MS SQL sunucu bulunamadı hatası nasıl çözülür?

Berke Demirbaş

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba, SQL server kurulumumu temiz sıkıntısız bir şekilde:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linkinde yer alan videodan kurdum. Çoğu arkadaş sıkıntısız şekilde kurulumu tamamlamış. Ama maalesef benim kurulumdan sonra yaşadığım bazı sıkıntılar var. Bunlardan ilki "SQL server Configuration Manager" üzerinde. Altta yer alan görselde gözüktüğü gibi ilk olarak bu hatayı alıyorum.

Ekran görüntüsü 2023-09-06 004446.png

Daha sonra yaşadığım bir problem daha var bu problem de "Microsoft SQL server management Studio" üzerinde bağlantı sorunum.

Ekran görüntüsü 2023-09-06 004955.png

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Hocam bu sorun çok illet beni bayağı uğraştırdı. İşletim sistemin ne? Windows 11 Home sürümünde bir sorun var SQL ile alakalı. O yüzden yeni laptop aldığımda 10 kurmak zorunda kaldım.

Hocam bu sorun çok illet beni bayağı uğraştırdı. İşletim sistemin ne? Windows 11 Home sürümünde bir sorun var SQL ile alakalı. O yüzden yeni laptop aldığımda 10 kurmak zorunda kaldım.
Merhabalar teşekkür ederim geri dönüş sağladığınız için. İşletim sistemim win 11 ama sıfırlayabileceğimi sanmıyorum tüm uygulamalarım ve düzenimi ona göre oturttum. Başka bir çözümü var mıdır acaba?

Merhabalar teşekkür ederim geri dönüş sağladığınız için. İşletim sistemim win 11 ama sıfırlayabileceğimi sanmıyorum tüm uygulamalarım ve düzenimi ona göre oturttum. Başka bir çözümü var mıdır acaba?
Bilmiyorum gerçekten bende aradım fakat bulamadım.Bilgisayarda kurulu tüm veritabanlarını silip,en baştan yüklemeye çalışmak çözüm olabilir deneyebilirsiniz.Program kaldır kısmından herşeyin silindiğini kontrol edin

Sizin probleminiz anladığım kadarıyla sql server servisini çalıştıramamanız. Servis çalışmazsa management studio ile bağlanamazsınız zaten.

Log dosyalarında bu hatanın tam sebebi yazar ona göre çözüm arayabilirsiniz yada google dan bu durumu araştırıp çıkan sonuçları deneyebilirsiniz.

Sizin probleminiz anladığım kadarıyla SQL server servisini çalıştıramamanız. Servis çalışmazsa management Studio ile bağlanamazsınız zaten.

Log dosyalarında bu hatanın tam sebebi yazar ona göre çözüm arayabilirsiniz ya da Google'dan bu durumu araştırıp çıkan sonuçları deneyebilirsiniz.

Genelde bağlanamama değil de tamamen kurulamama oluyor sorun. Yani muhtemelen düzgün şekilde kurulamamış veri tabanı. Ya da engelleyen bir şey var. Hizmetler kısmında SQL hizmetleri açık mı ona bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı