Çözüldü MSI anakart DRAM ve VGA ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

caeby

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Seagate
Ekran kartı
Msi Gtx 1050 Ti
İşlemci
Ryzen 3 1200
İyi Sosyaller arkadaşlar. Elimizdeki bilgisayar (yeğenimin) sadece oyunda ve günlük YouTube'da kullanılmaktadır. Oyun olarak da sıklıkla Euro Truck Simulator 2 oyunu ve gün aşırı PES 2021 oynandı. İlk önce şu sorun yaşanmış; FPS düşüşleri, takılmalar, daha önceden kullanılan oyun ayarlarında 25-30 FPS aralığında değerler gibi sorunlar oluştuktan sonra, bilgisayar siyah ekran veriyor, herhangi bir imleç vs. bulunmuyor. Bilgisayarı kapatıp tekrar açınca yine siyah ekranda kalıyor. Bu sorun yaşandıktan sonra yaklaşık 5 saat sonra incelemeye gittiğimde 4. deneme sonunda BIOS ekranına ulaşmayı başardım (monitöre sinyal gittiğinde siyah ekran geliyor ve öyle kalıyor).

BIOS ekranına ulaştıktan sonra depolamanın olduğunu, RAM'lerin okunduğunu gördüm. Hiçbir değişiklik yapmadan BIOS'tan çıktım ve bilgisayar kendine geldi. Hard disk kullandığı için sağlığını test ettim testler olumlu sonuç verdi. Bazı güncellemeleri vardı onları yaptıktan sonra, Euro Truck Simulator 2 oyununa girip normal bir şekilde oynamaya başladık ve ilk başlarda bir sorun olmamasına rağmen, 2-3 dakika sonra 28-35-45 FPS aralıklarında değerler olmaya başladı. Oyunun ana menüsündeyken oyun gitti ve tekrar siyah ekran oldu. bilgisayar açılırken önce DRAM ışığı yanıyor sonra sönüyor ve VGA ışığı yanmaya başlıyor ve yanık kalıyor. Monitör algılıyor bilgisayarı fakat siyah ekran olarak kalıyor. Birkaç denemede bilgisayarı açar açmaz BIOS tuşlarına bastığımda BIOS ışığının da yandığını fark ettim ama ekran yine siyahtı.

Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? (RAM'leri yuvasından söküp taktım, tek modül olarak başlattım, BIOS pilini söküp taktım, tüm kabloları söküp yeniden taktım, sonuç değişmedi.) Anakart modelini hatırlamıyorum ama markası MSI.

Çözüm
VGA ışığı yanık kalıyorsa sorun ekran kartındadır muhtemelen.
Ekran kartı çıkarıp takın, anakartta varsa 2. Ekran kartı yuvasına takın. Başka çıkışı varsa diğer portlardan görüntü almaya çalışın. Başka PC varsa ona takıp deneyin. Tekrar oyuna girebilirseniz MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına bir bakın. Elinizde başka ekran kartı varsa çalışmayan sisteme bakıp çalışacak mı kontrol edin.
Ekran kartı çıkarıp takın, anakartta varsa 2. Ekran kartı yuvasına takın. Başka çıkışı varsa diğer portlardan görüntü almaya çalışın. Başka PC varsa ona takıp deneyin. Tekrar oyuna girebilirseniz MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına bir bakın. Elinizde başka ekran kartı varsa çalışmayan sisteme bakıp çalışacak mı kontrol edin.

Çözüm
Ekran kartı çıkarıp takın, anakartta varsa 2. ekran kartı yuvasına takın. Başka çıkışı varsa diğer portlardan görüntü almaya çalışın. Başka PC varsa ona takıp deneyin. Tekrar oyuna girebilirseniz MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına bir bakın. Elinizde başka ekran kartı varsa çalışmayan sisteme bakıp çalışacak mı kontrol edin.

Tavsiyelerinizi denediğimde sonucu yazacağım, teşekkür ederim.

Ekran kartı çıkarıp takın, anakartta varsa 2. ekran kartı yuvasına takın. Başka çıkışı varsa diğer portlardan görüntü almaya çalışın. Başka PC varsa ona takıp deneyin. Tekrar oyuna girebilirseniz MSI Afterburner ile oyun içindeki ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına bir bakın. Elinizde başka ekran kartı varsa çalışmayan sisteme bakıp çalışacak mı kontrol edin.

Bir bilgisayarcıya götürüp rica ettik ve farklı bir ekran kartı ile denediğimizde görüntü almayı ve bilgisayarı açmayı başardık. Sorunun ekran kartında olduğunu anladık. Teşekkürler tavsiyeniz için.

Son düzenleme:
merhaba bende aynı problem oldu vga beyaz ışık hatası başka ekran kartı dedim gene aynı problemle karşılaştık ekran kartı başka pc çalışıyor bu arada

Yeni konular

Geri
Yukarı