Mount&Blade: Warband Sıfırdan Başlangıç ve Taktikler

Cimbomlu Wassup

Centipat
Makaleler
4
Daha fazla  
Arkadaşlar, oynayanların zamanında bağımlı olduğu Warband'İ oynuyorum bu aralar. Öncelikle ben oyuna girdiğimde sırasıyla "Yıllar önce uzak bir diyarda doğmuştun.Baban..." burayı ben "fakir düşmüş bir asildi." yapıyorum , ardından "Çocukken sen..." burayı ise "bir asilin sarayında hizmetkardın." yapıyorum. Son olarak ise "Gençlik döneminde sen..." bu kısmı "bir şövalye silahtarıydın." olarak belirliyorum ve "Maceraya atılma sebebin..." kısmını ise "güç ve para hırsıydı" seçeneğini seçiyorum. Arkadaşlar , buradan sonra Vaegir Krallığı ile oyuna başlıyorum ve şehir şehir gezip turnuvalara katılıyorum , Vaegir Şehirlerinden uygun fiyatıyla "Bira İmalathanesi" açıyorum. Bunların ardından Kral Yaroglek ve Lordlardan görev alıyorum ve Kral Yaroglek ile ilişkimi yükseltip onun derebeyi oluyorum , orduyla beraber kale fetihleri yapıyorum işte oyun da burada tıkanıyor. Arkadaşlar ben Vaegir Muhafızları ile Kergit Hanlığına saldırıyorum ve az kayıpla Kergit Atlılarını yerle bir ediyorum işte burada Vaegir Krallığı bana yardım etmiyor ve tıkanıyorum kale savaşlarında ordu da yavaştan küçülüyor ve savaşı kaybediyorum. Arkadaşlar bu konuda öneriler yapabilir misiniz ?
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Dostum burada yapılması gereken şey şu;

Namını iyi bir noktaya getir. (En az 800 - 900 olsun)

Sonrasında ise kral yaroğlekle aranı bayağı bir iyileştir. (En az 24, 50 falan olursa daha iyi)

Bu koşullar olduğunda seni maraşal ilan edecektir.

Maraşal olduğunda bütün ülke derebeyleri peşinde olacak zaten.

Arkadaşlar, oynayanların zamanında bağımlı olduğu Warband'i oynuyorum bu aralar. Öncelikle ben oyuna girdiğimde sırasıyla "yıllar önce uzak bir diyarda doğmuştun. Baban..." Burayı ben "fakir düşmüş bir asildi." Yapıyorum, ardından "çocukken sen..." Burayı ise "bir asilin sarayında hizmetkardın." Yapıyorum. Son olarak ise "gençlik döneminde sen..." Bu kısmı "bir şövalye silahtarıydın." Olarak belirliyorum ve "maceraya atılma sebebin..." Kısmını ise "güç ve para hırsıydı" seçeneğini seçiyorum. Arkadaşlar, buradan sonra vaegir krallığı ile oyuna başlıyorum ve şehir şehir gezip turnuvalara katılıyorum, vaegir şehirlerinden uygun fiyatıyla "bira imalathanesi" açıyorum. Bunların ardından kral yaroglek ve lordlardan görev alıyorum ve kral yaroglek ile ilişkimi yükseltip onun derebeyi oluyorum, orduyla beraber kale fetihleri yapıyorum işte oyun da burada tıkanıyor. Arkadaşlar ben vaegir muhafızları ile kergit hanlığına saldırıyorum ve az kayıpla kergit atlılarını yerle bir ediyorum işte burada vaegir krallığı bana yardım etmiyor ve tıkanıyorum kale savaşlarında ordu da yavaştan küçülüyor ve savaşı kaybediyorum. Arkadaşlar bu konuda öneriler yapabilir misiniz?
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Kanka ben nordlarla başladım sonra hep adam kastım 250 300 kadar 2 kez kaybedilen şehir 2 kale aldım hepsini kendime istedim şehiri aldım. Ama kale alamayınca ayrıldım ve şehiri teslim etmedim. Bu arada iknayı arttırıp adam çektim. Nasıl olsa nord derebeyi idim. Bu yüzden iyi nordlarım vardı. Bunları kergit atlılarıyla arttırıp adam çektim nordların kalesini aldım. Böyle sadece nordları öldürerek devam edince veagerlerden bayağı adam geldi. 8 derebeyi ile nordları indirdim.

Horse archer oynuyorum. Agility yi max yapacak baslangic seceneklerini seciyorum. ( Internette var, hunter, poacher vs gibi bir sey olmasi gerekiyor )

Swadian ile basliyorum cunku oyundaki en iyi son unite onlarda. Kale savasinda da cok etkili.

Hic bir krala bagli kalmaksizin surekli Vaegir uzerine saldiriyorum. ( Loot & Plunder ve caravan uzerinden para kazanarak )

Birbirleriyle uyumlu 8 tane companion buluyorum. Hepsinde trainer kasiyorum. Cok iyi bir surgeon ve engineer sart. Pathfinding ve Tracking de cok onemli. Companion'lari en uyumlu olduklari bu yan skillerde gelistiriyorum. Party skill olan hic bir seyi ana karakterimde ilerletmiyorum. ( Training disinda, o kumulatif artiyor ) Bir tane yuksek intelligence ozelligi olan uyumsuz companion alip onunla "persuation" kasiyorum. Ileride bu cocugu elci tayin edip kaleye yerlestirecegiz, training full olduktan sonra bir kac hafta moral bozuyor ama buna degecek.

Companion larimi toparlayip, Renown uzerinden 80-120 kisilik orduya liderlik edebilecek seviyeye gelince her companion ile tek tek "Buralarin krali benim aslinda, git yay bunu" diyorum. 3 Right to Rule veriyor bu islem ve bunu her companion ile yaparak 20-25 bandina yukseliyorum.

Bu surec boyunca surekli Vaegir uzerinden oynadigim icin iyice zayiflamis oluyorlar. En arkadaki buyuk sehrini alip kendi kralligimi kuruyorum.

Kisa zaman icerisinde herkes bana dusman olacagi icin, surekli asker alip alip kaleye yigiyorum.

Ozellikle female peasant cok onemli, bunlar yuksek trainin sayesinde "sword sister" oluyorlar cok kisa surede, tum esirler arasinda female peasant lari kalede zindanda tutuyorum, 1 hafta icinde "orduma katilin" diyorum ve train ediyorum hepsini.

Kisa zaman icerisinde saglam ordu toplayip en az 6-7 persuation ozelligi olan bir elciyle tum devletlere karsi savunma pozisyonunda duruyorum. Bu sirada inn'lerden topladigim uyumsuz companionlari ve bana siginan lordlara fief veriyorum. Bana 7-8 tane lord yetiyor tum Caldaria yi fethetmek icin.

Savunma sirasinda ezici ustunluk sagladigim dusmanlara elci gonderip baris teklifinde bulunuyorum, kabul edince Right to Rule kazaniyorum.

Vaegir okcusu , onlerine Nord Huskarl ve cokca Swadian Knight ile kazanamayacaginiz savas yok.
En cok zorlayanlar Rhodoklar oluyor kale savunmasinda, sharpshooter ve mizrakli askerleri cok etkili.

10000 miydi hatırlamıyorum vaegirlerin deniz kenarında bir şehri vardı ordan ipek dükkanı almak baya karlıydı diye hatırlıyorum harcamalarıyla +1000 dinar veriyordu ordu masraflarını karşılarken başlarda güzel iş görüyor 2-3 turnuva kazansan bir de kraldan vergi toplasan üstüne de zırh mis gibi olur.

Başlangıçta gezgin bir tüccardı, dükkan kalfasıydın ve seyyar satıcıydın yaparsan envanterine yük beygiri ve çeşitli pahalı itemler geliyor. Ben hep Rodok şehrinde başlıyorum 20 arbaletçi yetiştirip kuzey Vaegir'e gidiyorum ve güçlenmeye başlıyorum. Ya da Kergitler'den başlayabilirsin ilk ünite hariç diğer tüm üniteler süvari bu da çok avantajlı oluyor senin zevkine kalmış. Svadya'da tahıl çok ucuz, Svadya köylerinden çok ucuza tahıl alıp, tahıl kıtlığı çeken ülkelere satabilirsin. Mesela Rodok şehirlerinde kadife genelde 600 dinar, buradan kadife alıp Kergitler'e vs. 1000 dinara satabilirsin.

Geri
Yukarı