MSI 3060 Ti Ventus ısınma sorunu

ihtiyar.gamer

Hectopat
Daha fazla  

Ekran kartının yükte 85 dereceye kadar ısınması genelde normal olarak değerlendirilmiş. Bayağı bir konu okudum. Bu ekran kartını alalı çok olmadı ( 2 ay kadar ancak oldu) ama sıcaklık performasından hiç memnun değilim.

Boşta bile fan kapalı durumda iken 50 dereceleri görüyor. Fan açınca 40 dereceye falan düşüyor.

Bu karttan önce ASUS'un 1050 Ti ekran kartı vardı ve 72 dereceyi zerre geçmezdi ve boşta 30 35 arası olurdu sıcaklık. Bir kıyas olamaz tabii ama kasa aynı kasa iken boşta 50 dereceleri görmesi rahatsız ediyor. PC tam odanın köşesinde ve oyun açıp karta yük binince o bölüm bildiginiz tropikal iklime dönüyor. Kışın sobaya hacet yok. Kasayı yanınıza alın çıkan sıcak hava yeterli olur. Öyle bir sıcak hava geliyor PC'den.

Kasamda önde 3 arkada 1 toplam 4 adet fan var. Üstte de fan yerleri var ama ben takmadım. İşlemci için kule fan kullanıyorum. ( işlemcinin oyunda 50 55 derece arası sıcaklığı oluyor. ) Çok aşırı geniş değilse de öyle dar bir kasa da değil.

Baldur's Gate 3 oynuyorum şu an. 2K da Ultra ayarlarda. Orta ayarlara getireyim dedim yine de 82 derecede çalışıyor oyun. Her türlü 82 dereceyi görüyor oyunda.

Belki de gayet normal değerlerdir. Bazen diyorum acaba boşuna mı kafayi takıyorum diye. Ama yine de akıl akıldan üstündür deyip sizlere danışmak istedim. Acaba bu durum normal mi yoksa sıcaklığı en azından 4 5 derece düşürecek bir tavsiyeniz olabilir mi?

Not: Ekran kartı driverını hep güncel tutuyorum. MSI'ın Afterburner programı da yüklü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık normal bu havalar için. Kasadaki fanların modeli nedir acaba? Fandan fana çok fark ediyor. Egzoz fanı 100 cfm'den yüksek değerlere ulaşabilen bir fanla değiştirirseniz muhtemelen 80 derecenin altına düşecektir.

Ventus modelinin soğutma performansı kötü. Undervolt yaparak sıcaklığı düşürebilirsiniz.
Bilmek ne kadar güzel bir şey. Çok teşekkür ediyorum. Açıkçası böyle bir şeyin var olduğundan bile haberdar değildim. Bir kaç video izledim çok kolay ve etkili çözüm oldu.
Voltaj değerini 850 ye getirdim.
Boost clock 1695 ti kartın 1680 e getirdim
62 dereceye düştü sıcaklık. Biraz performans düşüşü var onu da bir iki küçük ayarlama ile düzeltirim ama harika bir çözüm oldu.
Tekrardan teşekkür ediyorum.

Sıcaklık normal bu havalar için. Kasadaki fanların modeli nedir acaba? Fandan fana çok fark ediyor. Egzoz fanı 100 cfm'den yüksek değerlere ulaşabilen bir fanla değiştirirseniz muhtemelen 80 derecenin altına düşecektir.
Yardımınız için teşekkür ediyorum. Undervolt işlemi baya işe yaradı. Ama pek tabi bu fan meselesine de bakacağım.

Bilmek ne kadar güzel bir şey. Çok teşekkür ediyorum. Açıkçası böyle bir şeyin var olduğundan bile haberdar değildim. Bir kaç video izledim çok kolay ve etkili çözüm oldu.
Voltaj değerini 850 ye getirdim.
Boost clock 1695 ti kartın 1680 e getirdim
62 dereceye düştü sıcaklık. Biraz performans düşüşü var onu da bir iki küçük ayarlama ile düzeltirim ama harika bir çözüm oldu.
Tekrardan teşekkür ediyorum.
Rica ederim hocam. Sıcaklık değerleri çok iyi olmuş performansın çok düşmemesi için 875 veya 900 mV deneyebilirsiniz ve memory clocku biraz arttırabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı