MSI Afterburner fan sürekli %100'de çalışıyor

sivrisnake4

Hectopat
Yer
denizli
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Oyun dışı fanları otomatikte, oyunda ise +80 dereceye çıkmaması için MSI Afterburner yardımı ile %100 güçte çalıştırıyordum. İlk bir hafta kadar sorun olmadı fakat sonra MSI Afterburner'e bir şey oldu, ayarları PC'ye kalıcı olarak yapıştı. Sanki anakartın BIOS'u ekran kartının fanlarının hep %100 de çalışmasını söylüyor gibi. PC açılınca fan %100 de açılıyor deli gibi dönüyor. MSI Afterburner'i açıp ayarı tekrar otomatiğe almam gerekiyor. Tüm profilleri otomatiğe aldım değişen bir şey yok fan %100'e ayarlı sanki. MSI Afterburner'i unninstal yaptım, sorun düzeleceği yerde daha kötü oldu artık fan hiç %100'den inmiyor. Tekrar yükledim yine aynı. Fanımı tekrar BIOS'un kontrol etmesini istiyorum otomatik olarak, yolu yok mu? BIOS'u defaulta da çektim değişen hiçbir şey olmadı. Özetle artık fan hızını düşürmek için MSI Afterburner'e bağımlı bir hale geldim. Bu program yokken fanlar hep %100 hızda dakika başı kendini fulluyor. Sıcaklıkta herhangi bir problem yok. Yani fan hızının sebebi sıcaklık değil. Ekran kartı 40 derecedeyken bile fan %100 hızda çalışıyor. Ekran kartı sürücüsünü silip en güncel sürümü yükledim değişen bir şey yok.

1617656511055.png

Defaulta çektim biosu fan ayarı yapmaktan ziyade, düzeltmesi gerekmez miydi? Sistemim 16 GB DDR3 1333MHz RAM, X3440, 120GB SSD WD, 1TB WD Blue HDD, GA-P55-USB3 (rev2.0) anakart. PC açıkken de kafasına göre fan %100'e çıkıyor dakikada bir.

Defaulta çektim BIOS'u fan ayarı yapmaktan ziyade, düzeltmesi gerekmez miydi? Sistemim 16 GB DDR3 1333MHz RAM, X3440, 120GB SSD WD, 1TB WD Blue HDD, GA-P55-USB3 (rev2.0) anakart. PC açıkken de kafasına göre fan %100'e çıkıyor dakikada bir.

Hangi fan ayarını defaulta çektiniz? Kasa fanı, CPU fan, GPU fan. Hepsini BIOS üzerinden default yapmanıza rağmen olmuyorsa bir de Windows çalışmıyorken BIOS'taki fan durumuna bakın.

Fanı %100 ayarlamışsınız zaten.

Sağdaki çark işaretine basıp kullanıcı ayarlı fan kontrolünü devre dışı dırakın. Daha sonra sağdaki auto yazısına tıklayarak otomatik modu aktif edin.
Screenshot_4.png

Fanı %100 ayarlamışsınız zaten.

Sağdaki çark işaretine basıp kullanıcı ayarlı fan kontrolünü devre dışı dırakın. Daha sonra sağdaki Auto yazısına tıklayarak otomatik modu aktif edin.
Eki Görüntüle 959728

Bunu yapınca düzeliyor. Fakat dakikalar sonra tekrar kendini %100'e alıyor veya PC'ye reset atınca. MSI Afterburner yüklü olmasa bile.
Hangi fan ayarını defaulta çektiniz? Kasa fanı, CPU fan, GPU fan. Hepsini BIOS üzerinden default yapmanıza rağmen olmuyorsa bir de Windows çalışmıyorken BIOS'taki fan durumuna bakın.

Elle herhangi bir ayarı defaulta çekmedim, direk load optimal default BIOS settings butonuna bastım. Her şeyi yani.

Profil kısmından ayarları kaydetmeyi ve profil değiştirmeyi kilitlemeyi denediniz mi?

Ayrıca Afterburner ayarlarını sıfırlamak da çözebilir belki.

Profil kısmından ayarları kaydetmeyi ve profil değiştirmeyi kilitlemeyi denediniz mi?

Ayrıca Afterburner ayarlarını sıfırlamak da çözebilir belki.

Afterburner'deki tüm profilleri defalarca sildim, Afterburner'i silip farklı farklı sürümleri yükledim ama çözüm olmadı programı sildiğim ya da kapattığım anda fan %100'e çıkıyor. Ayarlarını nasıl sıfırlayabilirim?

Attığım resimde görünüyor. Orta kısımda sola dönen ok işareti var. Ona basıp uygulayın ayarları.

Yaptım hocam sorun çözülüyor. Fakat PC'yi kapatıp açınca aynen eski duruma dönüyor. Ayarları yapıp MSI'yi silersem ise %100 de takılı kalıyor tamamen.

Yeni konular

Geri
Yukarı