MSI 1660 Super Gaming X (MSI Afterburner ile) overclock sorunu

leon29

Decapat
Sıfır olarak MSI 1660 Super gaminx X ekran kartı aldım. MSI Afterburner üzerinden overclock yapmak istedim ve Afterburner ile OC scanner kısmından scan dediğimde alabileceğim değeri 0 olarak gösteriyor. Bana göre en azından 100-150 MHz'lik bir arttırma değeri vermesi gerekir. Sizin görüşünüz bu konuda nedir acaba.

13:01:01 connected to MSI Afterburner Control interface v2.3.
13:01:02 GPU1: VEN_10DE&DEV_21c4&SUBSYS_C7581462&REV_A1&BUS_8&DEV_0&FN_0.
13:01:02 Memory clock +0MHz.
13:01:02 overvoltage 0 %
13:01:02 Power limit 100%
13:01:02 thermal limit 83 °c.
13:01:02 fan Speed 1 Auto.
13:01:02 start scanning, please wait a few minutes.
13:01:06 scanning point 1 of 4.
13:01:41 scan succeeded, average overclock is 0MHz.
13:01:41 overclocked curve exported to MSI Afterburner.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda benim görüşüm düz adam görüşü. Ne gereği var abi 4-5 FPS fazla alacağım diye kartı zorlamaya. Zaten gayet güçlü bir ekran kartın var. Tak sistemine bak keyfine. (Hız aşırtmadan anlayan arkadaşlar yardımcı olacaklardır)

Sıfır olarak MSI 1660 Super gaminx X ekran kartı aldım. MSI Afterburner üzerinden overclock yapmak istedim ve Afterburner ile OC scanner kısmından scan dediğimde alabileceğim değeri 0 olarak gösteriyor. Bana göre en azından 100-150 MHz'lik bir arttırma değeri vermesi gerekir. Sizin görüşünüz bu konuda nedir acaba.

13:01:01 connected to MSI Afterburner Control interface v2.3.
13:01:02 GPU1: VEN_10DE&DEV_21c4&SUBSYS_C7581462&REV_A1&BUS_8&DEV_0&FN_0.
13:01:02 Memory clock +0MHz.
13:01:02 overvoltage 0 %
13:01:02 Power limit 100%
13:01:02 thermal limit 83 °c.
13:01:02 fan Speed 1 Auto.
13:01:02 start scanning, please wait a few minutes.
13:01:06 scanning point 1 of 4.
13:01:41 scan succeeded, average overclock is 0MHz.
13:01:41 overclocked curve exported to MSI Afterburner.
El ile yapmayı deneyebilirsiniz. Şu adımları uygulayın:
1- Core Clock ve Mem Clock 10+ MHz tekrar tekrar arttırın.
2- Her MHz arttırışta FurMark ile 3-4 DK test edin
3- Eğer grafik bozulması veya titremesi görürseniz değerleri -10 olacak şekilde kısınız.
4- Power Limit 20+ yapmanız kartın stabilitesini arttıracaktır fakat bunu pek önermiyorum.
5- Voltaj gibi ayarlara bulaşmanızı tavsiye etmem, çünkü doğabilecek hasarlar garanti kapsamına girmez.

Bir yerde aynı kartı +175mhz çekirdek +1000mhz de memory olacak şekilde overclock edildiğinigördüm. Dediğinize katılıyorum ekran kartı zaten düz şekilde yeterli ancak overclock ile daha fazla verim alırım diye düşünmüştüm. Takıldığım nokta ise o.c scannerda önce 140mhz kadar yükseltiyor ancak daha sonra 0 a düşüp average 0 olarak tarama tamamlanıyor.
Cevaplarınız için teşekkür ederim overclock yapmadan kullanacağım artık macera aramaya gerek yok.

Bende msi 1660 super gaming x kullanıyorum ve dün kullandım oc scarnner kısmını core clock yükseliyor ama memory clock değişmiyor, elle yapılması gerektiğini öğrendim ve yaptım core clock +160 memory clock +960 kadar oc ettim ama memory clock +970 yaptigimda furmark testlerinde bozulmalar olmaya başladı bende memory clock'u +800 e çektim ve 10 fps kazandım bu çok iyi bir değer sıcaklığı vs herşeyi kontrol ettim bu değerlerde ekran kartım çok stabil çalışıyor tavsiye ederim hic bir zorlanma görmedim kart da ki elinde gaming x var kardeşim o kart overclock'a yatkın yap derim ben arkadaşın dediği gibi voltage ayarlarına karışma sadece core clock ve memory clock ayarlarına bak bahsettiğin oc videosunuda donanım arşivi çekmişti adam haklıymış yaptım ve elimde şuan 1660 ti var sanki. 😊
Bunuda atayım gör istedim, aldığım değerler ve fps beni tatmin etti 10 fps artışı ağır grafikli oyunlarda fark edeceğini fark yaratacağını biliyosundur umarım ve dikkatini çekerim her ekran kartının overcloka aynı şekilde cevap vermeyeceğini unutma donanım arşivinin videosunda core clock +175 mhz memory clock +1000 mhz olmuştu bende core clock +160 mhz memory clock +950 değerlerine kadar çıktı yapmayı düşünürsen direk bu değerleri girme veya bu değerlere yakın değerler girip öyle denemeye çalışma sende geç karşısına yavaş yavaş yükseltip testlerini yap bu arada fan speed bende auto da oc halde bile çünkü kartın soğutması gerçekten çok iyi ondan autoda bıraktım kendim ayarlamadım

Dosya Ekleri

• 20200129_133021.jpg
    20200129_133021.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 780
Son düzenleme:
Bende msi 1660 super gaming x kullanıyorum ve dün kullandım oc scarnner kısmını core clock yükseliyor ama memory clock değişmiyor, elle yapılması gerektiğini öğrendim ve yaptım core clock +160 memory clock +960 kadar oc ettim ama memory clock +970 yaptigimda furmark testlerinde bozulmalar olmaya başladı bende memory clock'u +800 e çektim ve 10 fps kazandım bu çok iyi bir değer sıcaklığı vs herşeyi kontrol ettim bu değerlerde ekran kartım çok stabil çalışıyor tavsiye ederim hic bir zorlanma görmedim kart da ki elinde gaming x var kardeşim o kart overclock'a yatkın yap derim ben arkadaşın dediği gibi voltage ayarlarına karışma sadece core clock ve memory clock ayarlarına bak bahsettiğin oc videosunuda donanım arşivi çekmişti adam haklıymış yaptım ve elimde şuan 1660 ti var sanki. 😊
Bunuda atayım gör istedim, aldığım değerler ve fps beni tatmin etti 10 fps artışı ağır grafikli oyunlarda fark edeceğini fark yaratacağını biliyosundur umarım ve dikkatini çekerim her ekran kartının overcloka aynı şekilde cevap vermeyeceğini unutma donanım arşivinin videosunda core clock +175 mhz memory clock +1000 mhz olmuştu bende core clock +160 mhz memory clock +950 değerlerine kadar çıktı yapmayı düşünürsen direk bu değerleri girme veya bu değerlere yakın değerler girip öyle denemeye çalışma sende geç karşısına yavaş yavaş yükseltip testlerini yap bu arada fan speed bende auto da oc halde bile çünkü kartın soğutması gerçekten çok iyi ondan autoda bıraktım kendim ayarlamadım

Yardımın için çok teşekkür ederim bir deneyeceğim. Dediğin gibi yavaşça yükseltip test ederek ilerlemek daha mantıklı. Kafama takılan bir tek şey kaldı. Neden diğer herkesde o.c scanner'da scan'a basıldğında core clock yükselirken bende önce yükselip sonra neden tekrar sıfır'a düşüyor ve öyle kalıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı