MSI A320M-A Pro ile OC yapmak

Emircanazik

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar biraz araştırdığım kadarıyla MSI A320M-A Pro ile Ryzen 5 3600 işlemcime OC yapılmıyormuş ama donanım arşivinden böyle bir video gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de gittim YouTube'da Ryzen 5 3600 OC ile ilgili bir videodan BIOS üzerinden 4.2 GHz yükseltim ve CPU-Z'den baktığımda 4.2 GHz yazıyordu. Ama oyuna girince ne performansa ne de sıcaklığa herhangi bir etkisi olmadı. Neden böyle oldu?

4,2 GHz'ye yükseltmek OC işlemi sayılmaz, işlemci zaten 4,2 GHz'ye kendisi ulaşabiliyor CPB sayesinde yük durumuna bağlı olarak. 4,2 GHz'nin sonrasındaki bir değere ulaşamazsın A320 ile.

Arkadaşlar biraz araştırdığım kadarıyla MSI A320M-A Pro ile Ryzen 5 3600 işlemcime OC yapılmıyormuş ama donanım arşivinden böyle bir video gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de gittim YouTube'da Ryzen 5 3600 OC ile ilgili bir videodan BIOS üzerinden 4.2 GHz yükseltim ve CPU-Z'den baktığımda 4.2 GHz yazıyordu. Ama oyuna girince ne performansa ne de sıcaklığa herhangi bir etkisi olmadı. Neden böyle oldu?
Kullandığı işlemci ryzen serisi değil.

En azından 4.2 GHz yükseltim bir etkisi olması lazım hiçbir etki olmadı ama.
Ben oc yanlış mı biliyorum oc nasıl yapılıyor ki?

Yaptığın işlemler tam olarak ne? Manuel GHz ve V ayarı mı verdin? 4,2 GHz'ye sabitlemenin mantığı sıcaklıktan kazanç ve sabit 4,2 GHz kullanım. Oyunlarda zaten 4,1-4,2 GHz'de çalışıyor işlemci, bu sebeple pek performans farkı olacağını sanmıyorum. 4,2'den sonraki değerlerde fark olur ancak anakartın desteklemiyor.

Ben OC yanlış mı biliyorum OC nasıl yapılıyor ki?

Hocam voltaj değeri verip GHz'yi de ona göre arttırıp 4.2 GHz'nin üstüne çıkarsanız.
O zaman OC yapmış olursunuz.
Fakat anakart'ınız A320 olduğu için bu durumda yapılacak pek bir şey bulunmuyor.
Hee anladım hocam dediğinizi peki eski ayarına tekrar döndürüyüm mü?

Eski ayarlarda işlemci yüke göre GHz değeri belirler o değere çıkardı.
Şimdi yüke girse de girmese de sürekli 4.2 GHz'de duracaktır.

Hocam voltaj değeri verip GHz'yi de ona göre arttırıp 4.2 GHz'nin üstüne çıkarsanız.
O zaman OC yapmış olursunuz.
Fakat anakart'ınız A320 olduğu için bu durumda yapılacak pek bir şey bulunmuyor.

Eski ayarlarda işlemci yüke göre GHz değeri belirler o değere çıkardı.
Şimdi yüke girse de girmese de sürekli 4.2 GHz'de duracaktır.

O zaman tekrar eski ayarlarına döndürmek daha mantıklı.

Geri
Yukarı