MSI B350 Tomahawk 3000 MHz RAM'ler 2133 MHz'te Çalışıyor

Nurse

Kilopat
Daha fazla  
Ben de Ryzen 5 1600, MSI B350 Tomahawk, Kingston HyperX Savage 3000 Mhz 16 GB Dual Kit bulunan bir sistem topladım. Benim RAM 2133 Mhz olarak çalışıyo. BIOS içinden 2933 yaptım ve pc sürekli kapanıp açıldı ve sonunda yine 2133 olarak açıldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu Ryzen platformunun RAM desteği bir türlü oturmadı gitti. Sosyal üzerinde bir çok arkadaş benzer problemler yaşıyor. :(
Nette bir arkadaş uyumlu bellekleri pdf olarak paylaşmıştı ve benimkiler o listede vardı ancak pratikte öyle olmadı. Bilgisayarın açıldığına şükrettim yani o denememden sonra. Şu an tekrar denemeye çekiniyorum açıkçası, acaba önce 2400 mü deneseydim ? :D

Desteklenen bu ramlarin çoğu Türkiye'de yok malesef. Sadece Gigabyte için değil her anakart markası için durum şimdilik bu.

Benim kafama takılan soru güncelleme ile düzelttikleri ramlerin listesi bu listelere ekleniyor mu? takip kısmı nasıl yapılıyor?
Aynen bios güncellendikçe yeni eklenen ramler listeye ekleniyor sanırım. Ama dün ben kendim araştırırken B350 Tomahawk anakartın sitesinde uyumsuz gösterilen bir ramin, ramin kendi sitesindeki anakart uyumluluk listesine baktığımda uyumlu olarak gösterildiğini gördüm. Güncellemekte gecikebiliyorlar sanırım. Örneğin alttaki linkte QVL sekmesinde desteklenen anakartları belirtmişler.

https://www.gskill.com/en/product/f4-3600c16q-32gtzr

Yeni güncelleme yayınlamışlardı bu sorunla ilgili AMD.
Linkini bulabilirsen atar mısın ?

@Nurse Denemekten zarar gelmez. Hangi hızda stabil çalışırsa o hızda bırakırsınız artık.

Öyle diyordum ben de ama ardından birde direk RAM frekansını 2933 seçtim XMP kısmını ellemeden bu kez yine restart attı arka arkaya ve sonunda ekrana görüntü hiç gelmedi bir süre kasa çalışırken. Nihayet reset attım da açıldı. Yetkililerden resmi bir açıklama görmeden ellemek istemiyorum bundan sonrasını :D

Ben MSI B350 Tomahawk icin 3200MHZ de calisan RAM buldum. Parcalari satin aldigim yerdeki kullanici geri dönüslerinde. O bellekleri alsam gigabyte sorunsuz calisirmi acaba . Cünkü gigabyte da 3200MHZ destekliyor. Yada anakart ile bellekleri gönderip. MSI anakart ile calisan bellegi mi alsam ?

Bu bellekler MSI anakart da sorunsuz calistigi yazilmis. Bellek : F4-3200C16D-16GTZB.
Bu bellek ise GIGABYTE´in destekledigi bellek : F4-3200C14D-16GFX. Aralarinda 44 euro var.

Ben MSI B350 Tomahawk icin 3200MHZ de calisan RAM buldum. Parcalari satin aldigim yerdeki kullanici geri dönüslerinde. O bellekleri alsam gigabyte sorunsuz calisirmi acaba . Cünkü gigabyte da 3200MHZ destekliyor. Yada anakart ile bellekleri gönderip. MSI anakart ile calisan bellegi mi alsam ?

Bu bellekler MSI anakart da sorunsuz calistigi yazilmis. Bellek : F4-3200C16D-16GTZB.
Bu bellek ise GIGABYTE´in destekledigi bellek : F4-3200C14D-16GFX. Aralarinda 44 euro var.
Ben de şüphede kaldım. Benim RAM için güncelleme falan çıkmamışsa da yakında çıkmaz mı acaba ?
RAM modeli- Kingston HyperX Savage 3000 Mhz 16 Gb Dual Kit Cl 15

Aynen bios güncellendikçe yeni eklenen ramler listeye ekleniyor sanırım. Ama dün ben kendim araştırırken B350 Tomahawk anakartın sitesinde uyumsuz gösterilen bir ramin, ramin kendi sitesindeki anakart uyumluluk listesine baktığımda uyumlu olarak gösterildiğini gördüm. Güncellemekte gecikebiliyorlar sanırım. Örneğin alttaki linkte QVL sekmesinde desteklenen anakartları belirtmişler.

https://www.gskill.com/en/product/f4-3600c16q-32gtzr

Anladım Hocam. Ramin sitesinde desteklendiği gösterilen fakat anakartın sitesinde görünmeyen bu ram kendi hızında çalışıyor mu? Yani bu rami siz satın alıp bizzat denediniz mi? yoksa sadece araştırırken mi gözünüze çarptı?

Yeni güncelleme yayınlamışlardı bu sorunla ilgili amd

Gerekli bilginin linkini atarsan çok sevinirim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı