MSI anakart VGA LED ışığı yanıyor

AtakanT

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Corsair Spec-04 - GTX1080 OC ARMOR - MSI B450M PRO-M2 - AMD Ryzen5 2600x - Gskill 2x8 3000MHz Urban Camo - 6x RGB 12cm Fan - Gamepower Skadi 24cm Sıvı Soğutucu - 240+480GB SSD - 1TB M2 SDD - 1TB HDD - Corsair 600W
Merhaba, konuyla ilgili biraz araştırma yapıp biraz bilgi toplama çabasından sonra armut platformu üzerinden servis talebi oluşturdum ve bana gelen dönüşlerden birinde; MSI anakartların bir problemi olduğu, Windows Update ile ilgili bir sorun yaşanıp cihazın Debug da takılı kaldığı söylendi. Devamında farklı yollar denediklerini ve tek çözümün yeni anakart almak olduğunu belirttiler.
Normal şartlarda bir bildirim LED'i yanıyorsa, LED ile ilişkili parçada bir problem var demektir mantıken, ancak bunun bir kronik olduğuyla alakalı bir dönüş alınca kuşkulandım. Konuyla alakalı yorumlarınızı ve ekran kartını sök tak gibi saçma öneriler haricindeki tüm çözüm önerilerini okumaktan çok memnun olurum iyi sosyaller diliyorum.
Detaylar:
Windows M.2 üzerinde kurulu.
PC son zamanlarda bir anda donup ekran görüntüsünü yitiriyor ve kapatıp açmadan düzelmiyordu.
Gelen son Windows güncellemesi kuruluydu sürüm hatırlamıyorum.
BIOS günceldi.
Eski sürüm bir driver yoktu, ben düzenli olarak tüm parçaların sürücülerini kontrol ederim.
Darbe, ezik, yamulma, koku, yanık, lehim atması vb. sorunları yok, tüm parçaları söküp inceledim, kılcal bir çatlak, temassızlık vb. varsa görememiş olabilirim, mikroskopum yok.
Sıcaklık değerlerim stabil ve Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde bilgisayarda ekstra bir yük ibaresi yoktu.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

PC:
Ryzen 2600X.
MSI B450M Pro- M.2
G.Skill 2x18 3000MHz.
MSI GTX 1080 OC Armor.
WD Green 1TB M.2 - 480GB knoxia SSD- 240GB SanDisk SSD - WD 1TB Blue HDD.

Şu an, görüntü alabiliyor musunuz? Yoksa sistem çalışırken görüntü mi gidiyor? Orasını tam anlayamadım.
Haklısınız o kısmı belirtmemişim. Şu an görüntü hiç yok. PC debugta takılı kalıyor.

DÜZELTME: PC’den görüntü alamıyorum, debug kısmında takılı kalıyor.

Haklısınız o kısmı belirtmemişim. Şu an görüntü hiç yok. PC Debug'ta takılı kalıyor.

DÜZELTME: PC'den görüntü alamıyorum, Debug kısmında takılı kalıyor.

VGA LED sadece GPU arızasınsa değil, RAM, PSU sorununda ve görüntü aktaramadığında da yanıyor, PSU veya RAM'lerden biri arızalanmış olabilir, siz tek RAM ile sistemi açmayı deneyin, biri olmazsa diğerini deneyin, çözüm olmazsa, başka bir PSU denemek lazım.

VGA LED sadece GPU arızasınsa değil, RAM, PSU sorununda ve görüntü aktaramadığında da yanıyor, PSU veya RAM'lerden biri arızalanmış olabilir, siz tek RAM ile sistemi açmayı deneyin, biri olmazsa diğerini deneyin, çözüm olmazsa, başka bir PSU denemek lazım.
Psu bulmam zor ancak rem modüllerini deneyeceğim.

Bir tamirci ile incelenip, tüm parçaların tek tek sökülerek denenmesi sonucu CPU değişimi denendi ve neticede görüntü alındı. Garip olan eski CPU tek tekrar takıldığında yine görüntü geldi. Sonuç olarak sorun, CPU sök tak işlemi sonucu çözülmüş oldu.

Son düzenleme:
PSU bulmam zor ancak RAM modüllerini deneyeceğim.

Bir tamirci ile incelenip, tüm parçaların tek tek sökülerek denenmesi sonucu CPU değişimi denendi ve neticede görüntü alındı. Garip olan eski CPU tek tekrar takıldığında yine görüntü geldi. Sonuç olarak sorun, CPU sök tak işlemi sonucu çözülmüş oldu.

CPU soğutucusunun, orantısız sıkılmasından RAM sorunu, RAM sorunundan da VGA LED yakabiliyor.

Geri
Yukarı