MSI B350 Tomahawk Plus RAM MHz ve CL Değerleri Değiştirme

Asim93

Hectopat
Daha fazla  
Anakart: MSI B350 Tomahawk Plus
İşlemci: Ryzen 5 1600X
Ekran kartı: Galax 1060 6 GB Ex OC
HDD: Seagate 1 TB 3.5 7200
SSD: Toshiba OCZ TR200 240GB 555/540 mb/s
RAM: Kingston HyperX 8 GB 2133MHZ CL14 (Eski) Corsair Vengeance LPX 16 GB 3000MHZ DDR4 RAM CL 16(2X8)(yanlışlıkla aldım normalde 1X16 almak istemiştim. )
Güç Kaynağı: High Power 600W 85 Bronze
Ekran: BenQ 21.5' GW2270H (1)
Ekran: ASUS VW227 22' (2)
Kamera: Logitech C270
Mouse: Logitech G300s
Klavye: Logitech G103
Mikrofon: BM800
Kasa: Dark Woofer

Sormak istediğim. Corsair RAM taktığımda ilk başta 2133MHZ olarak gözüktü. Sonra BIOS'tan 3000MHZ sectım ve CL 15 yazdım. Şu an gorev yonetıcısınde 1500MHZ CPU-Z 1499.1 MHz olarak gozukuyor. Bu değerlerde oynama yapıp daha iyi bir performans alabilir miyim? En üst performans için nasıl ayarlar yapmam gerekir? Sadece RAM için değil detaylı tüm sistemi en iyi performansta kullanmak istiyorum ama yeterli teknik bilgiye sahip değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
XMP ayarı dışında CL değerlerini azaltmak, MHz'yi arttırmak overclock işlemine girer. Aynı şekilde ekran kartı çekirdek, bellek hızlarını ve işlemci frekansını da overclock yaparak arttırabilirsin. Anakartın fena değil, internette overclock araştırması yaparsan performansda gözle görülür bir artış olabilir.

CL değerlerini değiştirmek için BIOS'da F7 tuşuyla advanced menüye geç. Ardından sol taraftan OC sekmesine gir, biraz altta DRAM Timing gibi bir seçenek olması lazım. Eğer yoksa en üstten OC Explorer mode benzeri bir seçenek var, onu expert ayarına alırsan görürsün.

CL değerleri azaldıkça performans artar ancak CL değerlerini düşürmek sistem stabilitesini bozabilir ve RAM'ler fazladan voltaja ihtiyaç duyabilir.
XMP ayarı dışında CL değerlerini azaltmak, MHz'yi arttırmak overclock işlemine girer. Aynı şekilde ekran kartı çekirdek, bellek hızlarını ve işlemci frekansını da overclock yaparak arttırabilirsin. Anakartın fena değil, internette overclock araştırması yaparsan performansda gözle görülür bir artış olabilir.

CL değerlerini değiştirmek için BIOS'da F7 tuşuyla advanced menüye geç. Ardından sol taraftan OC sekmesine gir, biraz altta DRAM Timing gibi bir seçenek olması lazım. Eğer yoksa en üstten OC Explorer mode benzeri bir seçenek var, onu expert ayarına alırsan görürsün.

CL değerleri azaldıkça performans artar ancak CL değerlerini düşürmek sistem stabilitesini bozabilir ve RAM'ler fazladan voltaja ihtiyaç duyabilir.

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı