MSI A320M-A Pro USB bağlantıları kopuyor

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Merhaba. Toplama bilgisayarımda Powerboost marka bir güç kaynağı bulunuyor ve 1 yıldır kullanıyorum. Bu sistemimde genelde sıkça yaşadığım sorunlardan biri; bilgisayara mesela oyuncu klavyesi bağlı, klavyede 3 tane ışık var, bunlar; Numerik, Caps Lock ve Scroll Lock ışıkları. Ancak bazen bilgisayar kafayı yiyor ve USB portuna bağlı olan klavyemin ışıkları bazen donabiliyor. Donma olayı, örneğin ben Caps Lock'a bassam da, o ışık yanık kalıyor ancak Caps Lock kapanabiliyor. Bazen ise, klavyeye gereğinden sanırsam fazla voltaj vermeye başlıyor durduk yere ve bu, klavyenin herhangi bir tuşuna bastığım zaman anormal hızlı bir şekilde basmasına sebep oluyor. O kadar hızlı ki, saniyede 10-15 kere basıyor diyebilirim. Bu aynı zamanda, oyun oynarken veya profesyonel ses yazılımlarıyla uğraşırken de sorun yaratabiliyor.

Sistemi ilk aldığımdan beri bu tarz bir sorun yaşıyorum. Ayrıca, sistemime bağlı olan Audient iD14 MKII ses kartım, bilgisayarı uyku moduna alıp ardından bilgisayarı uyandırdıktan sonra, ses kartımın hiç çalışmadığını fark ediyorum. Ses kartımın düzgün çalışması için illa bilgisayarı tamamen kapatıp, yeniden açmam gerekebiliyor. Ayrıca, arada sırada, fare cursoru yani sistem komple 3-4 FPS'ye düşebiliyor yani görüntüde 2-3 saniyelik bir takılma oluyor ve aynı şekilde sestede takılma oluyor. Bu durum beklenmedik herhangi bir zamanda olabiliyor. Yani örneğin ben pencereyi bir yerden bir yere tam sürüklerken, sürüklediğim pencere hızı 60 FPS hızında ise, 3-4 FPS gibi takıla takıla gidebiliyor ve o esnada arkaplanda YouTube videosu oynatıyorsam, videodan gelen seslerde aynı şekilde takılabiliyor. Sistemi ilk aldığımdan beri bu tarz sorunlar yaşadım ancak ekonomik sorunlarımızdan ötürü sesimi pekte çıkaramadım. Ancak bu sorunu artık çözmek istiyorum. Sizce sorun güç kaynağından mı kaynaklı? Yoksa anakartın huyu mu böyle?

CPU: AMD Ryzen 5 2400G / GPU: AMD RX Vega 11 (iGPU) / RAM: 16 GB (2x8) (DDR4) (3200 MHz) (XMP) / Anakart: MSI A320M-A Pro / Kasa: Powerboost VK-P1900B

Klavye: Philips G264 / Fare: Philips G404 / Gamepad: Philips G405 / Webcam: Logitech C920 / Modem: ASUS DSL-AC51 / Monitör: Philips 192E / Ses kartı: Audient iD14 MKII / Mikrofon: sE Electronics V7 / Kulaklık: Audio-Technica ATH-M20x

Sorunun kaynağını tam olarak çözemedim. Anakartın giriş seviyesi olup, ofis anakartı olmasından mı kaynaklı? Ayrıca yabancı teknoloji forumlarındaki arkadaşlar, eğer birinci nesil AMD Ryzen 5 APU işlemci kullanıyorsam ve RAM'lerim 3200 MHz ise, birinci nesil APU işlemcilerin bu hızda pek stabil çalışmadığını, en fazla 2933 MHz'de stabil çalıştığını öne sürdü. Ne kadar doğru? Benim sistemdeki RAM'ler XMP ile 3200 MHz'ye kadar çıkabiliyor ve uzun süre hep bu hızlarda kullandım. Yoksa sorun RAM'in 3200 MHz olması mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS üzerinden ErP ayarını değiştirip deneyin. Chipset sürücüsünü güncelleyin.
Klavye mouse gibi donanımları USB 2.0 ile kullanmaya çalışın. Bir de USB güç seçeneklerini değiştirip deneyebilirsiniz.

BIOS üzerinden ErP ayarını değiştirip deneyin. Chipset sürücüsünü güncelleyin.
Klavye mouse gibi donanımları USB 2.0 ile kullanmaya çalışın. Bir de USB güç seçeneklerini değiştirip deneyebilirsiniz.
Klavye, mouse zaten USB 2.0 portlarına bağlı. Audient iD14 MKII ses kartım USB 3.0 portuna bağlı sebebi ise, cihazın cidden USB 3.0'a ihtiyaç duyması. Aşırı kaliteli bir ses kartı lakin stüdyo işleriyle uğraştığım için... Bunun dışında, çipset sürücü güncellemesi ve ErP ayarına bakacağım BIOS üzerinden.

USB güç seçeneklerini de kontrol edin.

USB güç seçeneklerini de kontrol edin.
Varsayılan olarak mevcut ayarlarım bu şekilde görünüyor... Henüz değişiklik yapmadım ama Halihazırda ErP Ready özelliği kapalıymış... Onu açacağım şimdi.
20211220_114228.jpg

Tamamdır hocam. Attığım yerdeki 3.maddeye göre deneyin.

Geri
Yukarı