Çözüldü Mouse Polling Rate nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jotariel

Kilopat
Makaleler
1
Öncelikle herkesin affına sığınarak bunun hakkında en ufak bir bilgim olmadığını söylemek isterim. CS:GO ağırlıklı oynuyorum ve bu ayarı Mouse yazılımında gördüm 1000-500-250-125 seçenekleri var 500 ayarlıydı ve 1000 yaptım ama pek birşey fark edemedim. Kullandığım mouse Bloody V7MA ve Gamepower Ursa çöpü bazen hafifliği sayesinde sevsemde :). Mantık olarak monitörlerdeki hz ile aynı mı. Aydınlatmanızı bekliyorum teşekkürler.
Mouse Rate Checker
bu siteden denememe rağmen hala farkı anlayamadım.

Çözüm
Fare ile bilgisayar arasındaki bilgi alış-verişinin ne sıklıkla yapıldığını gösterir. Yani fareyi her hareket ettirdiğinizde bilgisayar ekranında imlecin tepkimeye verdiği cevabın hızıdır.

1000hz = 1ms
500hz = 2ms

Nasıl monitörler arasındaki MS farkını hissedemiyorsak farelerdeki MS farkını da hissedemiyoruz. O yüzden 1000hz'de kullanmanızda bir sakınca yok.
Fare ile bilgisayar arasındaki bilgi alış-verişinin ne sıklıkla yapıldığını gösterir. Yani fareyi her hareket ettirdiğinizde bilgisayar ekranında imlecin tepkimeye verdiği cevabın hızıdır.

1000hz = 1ms
500hz = 2ms

Nasıl monitörler arasındaki MS farkını hissedemiyorsak farelerdeki MS farkını da hissedemiyoruz. O yüzden 1000hz'de kullanmanızda bir sakınca yok.

Çözüm
Fark etmiyor olabilirsiniz, ancak kullandığınız farenin sensörüne de bağlı olarak aslında büyük bir fark oluyor bunlar arasında.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Kısacası, slow motion kameralar ile gerçekleştirilen bu testte, 1000Hz modunda olan farenin, daha düşük hızdaki durumlarına göre daha az pixel atlıyormuş gibi görüneceği gösteriliyor.
Dakika 9:03

Son düzenleme:
Öncelikle herkesin affına sığınarak bunun hakkında en ufak bir bilgim olmadığını söylemek isterim. CS:GO ağırlıklı oynuyorum ve bu ayarı Mouse yazılımında gördüm 1000-500-250-125 seçenekleri var 500 ayarlıydı ve 1000 yaptım ama pek bir şey fark edemedim. Kullandığım mouse Bloody V7MA ve Gamepower Ursa çöpü bazen hafifliği sayesinde sevsemde :). Mantık olarak monitörlerdeki Hz ile aynı mı? Aydınlatmanızı bekliyorum teşekkürler.
Mouse Rate Checker
Bu siteden denememe rağmen hala farkı anlayamadım.

Sana kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum bu konuyu açığa kavuşturmak için.
Şimdi bir gün kendime dedim ki,"şöyle orta fiyatlı düzgün bir oyuncu mouse alayım, durmadan değiştirmek istemiyorum".Çarşıda girdim bir dükkana, sordum abi elinde ne var oda çıkardı malları gösterdi. Baktım 100 TL'ye gameboost diye bir markanın mouse güzel gözüktü aldım eve geldim.(Tabi ben daha "Polling Rate" ne bilmiyorum).ulan girdim CoD warzona, mouse hızlı çevirdiğimde
İmlec olduğu yerde kalıyordu, hızlı çevirdiğim için algılamıyormuş meğer polling Rate 125 Hz miş.(yav Allah aşkına 100 TL aldığım Gaming mouse Hz'si 125 olur mu ya! ) teyzemin bana şimdilik kullan diye veriği kablosuz 30 TL'lik Mouse'un sensörü bile 250 Hz çıktı? Ne olursa olsun bir FPS oyuncusunun 125 Hz mouse kullanmaması gerekiyor, inanılmaz yavaş kalıyor en az 250 Hz mouse öneririm.
Neyse sonra paraya kıyıp Logitech G102 Lightsync aldım 169 TL'ye, şu an inanılmaz memnunum 1000 Hz kadar ayarlanabiliyor polling Rate.
Fakat Mouse 1000 Hz(1ms) ayarlamak bilgisayara %13 yük bindirirken 500Hz(2ms) ise %10 yük bindiriyor. Bu da demek oluyor ki 1 ms kullanmak PC'yi daha çok yoruyor. Seçim sana kalmış.

İmlec olduğu yerde kalıyordu, hızlı çevirdiğim için algılamıyormuş meğer polling Rate 125 Hz miş.(yav Allah aşkına 100 TL aldığım Gaming mouse Hz'si 125 olur mu ya! ) teyzemin bana şimdilik kullan diye veriği kablosuz 30 TL'lik Mouse'un sensörü bile 250 Hz çıktı? Ne olursa olsun bir FPS oyuncusunun 125 Hz mouse kullanmaması gerekiyor, inanılmaz yavaş kalıyor en az 250 Hz mouse öneririm.

Bunun mouseun yenileme hızı ile alakasından ziyade mouseda kullanılan sensörün kalitesi ile alakası var.

Ben de diyorumki sensör hızı ≠ tarama hızı. Tarama hızı ile aynı şeyler değiller. Yenileme hızı sadece mouseun saniyede kaç kere bilgisayar ile iletişim kurabildiğidir.

Ben de diyorumki sensör hızı ≠ tarama hızı. Tarama hızı ile aynı şeyler değiller. Yenileme hızı sadece mouseun saniyede kaç kere bilgisayar ile iletişim kurabildiğidir.
Arkadaş sen tam olarak ne anlatmaya calisiyorsun? Ben diyorum ki 125hz polling rate hızlı mouse oyunlarda yoklama hızı dusuk olduğu için lagli gibi olur .buda sensor kalitesiyle alakalıdır.sensor hızı ne alaka dpi dan bahsetmiyoz

Arkadaş sen tam olarak ne anlatmaya calisiyorsun? Ben diyorum ki 125hz polling rate hızlı mouse oyunlarda yoklama hızı dusuk olduğu için lagli gibi olur .buda sensor kalitesiyle alakalıdır.sensor hızı ne alaka dpi dan bahsetmiyoz
Aslında sensör kalitesi devreye giriyor burada. 20 yıllık Microsoft Wheel Mouse Optical var bende. 125Hz, fakat güçlü bir sensöre sahip olduğundan oyunlarda o hızlı çevirmelerde tepkimesinde bir problem yok. Ucuz başka 125 Hz farelerde bu sorunu gördüm ama. 1000 Hz'lik başka bir fareye geçtiğimde daha tepkisel olduğunu hissediyorsun tabi.

Buna örnek şöyle verilebilir. Bendeki 20 yıllık 125 hz farenin hızlı çevirmede okuması güzel, hızlı dönüşleri yapıyor. Ancak Microsoft Classic Intellimouse modelinde BlueTrack 1000Hz sensör var. Bu sensör oyundan ziyade tüm yüzeylerde çalışması için üretildiğinden dolayı oyunda hızlı çevirdiğinde Gameboost markada yaşadığınız gibi dönemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı