MSI anakart fazla voltaj sorunu

horzorot

Hectopat
MSI MEG X570 Ace anakart kullanıyorum. İşlemcim AMD Ryzen 3950X ancak şöyle bir durum var. MSI Dragon Center üzerinden CPU profilini dengeli olarak seçmediğim sürece işlemciye yüksek voltaj veriyor ve frekans hızı değişkenlik gösteriyor haliyle sıcaklıkta 65 derecenin üstüne çıkıyor. Dengeli seçili olduğunda 3.5GHz ve 1.1v 40-45 derece arasında stabil şekilde çalışıyor. Bilgisayarı açtığımda profil otomatik seçilmediğinden her seferinde seçmem gerekiyor. Pbo kapatın şeklinde yazıyordu internette kapattım ancak yine fark etmiyor. Anakart BIOS konusunda pek bilgili olmadığımdan kurcalamakta istemiyorum. Dragon Center kullanmıyor olsaydım ne yapacaktım?

Son düzenleyen: Moderatör:
PC'yi yeniden başlat açılırken sürekli delete tuşuna takır takır bas BIOS'a gir orada CPU optimal mode gibi modlar var birini seç öyle dene. Yazılımla yaptığın için BIOS'a kaydetmiyor BIOS'tan 1 kere yaptımmı kalıcı olur.

Hangi programla bakıyorsunuz? Ryzen Balanced güç planını kullanın. Arkada hiçbir program çalışmasın, NZXT CAM gibi gibi. CPU-Z ile kontrol edin voltajı.
Dinamik çalıştığı için 1.0 altı, 1.2 ve 1.4 ve üstü görmeniz normal sayılır yukarıdaki koşullarda.
Eğer sadece 1.4 üstü çalışıyorsa sıkıntı.

Değerler bu şekilde. Ayrı ayrı ölçtüm.
coretemp.PNG
cpuz.PNG
hw.PNG

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı