MSI Afterburner OC scanner tehlikeli mi?

aerolona

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Ekran kartımın ne kadar yükseğe çıkacabileceğini merak ediyorumda ancak bu işlem garantisini etkiler mi veya kartta herhangi bir problem yaratır mı? Uzun süreli kullanım yapmayacağım sadece zirve değerleri görmek istiyorum.

Ekran kartı modeliniz nedir ? Ve kafanıza göre OC yapmanızı önermem, OC kaynaklı sorunlar garanti kapsamına girmez

Benim kartım için internette önerilen değerlere ve sonrasında kendi deneyimlerime dayanarak değiştirdiğim değerlere yakınlaşmadı bile, en azından benim için durum böyleydi. Hala kendi değerlerimi kullanmaya devam ediyorum. Yani öyle sonuna, limite kadar değerler için zorlamıyor zaten. Denemek isterseniz deneyin.

Forumlardan, özellikle yabancı forumlardan ve/veya videolardan başkalarının yaptığ OC'lere bak. Ne kadar voltaj veriyorlar, kaç hızına çıkarıyorlar... Daha sonrasında sağlıklı OC yapabilirsin fakat herhangi bir arıza durumunda garanti kapsamında olacağını sanmıyorum. Arıza ihtimali ise OC yapınca artmıyor. Bozulacağı varsa şuanda da bozulabilir. OC yapınca arıza verir diye bir kaide yok. Fakat oldu da kartı fazla voltaj verip yaktın vs, o zaman garantiyi unutabilirsin :)

Benim kartım için internette önerilen değerlere ve sonrasında kendi deneyimlerime dayanarak değiştirdiğim değerlere yakınlaşmadı bile, en azından benim için durum böyleydi. Hala kendi değerlerimi kullanmaya devam ediyorum. Yani öyle sonuna, limite kadar değerler için zorlamıyor zaten. Denemek isterseniz deneyin.
Forumlardan, özellikle yabancı forumlardan ve/veya videolardan başkalarının yaptığ OC'lere bak. Ne kadar voltaj veriyorlar, kaç hızına çıkarıyorlar... Daha sonrasında sağlıklı OC yapabilirsin fakat herhangi bir arıza durumunda garanti kapsamında olacağını sanmıyorum. Arıza ihtimali ise OC yapınca artmıyor. Bozulacağı varsa şuanda da bozulabilir. OC yapınca arıza verir diye bir kaide yok. Fakat oldu da kartı fazla voltaj verip yaktın vs, o zaman garantiyi unutabilirsin :)

Ben hiç girişmeyeyim o zaman 😂 , sağolun.

Etkilese etkilese birkaç FPS etkiler diye düşünüyorum. Ben kendi ayarlarımla %10'luk performans artışı sağladım ve sonuna kadar da zorlamıyorum, voltajını arttırmadığım sürece hala %7-8'lik bir artış var. 80 FPS alıyorsam 90'a yaklaşıyor.

Saat hızını çok hafif yükseltebilirsin voltaj vermeden. Ama voltajın kaldıramayacağı saat hızına çıkarırsan da donup kalacaktır veya görüntüyü kesecektir. Restart atmak zorunda kalabilirsin pc'ye bu durumda.

Kartın modeli ney?

Pascal serisi ve sonrasında (1000 ve 2000 serisi) Nvidia mühendisi Tom Petersen kullanıcıların istedikleri gibi OC yapabileceğini ve ekran kartlarının bundan zarar görmeyeceğini belirtiyor. (Tabi karta yapılan modlar hariç.) Pascal serisi ve sonrasında voltaj ayarları bir işe yaramıyor. Tom Petersen bunu kullanıcıların kartlarına zarar vermeden istedikleri gibi OC yapabilesinler diye yaptıklarını söylüyor. Tabi sıcaklıklara da dikkat etmek lazım. Ancak voltaj vermeden yapılan OC'lerde sıcaklıklar fazla artış göstermiyor.

Örneğin ben GTX 1050 kartıma +150 core +800 memory hız aşırtma yapmıştım ve laptoptu. Stok ayarlarda yükteyken max 70 derece olan sıcaklık yukarıda verdiğim değerlerle OC yaptığımda sıcaklık yükteyken yine 70 dereceydi. 1 derece bile artış göstermemişti. Laptop olduğu için Power Limit ayarı yoktu. Bu ayarın yükseltilmesi kartın çekebileceği max gücü (watt) arttığından sıcaklıkların artmasına sebep olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"Voltage is the one thing that will blow up the card. You can play with the power you can play with the temperature you can play with the offset all of that is non-destructive the voltage will not just perhaps blow it up right away but it will also for sure degrade the performance of the chip over time so as kind of a promise to our end users it's overclocking is free and it's safe."

MSI Afterburner gibi programlarla OC yapıldığında garantinin yapılan OC'yi tespit edemediği söyleniyor. Eğer gerçekten tespit için bir yol yoksa garanti kapsamında olur. Olurda BIOS modlama gibi bir işe kalkışırsanız kartınız garanti dışı olur. BIOS'un değiştirildiğini garanti tespit edebiliyor. Türk forumlarında değilde yabancı forumlarda önceden OC yapıpta sonradan garanti kapsamında değişim/iade alanlar gördüm.

Son düzenleme:
Saat hızını çok hafif yükseltebilirsin voltaj vermeden. Ama voltajın kaldıramayacağı saat hızına çıkarırsan da donup kalacaktır veya görüntüyü kesecektir. Restart atmak zorunda kalabilirsin PC'ye bu durumda.

Hocam hortlatıyorum ama donup kalırsa veya görüntü kesilirse zarar görmüş olur mu kart merak ettim de?

Geri
Yukarı