MSI Afterburner'ın Maksimum Mem Clock Göstergesi 7000MHz mi?

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,

Ekran kartımın memory clock değeri normalde 14000MHz fakat MSI Afterburner'ın göstergesinde 7000MHz olarak gösteriyor. Google'dan teyit ettiğim kadarıyla, diğer RTX 2070, RTX 2080, RTX 2080Ti gibi memory clock değeri 7000MHz'in üzerinde olan kartlarda da böyle gösteriyor.

Daha iyi anlaşılabilmesi adına, ASUS GPU Tweak II'den görüntü:

gputweak.JPG

MSI Afterburner'dan görüntü:

afterburner.JPG

Sanırım MSI Afterburner'da, limit 7000MHz olarak belirlenmiş gibi. Normali bu mu?

Bir diğer sorum: Çift monitör kullandığımda, ana monitörümü 144Hz'e getirdiğim an, GPU boştayken bile memory clock 14000MHz'e çıkıyor ve base clock da 1245MHz'de sabitleniyor. Monitörü 120Hz'e aldığımda ise, GPU boştayken; memory clock 405MHz ve base clock 300MHz'de duruyor ve işlem yapmaya başladığım an, olması gerektiği gibi; memory clock 14000MHz'e, base clock da 1515MHz'e çıkıyor (Kartın base clocku 1515, boost clocku 1830MHz). Oyun gibi yük gerektiren işlemler yaptığımda da boost clock aktifleşiyor ve 1830MHz'de çalışıyor.

Yan monitörün bağlantısını kestiğimde ise, ana monitörüm 144Hz'de olsa bile bu sefer boştayken memory clock 14000MHz ve base clock sabit 1245MHz şeklinde çalışmıyor. Yani olması gerektiği gibi boştayken düşük hızda, yükteyken yüksek hızda çalışıyor.

Görsel ile anlatacak olursam, normali aşağıdaki görsellerdeki gibi (Tek monitör ile 144Hz'de ya da çift monitör ile 120Hz'de)

Boşta:

120hz.JPG

Video izlerken vb. işlemleri yaparken:

120hz2.JPG

Bu konuyu birçok yerde araştırdım ve çift monitör kullananlarda böyle olduğu söyleniyor (Yanılmıyorsam, iki monitörünün Hz değerleri farklı olanlarda).

Örnek konular:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yabancı forumlarda anlatılana göre, 2 farklı Hz değerinde monitör kullandığımızda, Nvidia GPU kendisini yüksek hızda çalışmaya alıyormuş. İzlenimime göre, kart boştayken de yüksek hızda çalıştığından dolayı, sıcaklığın 9-10 derece daha artmasından başka bir sıkıntı teşkil etmiyor. Ben yine de çift monitör kullanacağım zaman, ana monitörü 120Hz'e alıyorum. Kartı serin çalıştırmak her zaman iyidir. Sonuçta 9-10 derece de boru değil.

Elimde GTX 1070 varken, böyle bir şey var mıydı yok muydu dikkat etmedim fakat araştırmalarıma göre durum birçok kullanıcı tarafından yaşanıyor. Bu durumu forumda yaşayan arkadaşlar var mı? Görüşlerinizi merak ediyorum.

İyi Sosyaller...

Son düzenleme:
1070 ile kıyaslamayın o GDDR 5 kullanıyordu 2080 ise GDDR 6 kullanıyor hızları çok daha yüksek görünen değerler işe normal.
qweqweqw.jpg

qweddawdasd.jpg

@AtsızBJK

Hocam, benim kafama takılan şey; Afterburner'da 7000MHz memory clock gösterirken, ASUS ve hatta Gigabyte'ın yazılımlarında 14000MHz memory clock gösteriyor. Sanırım Afterburner'da üst limit 7000MHz.

Diğer sorum ise çift monitör kullandığımda, 144Hz'de boşta da yüksek frekansta çalışıyor. 120Hz'e alınca düzeliyor veya yan monitörü çıkardığımda, 144Hz'de de düzeliyor. Yabancı forumlarda araştırdım ve ekran kartının iki farklı Hz değerine sahip monitörü kontrol ederken, 144Hz'de üst frekanslara çıktığını söylüyordu. Bir sürü kişide böyleymiş. Burada da yaşayan var mı merak ettiğimden sordum.

Aynı sorun bende de mevcut. Msi ge76 raider Rtx 3070 kartım cihaz 240hz laptop hiç ekran bağlamadım vram clock sürekli 7000 mhzde çalışıyor. O kadar araştırdım çözüm bulamadım varsa bir çözümü olan lütfen paylaşsın. @Recep Baltaş

Geri
Yukarı