MS-7253 Anakart R7 240 Uyumu

UzmanArda

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ekran kartı alacağım ama anakartım çok eski. Sadece Wolfteam oynamak istiyorum, bunun için de 200 TL gibi fiyata ekran kartı alacağım. Sizce bu anakarta sıkıntı çıkartır mı?
  • Anakart: MS-7253
  • İşlemci: AMD Athlon 64 Processor 3500+
Mesela ASUS R7 240 alsam sıkıntı çıkartır mı? Sadece Wolfteam'ı kasmadan oynasam yeter.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görseldeki anakart ile aynı ürüne sahipseniz PCI-E X16 slotu mevcut (diğerlerine göre uzun boylu olan beyaz yuva). Yani ekran kartıyla uyumlu.
029.jpg

Görseldeki anakart ile aynı ürüne sahipseniz PCI-E X16 slotu mevcut (diğerlerine göre uzun boylu olan beyaz yuva). Yani ekran kartıyla uyumlu.
Eki Görüntüle 181219
Cevabınız için teşekkür ederim. Resimdeki anakarta sahibim. Size bir sorum daha olacak, ekran kartı alırsam anakarttan kaynaklı performans düşüklüğü yaşayıp oyunlar kasar mı? Bana önerebileceğiniz 150 TL gibi bütçede ekran kartı var mı?

Anakartın ekran kartı desteği yeterli. Zaten giriş seviyesi ekran kartı alacağınız için anakart odaklı kısıtlanma yaşamazsınız. R7 240 ayarındaki kartlar olabilir, ama tavsiyem ikinci el piyasasına bakın. Performansı bu denli düşük bir karta 150-200 TL vermeyin. Radeon 4650 gibi kartlarla da uyumlu işlemciniz. Bir de güç kaynağınızın özelliklerini yazmalısınız. PSU yetersiz ise yenisini almanız gerekecek, aksi takdirde ekran kartından performans alamaz, hatta sistemi riske atarsınız.

Anakartın ekran kartı desteği yeterli. Zaten giriş seviyesi ekran kartı alacağınız için anakart odaklı kısıtlanma yaşamazsınız. R7 240 ayarındaki kartlar olabilir, ama tavsiyem ikinci el piyasasına bakın. Performansı bu denli düşük bir karta 150-200 TL vermeyin. Radeon 4650 gibi kartlarla da uyumlu işlemciniz. Bir de güç kaynağınızın özelliklerini yazmalısınız. PSU yetersiz ise yenisini almanız gerekecek, aksi takdirde ekran kartından performans alamaz, hatta sistemi riske atarsınız.
350 Watt güç kaynağım var. 2. el ekran kartı alımına pek sıcak bakamadım sıkıntılı falan olup satmaya çalışanlar olabilir diye. Bir de ekran kartı alırsam onboard ekran kartımı disable etmem gerekir mi kendisi disable olur mu?

12V kanalından kaç Watt ve Amper sağlıyor PSU? Verimli bir 350W PSU ise R7 240 için yeterli. R7 250 için verimli 400W PSU gerekiyor. Bunlara dikkkat etmek gerek. Ekran kartı montajından önce onboard grafik sürücüsünü kaldıracaksınız, sonra sistemi kapatıp ekran kartı montajını yapacaksınız. Sistemi açıp BIOS'a girin, onboard disable seçeneği varsa yapın. Yoksa otomatik halleder büyük ihtimal. Ardından ekran kartınızın sürücüsünü indirip yükleyeceksiniz. Sistemi yeniden başlattıktan sonra bu şekilde sorunsuz çalışması gerek.

12V kanalından kaç Watt ve Amper sağlıyor PSU? Verimli bir 350W PSU ise R7 240 için yeterli. R7 250 için verimli 400W PSU gerekiyor. Bunlara dikkkat etmek gerek. Ekran kartı montajından önce onboard grafik sürücüsünü kaldıracaksınız, sonra sistemi kapatıp ekran kartı montajını yapacaksınız. Sistemi açıp BIOS'a girin, onboard disable seçeneği varsa yapın. Yoksa otomatik halleder büyük ihtimal. Ardından ekran kartınızın sürücüsünü indirip yükleyeceksiniz. Sistemi yeniden başlattıktan sonra bu şekilde sorunsuz çalışması gerek.
Güç kaynağım bu şekilde, 400 Watt galiba yanlış hatırlamışım.
030.jpg

Bir de internetten satın almayabilirim. Mağazalarda daha pahalı olduğu için 120-130 TL'lik öneriniz var mı? Zaten başka oyunlar oynamayacağım için yeteceğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı