MSI A320M-A Pro ve Ryzen 3600 Uyumu

bluetazy

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 7800x3D CPU
PNY RTX 4070 GPU
Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu
HyperX Fury Renegade 2x16 GB 6000 Mhz Bellek
MSI x670 Gaming Plus MB
WD SN850 1 TB SSD
EVGA GQ 750 PSU
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Merhabalar,
Bazı sebeplerden olayı B450 ya da B550 platformlarına geçiş mümkün durmuyor. Bu yüzden iki donanımı kullanmam gerekiyor. Satış ve MSI internet sayfalarında anakartın bu işlemciyi direkt olarak desteklediği yazıyor. Fakat emin olamadım desteklediğini yine de kullanabilmek için BIOS güncellemesi yapmam gerektiğini de söylüyor olabilir, emin olamadım kısacası.
Demek istediğim bu iki donanımı herhangi bir güncelleme olmaksızın kullanabilir miyim? Elimde 1.nesil bir işlemci ne yazık ki yok.

Screenshot_1.png

Hocam kutusunda 3th Ryzen Ready yazıyorsa uyumludur. Yazmıyorsa güncelleme ve 1. Nesil bir işlemci lazım. Resimde sanki yazıyor gibi geldi.

Yanlış bilgi
BIOS güncellemesi yapıp kullanabilirsiniz fakat 3600 gibi işlemciye o anakart yakışmamış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Bazı sebeplerden olayı B450 ya da B550 platformlarına geçiş mümkün durmuyor. Bu yüzden iki donanımı kullanmam gerekiyor. Satış ve MSI internet sayfalarında anakartın bu işlemciyi direkt olarak desteklediği yazıyor. Fakat emin olamadım desteklediğini yine de kullanabilmek için BIOS güncellemesi yapmam gerektiğini de söylüyor olabilir, emin olamadım kısacası.
Demek istediğim bu iki donanımı herhangi bir güncelleme olmaksızın kullanabilir miyim? Elimde 1.nesil bir işlemci ne yazık ki yok.

Eki Görüntüle 612610

Hocam A320M A Pro 3. nesil BIOS güncellemesiyle geldigi için herhangi bir sorun yaşamazsınız bilgisayar açıldıgı zaman sitesinden güncel versiyonunu indirerek bir tane daha anakarta gereksinim duymadan 1-2 dklık bir BIOS güncellemesiyle sorun yaşamazsınız BIOS güncellemesi yapmasanızda olur ama BIOS güncellemesinin öneminin büyük oldugunu size söyliyebilirim.

Sizce bu sistem uyumlu mudur?
Merhabalar, iyi forumlar, nasıl gidiyor? Uzatmadan konuya geçelim.
Ben bir bilgisayar toplayacaktım uygun mu diye soracaktım.(Edit ve Oyun)
Sistem:
Ekran kartı: RTX 2060 Ventus XS 6 GB
İşlemci: Ryzen 7 3700X
RAM: Corsair 16*2 GB 32 GB 3600mhz RGB RAM
Anakart:B450M PRO-VDH MAX 3866mhz M2 AM4 mATX Anakart
HDD:Seagate Barracuda 2TB 256mb 7200rpm HDD
SSD:Kingston 500gb A200 NVMe Okuma 2200mb Yazma 2000mb
Kasa:Asus GT501 MidTower Usb 3.1
Güç Kaynağı:High Power 750W Element BR 80+ Bronze
Monitör:MSI G27CQ4 165hz 1ms WQHD HDMI DisplayPort FreeSync
Konu açın.

Hocam A320M A Pro 3. nesil BIOS güncellemesiyle geldigi için herhangi bir sorun yaşamazsınız bilgisayar açıldıgı zaman sitesinden güncel versiyonunu indirerek bir tane daha anakarta gereksinim duymadan 1-2 dklık bir BIOS güncellemesiyle sorun yaşamazsınız BIOS güncellemesi yapmasanızda olur ama BIOS güncellemesinin öneminin büyük oldugunu size söyliyebilirim.

Evet bunu sormak istemiştim aslında uzata uzata anlamsız bir hale getirmişim. Yani MSI A320M-A Pro hali hazırda üzerindeki BIOS'la zaten 3.nesil AMD Ryzen işlemcileri destekliyor.

O halde zaten açtıktan sonra sistemi son BIOS güncellemesini indirerek anakartı yine de en son BIOS sürümüne ulaştırabilirim. Benim için dert açmak ve güncellemekti.

Bu sistemi kullanacak olan arkadaşım herhangi biçimde BIOS'a girmeyi dahi bilmiyor. Adobe Premiere, Photoshop gibi programları kullanırken arada da oyun oynayacak. Bütçesi gereği bunları alabildik. Tabi ki bu forumu kullanan herkes biliyordur neredeyse Ryzen 3600 en kötü bi B450 Tomahawk gibi bir kartla kullanılmalı. Fakat bahsi geçen anakartı HB'den 370 TL gibi bir rakama aldık. En ucuz B450 piyasada 100 TL daha pahalı. Neredeyse 1/3 daha pahalı. Anakartla işi olmayacak bir insanı B450 için zorlamak aşırı yersiz olacak. Günün sonunda insanların %90'ı anakartı tam verimiyle kullanmıyor. Elimde X370 ve 1700X model donanımlar var. 240 mm sıvı soğutucum da olmasına rağmen 4.0 GHz sabit kullanıyorum. Zaten 3600'e O.C. düşünsek üzerindeki fan yetersiz gelecek. Çok isterse sonrasında upgrade çok kolay.

Çok önemli bir noktayı kaçırıyorsunuz arkadaşlar günün sonunda son kullanıcının neye ihtiyaç duyduğunu. A320 model kartı gerekirse 3 ay sonra yansın zaten maddi olarak o dönemde B550 model anakartı tekrardan rahatlıkla alabilir.

Yardımcı olan herkese teşekkürler. Yorumum son kısımda geneldi.

Geri
Yukarı