MSI Afterburner'dan OC yapmak zararlı mı?

İnvaenD

Decapat
Daha fazla  
RAM
64 gb
Ekran kartı
GeForce RTX 4060 8 GB VRAM
İşlemci
i7 12650h
Merhaba yeni aldığım laptoptan MSI Afterburner kullanarak overclock yapmayı deniyordum. Core clock kısmını 300'den 400'e artırdım ve sistemim 3 saniye dondu siyah ekrana attı ve sonradan tekrar aynı ekrana geldi. korktum bilgisayardan da pek anlamıyorum bir zararı var mı?

Tekraradan masaütüne attı ve yaptığım düzenlemeleri sıfırlamıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba yeni aldığım laptoptan MSI Afterburner kullanarak overclock yapmayı deniyordum. Core clock kısmını 300'den 400'e artırdım ve sistemim 3 saniye dondu siyah ekrana attı ve sonradan tekrar aynı ekrana geldi. Korktum bilgisayardan da pek anlamıyorum bir zararı var mı?

Doğru clock hızları ile doğru voltaj ayarlarını kullanırsanız overlock yapmak zararlı değildir. Bu stabil ayarları ya kendiniz bulacaksınız ya da forumlarda araştıracaksınız. MSI Afterburner'da stabil overclock ayarlarını bulmaya yardımcı overclocking scanner diye bir ek program var araştırmanız gerekiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba yeni aldığım laptoptan MSI Afterburner kullanarak overclock yapmayı deniyordum. Core clock kısmını 300'den 400'e artırdım ve sistemim 3 saniye dondu siyah ekrana attı ve sonradan tekrar aynı ekrana geldi. korktum bilgisayardan da pek anlamıyorum bir zararı var mı?

kafana göre yaparsan zarar verirsin doğru şekilde yapman lazım

Overclocku kademe kademe arttırman gerek. Core Clock 50 değilde +5 +10 olarak yapabilirsin. Soruna gelecek olursak bilinçsiz yaparsan evet tabii ki zararlıdır. Ben de overclock ile kullanıyorum ekran kartımı. Atayım hatta değerlerini.

1688978887036.png

1898MHz çekirdek, 4233MHz bellek.
Sen de kartını deneyerek doğru bir overclock yapabilirsin. Tavsiyem Core Clock'u çok arttırmaman konusunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı