nizami olmalarini sagla. Kale kusatirken de okcu taburlarini ordu yonetim siralamasinda en yukari cek (oncelik ver), seninle birlikte giren okcularla kesebildigin kadar dusman kes. Oklar bitince geri cekil cunku saldirida muhimmat yenilenmez, savunmada yenilenir. Bu donguyu iceride okcular bitip piyadeler kirilmaya baslayana kadar hatta icerisi tamamen temizlenene kadar devam et. Fakat dikkatli ol destek gelirse sopalarlar.
Kontrol yetersizligi de sahip oldugun butun topraklari kendi ustune alirsan ortaya cikiyor (kendi kralligini kurdugunda ozellikle). Kendine 1 2 sehir 1 2 kale alip koyleri dagit vasallarina. Kralliga bagliysan da koy verirlerse kabul etme. Vasal olurken verilen koy yeterli. Tabi tebaani koruyup gozetmen, ihtiyaclarini karsilaman, hal-hatirlarini sorman da sart. Yok oyle sarayda yatip kalkmak.

Son düzenleme:
Ulan yazılanları okuyunca yeniden başlayıp bu sefer hilesiz oynucam diye kendime söz veresim geldi. Hileye bulaştık bir defa, iki saatten fazla dayanamıyorum normal oynamaya. Ben kendimi kandırmıyım hiç boşa.

Geri
Yukarı