MS-DOS 6.22 kurulum disketi Boot sorunu

Çağlar0707

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Eski işletim sistemleri kurmak için eski bir bilgisayar buldum. Intel Pentium 4 2.40 GHz işlemcili, ASRock P4I45GV anakartlı, DDR333 bellekli, 40 GB IDE HDD'li bir bilgisayar. Anakartı işlem gördü. Sorunum şu şekildedir: Kendi bilgisayarımdan ya da bu bilgisayardan hazırlamış olduğum MS-DOS 1. kurulum disketini bu PC'ye takıp PC'yi çalıştırdığımda önyükleme yapacağı zaman ötüyor. Kendi disket sürücüsü ve harici USB disket sürücü ile de denedim. Üzerinde şu an XP var ve oradan disketin içindekileri okuyabiliyorum. Şöyle ilginç bir şey daha varki deneysel olarak bu bilgisayardan hazırladığım XP başlangıç disketinden Boot olabilirken kendi bilgisayarımdan Virtualbox üzerinden XP ile oluşturduğum başlangıç disketiyle IO hatası veriyor. Datace marka disketler kullanıyorum.

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, bu sorunu nasıl çözebilirim veya çözebilir miyim?

Son düzenleme:
USB bellekten boot etmeyi dediniz mi? Rufus ile FreeDOS USB hazırlayıp dener misiniz? FreeDOS içinde DOS'ta çalışan her şey çalışır.

USB bellekten boot etmeyi dediniz mi? Rufus ile FreeDOS USB hazırlayıp dener misiniz? FreeDOS içinde DOS'ta çalışan her şey çalışır.

Merhabalar, aslında o zamanlar ne var ne yok, neyi nasıl yapıyorlar onu görebilmek amacıyla 6.22'yi disketleri teker teker takarak kurabilmek isterdim ama ilk diskette çuvalladık. Ne yazık ki değişik yöntemler uygulamak zorunda kalacağım gibi gözüküyor.

Merhaba
Ms-DOS disketlerini nasıl hazırladığınızı belirtmemişsiniz? Ms-DOS başlangıç (1 nolu) disket içerisinde sistem dosyaları olmadan açılmaz. İnternet'te image dosyası olarak bulmalı ve image dosyasını yazan bir yazılım ile diskete yazmalısınız. Dosyaları kopyalama ile çalışmaz. Muhtemelen sistem dosyalarını ararken disket sürücünün başlığı hareket ediyor ve sonrasında duruyor, ayrıca bir hata mesajı almalısınız onuda belirtmemişsiniz, sorular net olursa cevaplarda daha doğru olur. Atıyoruz bakalım ne çıkacak.

Merhaba
Ms-DOS disketlerini nasıl hazırladığınızı belirtmemişsiniz? Ms-DOS başlangıç (1 nolu) disket içerisinde sistem dosyaları olmadan açılmaz. İnternet'te image dosyası olarak bulmalı ve image dosyasını yazan bir yazılım ile diskete yazmalısınız. Dosyaları kopyalama ile çalışmaz. Muhtemelen sistem dosyalarını ararken disket sürücünün başlığı hareket ediyor ve sonrasında duruyor, ayrıca bir hata mesajı almalısınız onuda belirtmemişsiniz, sorular net olursa cevaplarda daha doğru olur. Atıyoruz bakalım ne çıkacak.
Evet şimdi Winimage yazlımı ile imaj dosyasını yazdırarak hazırladım ve boot etti. Daha önce kopyalayarak hazırlamıştım sistem görmüyordu. Yukarıdaki hatayı ise "Ms-Dos başlangıç disketi oluştur" seçeneğini işaretleyerek diski biçimlendirdikten sonra içindeki dosyaları 6.22 Disk 1'in içindeki dosyalarla değiştirince aldım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı