MSAA'nın oyunlara etkisi nedir?

WestlerExplosion

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bi ekran kartı aldım R7 370 4 GB.
Yeni oyunları yüklemeye başladım ve dikkatimi bir şey çekti bu oyunlarda MSAA açınca (x2, x4) oyunda ciddi FPS düşüşü yaşıyorum acaba bunun oyunlara etkisi görüntüyü mü netleştirmek yoksa pürüzlü kenarları yumuşatmak mı? Kısacası grafiğe nasıl katkısı vardır?

Konuya göz gezdirdim fakat cidden araftayım siz buradan sorumu direk cevaplasanız nasıl olur? Grafiğe katkısını merak ediyorum o kadar görüntüyü mü netleştiriyor bu anti-aliasing?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynarken karşımıza eğimli bir duvar çıktığında kenarlar kare kare olur ancak bu özellik açıldığında daha düz olur. Modun attığı linkte örnek var.

MSAA görsel olarak size oyunlarda çok büyük farklar sağlamaz. Bir kareyi 2'ye 4'e bölüp renk yoğunluğunu karelerdeki geçişlere göre değiştirerek görüntüyü yumuşatır. Mesela çok büyük bir ekran kullanıyorsanız ve bu ekranın çözünürlüğü de düşük ise ekrana hafif çapraz çizgilerde kırılma olur ve bu çok çok net biçimde belli olur görüntü göze hoş gözükmez. Böyle bir durumda MSAA yada bunun geliştirilmiş diğer versiyonları kullanıldığında bu kırılma ortadan kalkar. Özeti bu.

Görüntü kalitesi manyağı değilsen çokta fark ettirmeyecektir. Sanal gerçeklik değil sonuçta monitör duvarın ucu kıvrık olsada olur.

MSAA görsel olarak size oyunlarda çok büyük farklar sağlamaz. Bir kareyi 2'ye 4'e bölüp renk yoğunluğunu karelerdeki geçişlere göre değiştirerek görüntüyü yumuşatır. Mesela çok büyük bir ekran kullanıyorsanız ve bu ekranın çözünürlüğü de düşük ise ekrana hafif çapraz çizgilerde kırılma olur ve bu çok çok net biçimde belli olur görüntü göze hoş gözükmez. Böyle bir durumda MSAA yada bunun geliştirilmiş diğer versiyonları kullanıldığında bu kırılma ortadan kalkar. Özeti bu.
Nasıl bir düşük çözünürlük yani 1080p için geçerlimi bu diyelim 27inç 1080p için geçerlimi

Geri
Yukarı