MSI 5600 XT Mech Assassin's Creed Valhalla'da 89 dereceyi görüyor

rihtimdakiadam

Decapat
Daha fazla  
Dün indirmiştim oynayayım dedim, yüksek ayarlarda 89 dereceyi gördü ekran kartım. Psikolojik olarak ekran kartını yormaması için çok fazla ısınan oyunları oynamıyordum ama sıktı bir yerden sonra artık. 150 GB'lık Red Dead Redemption 2'yi indirip, 85 dereceleri görünce biraz oynayıp silmiştim(siyah ekran hatası almamın da payı var, bu modelde kronik bir sorunmuş).

Bu oyundan sonra salıyorum artık, ne geliyorsa gelebilir ekran kartının başına. Performans olarak hiçbir sorun yaşamamama rağmen sırf ısınma yüzünden oyun oynayamamak canımı sıkıyor. MSI mühendisleri MECH* modellerini yaparken "kartı nasıl soğutabiliriz?" değil de " nasıl sıcak tutabiliriz?" diye düşünüp yapmışlar kartı resmen.

Hayır havalandırma sorunlu desem Thermaltake'in güzel bir kasası*nı aldım soğutma için bir de ona rağmen bu sıcaklıkları alıyorum, gerçekten sinir bozucu. Almayı düşünen varsa, almaması için açıyorum bu konuyu. Sizin de varsa yorumunuz dinlemek isterim.

Dipnot: AC Valhalla oynarken 70 derecenin altını hiç görmedim. Sürekli olarak 70-85 ve belki üstünü gördüm. Ekran kartının RPM Değerleri 2500'lerde(buna rağmen bu sıcaklıkları alıyorum), sürekli olarak kulaklığı çıkarıp fan sesini rahatsız ediciliğini dinliyorum.

Son olarak, bu kartı satmak istesem ne kadara satmalıyım sizce? Performans konusunda hiç bir eksiği yok. AC Valhalla'da yüksek ayarlarda şu değerleri alıyorum sadece sıcaklık sıkıntılı.
1629046020308.png
,

Son düzenleme:
Dün indirmiştim oynayayım dedim, yüksek ayarlarda 89 dereceyi gördü ekran kartım. Psikolojik olarak ekran kartını yormaması için çok fazla ısınan oyunları oynamıyordum ama sıktı bir yerden sonra artık. 150 GB'lık Red Dead Redemption 2'yi indirip, 85 dereceleri görünce biraz oynayıp silmiştim(siyah ekran hatası almamın da payı var, bu modelde kronik bir sorunmuş).

Bu oyundan sonra salıyorum artık, ne geliyorsa gelebilir ekran kartının başına. Performans olarak hiçbir sorun yaşamamama rağmen sırf ısınma yüzünden oyun oynayamamak canımı sıkıyor. MSI mühendisleri MECH* modellerini yaparken "kartı nasıl soğutabiliriz?" değil de " nasıl sıcak tutabiliriz?" diye düşünüp yapmışlar kartı resmen.

Hayır havalandırma sorunlu desem Thermaltake'in güzel bir kasası*nı aldım soğutma için bir de ona rağmen bu sıcaklıkları alıyorum, gerçekten sinir bozucu. Almayı düşünen varsa, almaması için açıyorum bu konuyu. Sizin de varsa yorumunuz dinlemek isterim.

Dipnot: AC Valhalla oynarken 70 derecenin altını hiç görmedim. Sürekli olarak 70-85 ve belki üstünü gördüm. Ekran kartının RPM Değerleri 2500'lerde(buna rağmen bu sıcaklıkları alıyorum), sürekli olarak kulaklığı çıkarıp fan sesini rahatsız ediciliğini dinliyorum.

Son olarak, bu kartı satmak istesem ne kadara satmalıyım sizce? Performans konusunda hiç bir eksiği yok. AC Valhalla'da yüksek ayarlarda şu değerleri alıyorum sadece sıcaklık sıkıntılı.Eki Görüntüle 1139040,
Gerçekten üzücü bir durum.. Bende Asus Rog serisi RX580 var daha 70 derece üstüne çıktığına şahit olmadım. Ekran kartına undervolt gibi şeyler yapmayı deneyebilirsiniz yada kasam iyi demenize rağmen kapağı açık kullanmayı bir deneyebilirsiniz. Başka yapacak ne var bilemiyorum 🤷🏻‍♂️

Mech ve Ventus modellerinde 75-85 aralığı gayet normal. Elimde mevcut oradan biliyorum. Giriş ve Çıkış fanları ekleyin kasanıza bir de Dikey Eşitleme özelliğini açın. En azından bu şekilde 7-8 derece fark ettirmiştim.

Tavsiyem bir dahaki ekran kartı seçiminizde şu modellerden uzak durmanız:

Msi için Mech ve Ventus
Asus için Dual

Diğer markalarda pek tecrübem olmadığı için bir şey diyemeyeceğim. Sıcaklık durumu canınızı çok sıkarsa satıp 6600 XT alabilirsiniz fikrimce.

Arkadaşlar tekrar merhaba, iki adet sıcaklık değeri veriliyormuş bu kartlarda. Birincisi current tempeture, diğeri ise junction tempeture.

1629062618000.png

Bende 84 dereceye çıkan bu Junction olanmış, sorun yaratmıyormuş anladığım kadarıyla bu. 110 derecelere kadar çıkabiliyormuş yani. Asıl bakmam gereken 66 derece olan Current Tempeture'muş. Böyle bir bilgiye ulaştım internette.

Son düzenleme:
Arkadaşlar tekrar merhaba, iki adet sıcaklık değeri veriliyormuş bu kartlarda. Birincisi current tempeture, diğeri ise junction tempeture.

Eki Görüntüle 1139348

Bende 84 dereceye çıkan bu junction olanmış, sorun yaratmıyormuş anladığım kadarıyla bu. 110 derecelere kadar çıkabiliyormuş yani. Asıl bakmam gereken 66 derece olan current tempeture'muş. Böyle bir bilgiye ulaştım internette.

Tıkla oynamak istediğin oyuna ve oyna arkadaşım. Sıcaklık, FPS falan hiç bakma bunlara. Oyun oynarken takılma falan olursa o zaman ararsın sorun nerede diye. Yoksa takıntı haline getirip oynadığın oyundan da keyif alamayacaksın.

Tıkla oynamak istediğin oyuna ve oyna arkadaşım. Sıcaklık, FPS falan hiç bakma bunlara. Oyun oynarken takılma falan olursa o zaman ararsın sorun nerede diye. Yoksa takıntı haline getirip oynadığın oyundan da keyif alamayacaksın.

Fan sesi bu kadar gelmese dert etmem bu kadar da işte, fan 2500 RPM'de dönüp ses yapınca psikolojik olarak "yav kartı çok mu zorluyorum acaba bu ne" diye soruyorum. Ne ısı ne sesi dengelemiş herifler kartta, bir cacık anlamadım bu işten. Bilgisayarı uzaklaştırıp öyle oynuyorum oyunları artık.

Fan sesi bu kadar gelmese dert etmem bu kadar da işte, fan 2500 RPM'de dönüp ses yapınca psikolojik olarak "yav kartı çok mu zorluyorum acaba bu ne" diye soruyorum. Ne ısı ne sesi dengelemiş herifler kartta, bir cacık anlamadım bu işten. Bilgisayarı uzaklaştırıp öyle oynuyorum oyunları artık.

Kulaklığı takıp moda girince fan sesi veya diğer çevre sesler etkilemiyor beni :D çok dert ediyorsan da sat aga 2. elde miningcilere 5.5k verirler rahat. Sen de 6600XT alırsın. Ya da RTX 2060.

Yeni konular

Geri
Yukarı