MSI anakartlarda LED Flicker sorunu

ozgurylmz

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Forumda yeniyim, umarım bir kuralı çiğnemem :). Birkaç ay önce aldığım MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC anakartta LED ışıkların durup dururken yanıp söndüğünü, parlaklıklarının anlık olarak değişip hemen eski haline geldiğini fark ettim. Durumu araştırdım ve bu sorun benimkinin modelinde anakartlarda resmen kronik bir sorun olmuş durumda.

Anakartın LED ışıkları sabit renk modundayken (MSI Mystic Light uygulamasında "No Animation" olarak geçen mod) anlık olarak gidip geliyor, sanki voltajı değişiyor gibi sık sık parlaklığı değişiyor sonra eski haline dönüyor. Eğer programda "Color Cycle" olarak geçen modları yaparsanız zaten ışıklar devamlı kapanıp açılarak renk değiştiriyor, her ton değişiminde yanıp sönüyorlar. Böyle olunca RGB aydınlatma kasayı güzelleştirmekten çok tamamen rahatsız ediyor. Yetmiyor, program üstünden tüm ışıkları kapatmaya ayarlıyorum; bu sefer kapalı ışıklar bile rastgele zamanlarda yanıp sönüyor!

Windows 10' un son sürümünü kullanıyorum, gerek sürücüler gerek tüm MSI yazılımları en son sürüm, BIOS sürümüm de aynı şekilde güncel. Bu sorunun bir çözümü var mıdır? İnternette pek çok kişi bu sorunu yaşamış ancak net bir çözüm bulamadım. Anakartı birkaç ay önce Vatan Bilgisayardan aldım, buradaki bayilerinin iade/değişim konusunda pek bir ilgisi yok gibi, bu anakartı serviste 1 ay bekletmeden onarmanın yolu var mı? MSI' ye bir değişim raporu yazmaları için email mi atmalıyım acaba? Uzun bir yazı yazmışım kusuruma bakmayın, yardımcı olursanız sevinirim. Şuraya da sistem özelliklerini yazayım:
  • Anakart: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC
  • İşlemci: Intel Core i7-8700K
  • RAM: G.SKILL Trident Z RGB 16 GB (2x8)
  • Ekran Kartı: MSI Gaming X 1060 6G (bu ekran kartına bu işlemcinin gereksiz olduğunun farkındayım RTX ile yenilemeyi düşünüyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Araştırdığınızı ve çözüm bulamadığınızı düşünürsek sorun yazılımsal değil demektir. Ürünü en hızlı şekilde düzelttirmek istiyorsanız Vatan'a başvurmadan direkt olarak anakartı MSI'a yollamanız gerekmekte.
Sorun yazılımsalmış.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. MSI Türkiye resmi olarak yok diye biliyorum, programlarının Türkçe çevirileri çok kötü, sitelerindeki Türkçe yazılar aynı şekilde hiç uğraşılmamış. Kime yollayacağım? Doğrudan arayacağım düzgün bir telefon numarası bile bulamadım... MSI sitesinde bir telefon numarası vardı onu aradım ancak konuylan pek ilgileri yoktu. MSI Türkiye değil de herhangi bir bilgisayarcıyı aramışım gibi konuşuyorlardı. Nereye yollamalıyım?

GÜNCELLEME: Bazı forumlarda benimle aynı sorunu yaşayanların yazdıklarının linklerini buraya atıyorum. Orda "RMA" dedikleri işlemin bizde karşılığı nedir? Bu sorunlu anakarttan kurtulmak istiyorum belli ki MSI hatalı üretim yapmış ve bu ürünleri satıyor. Değişim hakkım var mı?

1. Z370 Gaming Pro Carbon: What the hell MSI? Fire your Indian team. LED Flickering
  2. Z370 Gaming Pro Carbon RGB random flickering
  3. z370 CARBON PRO AC MOBO LED FLICKERING
  4. MSI led light keeps blinking
  5. Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MSI'ın kendi forumunda bir konu buldum ve sorun yazılımsalmış diyorlar, RMA biz de garanti ile yeni bir ürünün verilmesi olarak geçiyor. MSI'a ticket atarsanız size ne indirmeniz gerektiğini söyleyecekler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı